Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Vanligt och bli svullen efter op?

Bröstförstoring

Opererade mig i onsdags och känner mig svullen. Känns som jag samlar vatten och magen har inte kommit igång efter operationen. Väger typ 3 kg mer än innan op, och har ju lagt in knappt 1... inte kul👎 Vanligt att det blir så här? Är det pga tabletterna? Och när kommer det att bli bättre?

5

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Det är jättevanligt att man samlar vatten, dels av chock för kroppen men sen också av alla smärtstillande så var du lugn:)

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Det var så för mig också. Jag såg gravid ut i nästan 2 veckor efter. Men nu är det bra igen :-)

Gilla
Nean

Nean

Man ·

Hej ja det är jätte vanligt... Själv såg jag ut som en falukorv:) såg inte klokt ut! fan vad jag skratta.. är lite Såg gravid ut alltså.. Är lite bättre nu.. min mage satte igång efter några dagar.. pga tabletterna du äter. Svullnaden beror bla på all medicin och tabletter du fick/tar nu. Och du ligger ju o vilar mycket. Man rör inte sig så mycket ju. Kroppen sammlar på sig vätska.
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Skönt o höra! Håller på o gå ner lite i vikt så känns inte så kul o se resultatet på vågen, men får ha lite is i magen!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jo då, jag gick oxå upp 3 kg, men nu på dag 5 har jag gått ner 2 av dom, bara 1 kg kvar 👍

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem