
Xjojx
Kvinna ·
11 jul, 2019
Varför måste man operera om brösten efter 10-20år?
BröstförstoringFunderar på att förstora brösten i november och försöker bli så förbered som möjligt. Om man är nöjd med storlek och form även efter 15-20 år måste man ändå göra en till operation? Och varför i så fall? Någon som haft implantat längre?
Sortera efter
mini84
Kvinna ·
11 jul, 2019
Är inte helt 100 men har det inte att göra med implantatets livslängd eller så? :)
Gilla
TimeForChange
Kvinna ·
13 jul, 2019
Bortsett från att implantaten inte varar för evigt...allt har ett "bäst före datum" så förändras kroppen allt eftersom vi åldras, kanske får barn osv. Brösten kan bli större efter 30 när bröstvävnaden sakta ersätts med fett och tappar sin "perkyness" dvs. när penntricket börjar bli ett problem :) Sen vill man kanske inte att implantaten är uppåt (i 20-something nivå) och brösten hänger draperade med ett "frihäng" i underpolen....Men om man inte råkar ut för något av detta, och brösten är "amazing" och implantaten är hela så behöver man inte göra något...som jag förstått det.
Gilla
Xjojