Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
KarolinaP profilbild

KarolinaP

Kvinna ·

24 mar, 2018

Var vaksamma med infektioner

Bukplastik

Gjorde en full bukplastik den 14/2 och har mått fantastiskt hela tiden förutom vanliga svullnaden som varit det jobbigaste. Tillbaka på jobbet mån-tis denna vecka och sjuknade hastigt in tisdag kväll. Extrem trötthet, hög feber, illamående och kräkningar följde. Totalt golvad och sängliggandes men tog mig ändå in i duschen på onsdagen. Kollade snittet men såg inget annorlunda med det. Ingen svullnad eller rodnad. Blev sämre och sämre. Tror jag har åkt på influensan som går just nu, har aldrig mått så här dåligt. På torsdagskvällen tittar jag på mitt snitt igen, lyfter på skumgummilappen som ligger på min svarta hud (svarta huden har funnits där hela tiden efter op och inte ramlat av) mitt i snittet typ och ser att det börjat vätska sig lite, tom lite genom skumgummit!! Mejlar kliniken direkt och undrar vad de tror? Sköterskan ringer upp mig och säger åt mig att åka in till akuten direkt. Väl inne tar de hand om mig direkt, tar massa prover och odlingar och jag har sänka på 300. De lägger in mig direkt. Efter att en läkare har tittat på det vätskande såret, klämt lite försiktigt och så börjar det se värre ut och vätska sig ännu mer. Jag får antibiotika på dropp. Blir väldigt väl omhändertagen. Nästa morgon kommer ny läkare som klämmer ännu mer och såret börjar nu vara sig. Han beslutar att det ska tömmas på var och det görs utan bedövning, känner ingenting förutom små stick lite då och då. Det bara rinner och rinner ut var, och tar aldrig slut, de är många som hjälps åt för att torka och tömma varet. Läkaren är chockad över hur mkt var det är och säger att denna infektionen har hållt på länge, inget som hänt nu menar han. Uppåt 3 dl får de ut. Infektionen hade börjat som en varböld under min svarta hud och till slut spridit sig utmed hela snittet. Jag är så chockad att jag inte känt ngt tidigare lr mått dåligt ens. Skrämmande vad som kan gro i hemlighet. Utan att det känns. Ändå så tacksam att jag åkte in när jag gjorde. Nordiska har varit helt fantastiska hela vägen och hjälpt mig :D Blir ytterligare sjukskrivning för mig nu då och längre läktid :(( Så alla ni därute, var extra vaksamma på om era snitt visar på rodnad och vätskar sig, om ni plötsligt känner er extremt trötta, får feber och mår sämre än ni någonsin mått.

63

Sortera efter

Anonym användare

24 mar, 2018

Men Huvva så hemskt! Var det den där svullnaden du haft under naveln som innehöll var? Vad säger dom nu då? Hur ser tillfrisknandet ut? Åt inte du pencilin i förebyggande syfte? Kan det ändå bli såhär? krya på dig, massor av kramar!!
Gilla

Frallan26

Kvinna ·

24 mar, 2018

Detta är jag livrädd för :( hoppas läkningen går bra!! Varför har din hud blivit svart?
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

24 mar, 2018

Igelkott skrev:

Men Huvva så hemskt! Var det den där svullnaden du haft under naveln som innehöll var?
Vad säger dom nu då? Hur ser tillfrisknandet ut?
Åt inte du pencilin i förebyggande syfte? Kan det ändå bli såhär?
krya på dig, massor av kramar!!

Ja precis, svullnaden utmed snittet som utanpå såg helt normalt ut hade varbildning under och därav var jag så extremt svullen. Med tanke på att man inte har ngn känsel där heller är det ju omöjligt att upptäcka innan det gått för långt :/ Jag fick två kurer av penicillin och jag åt båda för att vara extra säker. Har haft problem med envisa bakteriesår på smalbenen tidigare (sist krävdes det 3 penicillinkurer på raken för att få bukt på dem) så jag var orolig för att detta kunde hända mig, nu i efterhand är jag inte förvånad...kanske är jag mer benägen...lr inte...har ingen aning :/ Jag ska mejla Nordiska imorgon och höra med dem, skicka bilder och så, ska se om jag kan få upp bilder här också så ni får se :( Detta kom verkligen som en chock, när man mått så bra så PANG bara från ingenstans.
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

24 mar, 2018

Frallan26 skrev:

Detta är jag livrädd för :( hoppas läkningen går bra!! Varför har din hud blivit svart?

Tack snälla :) Det är inte ovanligt att huden blir svart, beror på dålig cirkulation vid operation vad jag förstått. Så det svarta har jag haft hela tiden men inte infektionen. Men ev satt mitt svarta lite djupare och därför fick jag infektion. Läste ngnstans att Kroppen svarar med infektion för att stöta bort den svarta huden (nekrosen). ja, blir inte klok på det här, det kom från ingenstans :/
Gilla

Chiqutita

Kvinna ·

25 mar, 2018

Men gud !! Jag är glad dom tog gott vara på dig och la dig in direkt <3 Jag opererades i torsdags och har precis duschat och på nye plåster på alla mina fettsugnings hål , nojigt för att få infektion ... Krya på dig och bli Stärk <3
Gilla

Anonym användare

25 mar, 2018

Hur mår du?? Krya krya
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

25 mar, 2018

Igelkott skrev:

Hur mår du?? Krya krya

Jag mår mkt bättre idag, mkt piggare :) men såret är sååå äckligt. Är inte vanligtvis speciellt känslig lr blödig faktiskt men detta framkallar spyreflexer tom hos mig :/ och det luktar vedervärdigt ugh :(( och känns av trots att jag har kompresser, förband och gördel över :(( Har varit ute och storhandlat idag, fick passa på när jag kunde få hjälp av pojkvännen och det gick bra. Det röda runt såret är borta så det känns jätteskönt att se. Tack snälla för omtanken <3 Hur mår du själv nu och hur går det för dig?
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

25 mar, 2018

Chiqutita skrev:

Men gud !! Jag är glad dom tog gott vara på dig och la dig in direkt

Jag opererades i torsdags och har precis duschat och på nye plåster på alla mina fettsugnings hål , nojigt för att få infektion ...

Krya på dig och bli Stärk

Tack snälla :) Jag är glad att jag orkade/kom ihåg tänka på att titta på den svarta huden varje dag i mitt tillstånd. Så att jag såg att det började vätska sig. Trodde jag hade åkt på influensan och var mest orolig för att inte smitta mina barn :/ samtidigt som jag bara blev sämre och sämre så jag började bli riktigt orolig faktiskt. :´( jag är också himla glad att de la in mig direkt. Först innan de tagit sänkan sa de att kanske skulle jag få åka hem igen och när jag låg där på britsen kände jag panik och tänkte jag kommer att VÄGRA att de släpper hem mig!! Jag kommer att bryta ihop, tjuta och skrika!! Tack o lov kunde de inte skicka hem mig med den sänkan....och de tog väldigt väl hand om mig, vilka supermänniskor!! Fast lite festligt och pinsamt var det, alla ville komma o titta, helt plötsigt kunde det stå ett stort gäng runt mig, lr ngn som knackade på dörren för att fråga om de fick titta, ryktet gick om bukplastiken för det hade de aldrig sett innan haha. Nyfikna läkare som undrade hur mkt det kostat och han som tömde ut varet sa att han hade gjort det för 10 000:- (på skämt). Grattis till operationen! Vad gjorde du? Hur känns det nu när du gjort den? Är du nöjd och hur mår du? Var rädd om dig och stressa inte upp dig i onödan :) vill inte skrämma upp ngn men bara tala om hur snabbt det kan gå illa och att ni ska vara vaksamma :)
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

25 mar, 2018

Nu har jag lagt upp bilder om ni vill se hela förloppet from torsdagen tom imorse. Känns lite läskigt att lägga upp :/
Gilla

Sias83

Kvinna ·

26 mar, 2018

Men hua vilken mardröm! Stackars dig! Tur att det verka gått bra iaf & skönt att höra att du mår bättre. Lurigt att du inte märkte av det fast att det var så långt gånget? Man blir lite nojig nu när det bara ca är 3-veckor kvar till op. Bra att du delar med dig iaf så att man är lite extra uppmärksam. Krya på dig nu å massa kramar :)
Gilla

Anonym användare

26 mar, 2018

Skönt att höra att du mår bättre! Nu vänder det säkert ska du se. Och bra att du fick ut eländet för nu borde det läka ihop bättre. Jag undrar om du verkligen tar det lugnt och låter kroppen läka? Storhandla när du just varit med om det där låter i mina öron lite galet!! Du borde inta soffläge och kurera dig!!! Jag mår bra och återhämtar mig väldigt bra tycker jag förutom att jag då fick hosta och feber i helgwn, men det är på bättringsvägen! På onsdag ska jag ta bort förbanden och får för första gången se snitten! Önskar verkligen att det läkt fint!! Jag har varit duktig på att ta det lugnt och har vilat mycket och har inte heller blivit så svullen! Håller tummarna att det ser bra ut på onsdag!! Och angående dina bilder törs jag inte titta på dem ännu...hehe Ta och vila dig i form nu!!! Kram
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

26 mar, 2018

Tack :) jodå jag tog det jättelugnt när vi var och handlade :) vi stressade inte, min pojkvän gjorde allt åt mig, packade, bar påsarna osv. Måste ju handla in mat och tvättmedel och så och kunde inte göra det själv sen när han åkt hem till sin stad så fick passa på. Läkaren på akuten sa att att det var viktigt att man var uppe och gick och rörde på sig som vanligt och att man inte bara skulle ligga i sängen då det finns risk för lunginflammation. Viktigt för läkningen och cirkulationen också :) men självklart har du rätt i att man inte får överanstränga sig och att man måste vila. Det gör jag också, märker att det behövs. Idag har varit en låg dag, ser hemskt ut och jag börjar oroa mig för ev sekundära komplikationer...kan inte se att detta är läkt om en vecka...förstår att du inte vågar titta, känns lite hemskt att lägga upp men tänker att andra gör det vid infektioner och att det samtidigt är bra att man delar med sig och inte bara visar den glatta fina ytan. Vad som hänt mig är väldigt ovanligt men jag är inte ensam om att bli drabbad. Är fortfarande chockad att jag inte anade ngt sånt här och att jag som mådde så himla bra kunde ha denna infektion utan en susning. :´( Så skönt att höra att allt har gått så bra för dig :D jag gläds verkligen med dig ska du veta :D Det kommer att se jättefint ut ska du se! Kram :)
Gilla

Chiqutita

Kvinna ·

27 mar, 2018

KarolinaP skrev:

Chiqutita skrev:

Men gud !! Jag är glad dom tog gott vara på dig och la dig in direkt

Jag opererades i torsdags och har precis duschat och på nye plåster på alla mina fettsugnings hål , nojigt för att få infektion ...

Krya på dig och bli Stärk


Tack snälla :)
Jag är glad att jag orkade/kom ihåg tänka på att titta på den svarta huden varje dag i mitt tillstånd. Så att jag såg att det började vätska sig. Trodde jag hade åkt på influensan och var mest orolig för att inte smitta mina barn :/ samtidigt som jag bara blev sämre och sämre så jag började bli riktigt orolig faktiskt. :´( jag är också himla glad att de la in mig direkt. Först innan de tagit sänkan sa de att kanske skulle jag få åka hem igen och när jag låg där på britsen kände jag panik och tänkte jag kommer att VÄGRA att de släpper hem mig!! Jag kommer att bryta ihop, tjuta och skrika!!
Tack o lov kunde de inte skicka hem mig med den sänkan....och de tog väldigt väl hand om mig, vilka supermänniskor!!

Fast lite festligt och pinsamt var det, alla ville komma o titta, helt plötsigt kunde det stå ett stort gäng runt mig, lr ngn som knackade på dörren för att fråga om de fick titta, ryktet gick om bukplastiken för det hade de aldrig sett innan haha. Nyfikna läkare som undrade hur mkt det kostat och han som tömde ut varet sa att han hade gjort det för 10 000:- (på skämt).

Grattis till operationen! Vad gjorde du? Hur känns det nu när du gjort den? Är du nöjd och hur mår du? Var rädd om dig och stressa inte upp dig i onödan :) vill inte skrämma upp ngn men bara tala om hur snabbt det kan gå illa och att ni ska vara vaksamma :)

Jag kan tänka mig att det var många som vile komma och titta , hehe . Men bra du mår bättre redan nu. Äcklig sår kan man fixa sen . Själva operationen har gått bra jag är jättenöjd med operationen och min läkare , MEan jag har gjort Dette i Litauen och jag sitter på flygplatsen i Viönius mu. Har SÅ JÄKLA ont och vill bara hem, men min flight är forsenad . Jag bara hoppas hoppas att jag inte har forstörd något nu i och med att jag har varit i gång sedan kl 14 och antagligen inte är hemma förr kl 02 i natt. Kroppen är så svullen att jag är rädd för att spricka snart .. hoppas det går över , lite nojig och ledsen just nu , men som sagt jag är svag och full av känslor . Är väldig nöjd med bukplastiken <3
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

28 mar, 2018

Vad härligt att höra Chiqutita :D och vilken kämpe du är, förstår att du kände dig skör där på flygplatsen :( hoppas resan gick bra och att du mår bättre nu när du är hemma :) förstår att det kändes läskigt att sitta på en flygplats och känna sig så svullen, riktigt obehaglig känlsa. Men du har säkert inte förstört ngt :) Har varit i Vilnius två ggr :) hur kallt var det där nu med tanke på hur kallt vi har det? Igår em fick jag åka in till akuten igen på Nordiskas "beordran". Har skickat bilder varje dag till dem så de kan följa läkningsprocessen. De tyckte det såg ut som om infektionen spridit sig och tyckte jag behövde läggas in med antibiotikadropp direkt. Självklart blev jag sjukt orolig för ännu värre och större sår, död vävnad och spridning av infektionen då jag hade resistenta bakterier plus andra bakterier i såret och i kroppen. De har varit så fantastiska hela vägen och det är väl största nackdelen med att vara långt ifrån sin klinik :( man får kanske inte den expertisen och erfarenheten som de besitter på en vanlig VC tex när det gäller sånt här. På akuten tog de dock Nordiskas beordran på fullaste allvar och två olika läkare gjorde sin bedömning innan de bestämde sig för att skicka hem mig. Nu har jag ju ingen feber och mår för övrigt tipp topp men hellre åka in en gång för mkt än sitta hemma och tro att allt bara är bra. Mådde ju så bra innan jag fick feber förra veckan också liksom så svårt att avgöra när man ska åka in. Slapp dock läggas in, paniken över. Mina stackars barn har varit så oroliga också. Proverna på bakterieodlingarna hade kommit in och de visste nu exakt vilken bakterie det rör sig om och att antibiotikan jag fått biter på den bakterien. Sänkan är nere på 67, så det känns också fantastiskt. Ja, så nu är det bara tålamod som gäller och en jäkla lång läkningsprocess och sjukskrivning.....herre min skapare vilken soppa.:/ Men är ändå så otroligt nöjd med min operation. Skulle aldrig vilja byta tillbaka till min gamla mage. Ärret kommer säkert att bli fult och stort men det går att korrigera förhoppningsvis. Precis som du säger kan man fixa det sen :) Kan skratta lite åt hur mkt jag nojat över min navel, i jämförelse med detta är det en droppe i havet :P Önskar dig all lycka till nu med återhämtningen!! Var rädd om dig. Kram :D
Gilla

tokmaja

Kvinna ·

29 mar, 2018

Hej KarolinaP! Loggade in på plastikoperationsforum bara för att kolla hur det går för dig och möts av dina bilder :( hoppas verkligen att det vänder nu och bara går åt det bättre! Kram!
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

29 mar, 2018

Hej Tokmaja :) hoppas allt går bra för dig? och att resan gick bra :) ber om ursäkt för bilderna :/ usch de är inte trevliga.... tusen tack för omtanken :) Kram!
Gilla

tokmaja

Kvinna ·

29 mar, 2018

KarolinaP skrev:

Hej Tokmaja :) hoppas allt går bra för dig? och att resan gick bra :) ber om ursäkt för bilderna :/ usch de är inte trevliga....
tusen tack för omtanken :)
Kram!

Jo det går bra för mig, tycker nätterna är lite jobbiga bara. Vaknar ofta och får en del ont när jag rör mig sömnen. Resan gick bra, dit resan var värst så fick ligga resten av eftermiddagen/kvällen när vi kom fram. Men blev en väldigt avkopplande vecka, läste tre böcker :) Ingen fara för min del med bilderna, det är ju faktiskt sånt som kan hända även om det som du råkat ut för inte är så vanligt. Är även lite nyfiken på hur brösten känns? :) ska på konsultation i maj. Vet inte om jag kommer vilja göra dem just nu men velar lite mellan fettransplantion och implantat. Kram!
Gilla

KarolinaP

Kvinna ·

29 mar, 2018

Härligt att det blev skön avkoppling :D samma här ;) svårt att sova om nätterna pga att man inte kan sova i sin normala bekväma ställning. Är fortfarande jättenöjd med brösten men de har "krympt" lite till så skulle nog gissa att ca 40% har försvunnit nu. Har ju haft oturen att gå ned i vikt ett par ggr, först pga magsjuka och sen pga infektionen vilket kanske har spelat in. Men förr när jag vägde som nu hade jag inte denna byst kan jag säga :P Så skulle jag gå upp lite skulle förmodligen brösten växa lite. Väldigt svårt att säga exakt hur mkt som gått förlorat, ibland känns de lika fylliga som innan men så kan jag se på dem att de inte ser lika "spända" ut. Har fortfarande F-kupa, men beställde hem 70 E-kupa nu ist för 65 F och tror det blir bättre. Hade 70 D innan så är väldigt nöjd med storleken som den är nu. Ska hämta ut imorgon så vet mer då jag provat dem :) Är så glad att jag gjorde brösten för som jag känner nu kommer jag inte behöva implantat utan detta är perfekt för mig. Men hade jag varit ute efter ett hårdare, putigare resultat så är det nog endast implantat som fixar det :) Hur vill du att dina bröst ska bli? Vad har du för önskemål? Kram :)
Gilla

Chiqutita

Kvinna ·

30 mar, 2018

KarolinaP skrev:

Vad härligt att höra Chiqutita :D och vilken kämpe du är, förstår att du kände dig skör där på flygplatsen :( hoppas resan gick bra och att du mår bättre nu när du är hemma :) förstår att det kändes läskigt att sitta på en flygplats och känna sig så svullen, riktigt obehaglig känlsa. Men du har säkert inte förstört ngt :) Har varit i Vilnius två ggr :) hur kallt var det där nu med tanke på hur kallt vi har det?

Igår em fick jag åka in till akuten igen på Nordiskas "beordran". Har skickat bilder varje dag till dem så de kan följa läkningsprocessen. De tyckte det såg ut som om infektionen spridit sig och tyckte jag behövde läggas in med antibiotikadropp direkt. Självklart blev jag sjukt orolig för ännu värre och större sår, död vävnad och spridning av infektionen då jag hade resistenta bakterier plus andra bakterier i såret och i kroppen. De har varit så fantastiska hela vägen och det är väl största nackdelen med att vara långt ifrån sin klinik :( man får kanske inte den expertisen och erfarenheten som de besitter på en vanlig VC tex när det gäller sånt här. På akuten tog de dock Nordiskas beordran på fullaste allvar och två olika läkare gjorde sin bedömning innan de bestämde sig för att skicka hem mig.

Nu har jag ju ingen feber och mår för övrigt tipp topp men hellre åka in en gång för mkt än sitta hemma och tro att allt bara är bra. Mådde ju så bra innan jag fick feber förra veckan också liksom så svårt att avgöra när man ska åka in.
Slapp dock läggas in, paniken över. Mina stackars barn har varit så oroliga också. Proverna på bakterieodlingarna hade kommit in och de visste nu exakt vilken bakterie det rör sig om och att antibiotikan jag fått biter på den bakterien. Sänkan är nere på 67, så det känns också fantastiskt. Ja, så nu är det bara tålamod som gäller och en jäkla lång läkningsprocess och sjukskrivning.....herre min skapare vilken soppa.:/

Men är ändå så otroligt nöjd med min operation. Skulle aldrig vilja byta tillbaka till min gamla mage. Ärret kommer säkert att bli fult och stort men det går att korrigera förhoppningsvis. Precis som du säger kan man fixa det sen :)
Kan skratta lite åt hur mkt jag nojat över min navel, i jämförelse med detta är det en droppe i havet :P
Önskar dig all lycka till nu med återhämtningen!! Var rädd om dig.
Kram :D

Hej igen :) Ja det gick faktisk bra me dføyturen jag var hemma 03.40 . Min fantastiske man hadde bokat en bekväm bil som jag kunde sitta i hela vägen hem , vilket underlättade hela turen . Grät lite när jag kom hem för jag var så himla lyckelig för att vara hemma . Fantastisk känsla . Mina barn på 4 och 8 har varit helt underbara . Dom är normat sätt som andra syskon , tycker om att reta varann , men dom har varit helt fantastiska och hjälper till med ALLT <3 så himla stolt över dom . Dom känner sig väldig stolta oxå :) Å fyyyy jag så bildarna du la upp, det så helt hemskt ut :-O men tycker det är bra du lägger upp, alltid bra att ha i bakhuvudet att det finns risk även om man må bra . Bra att tänka lite på och känna efter . Du är en tuffing själva Karolina P ! Glad för att det går rätt väg <3 Nu er det en vecka sedan min op , och jag mår ganska ok. lite bättre för varje dag. Körde faktisk bil tidigare idag (6km). Dock bakvägen , så min man kan ta buss til stan , vi bor 1 mil från stan och har en bakväg man kan köra i typ 30 km/t , så det var lugnt . Lite träningsvärk känslani magen , men känns bra att kunde göra något . Har dock extrema svullnader fortfarande , men magen har inget häng längre och det gör mig Glad och naveln lever , woho ! även om svullnaderna är mycket ändå . Lite gult som kommer en liten del av buk ärret, men det är lugnt . Jag glädjer mig över att våren är här strax ! :)
Gilla

Mariahmia

Kvinna ·

31 mar, 2018

Men KarolinaP... Herre Gud!!! Fy va läskigt å obehagligt och allt där i mellan. Måste ha varit en riktig pers!!! Jag går runt å gnäller över att jag tycker att återhämtningen tar för långt tid, men jag ska genast hålla truten å skärpa mig. Stackars, stackars dig!! Hoppas du är på bättringsvägen och att det ordnar upp sig för dig nu. Skönt att du fått bra hjälp på akuten och att du blivit väl omhändertagen, sånt är ju så viktigt. Ta hand om dig och krya på dig!!!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem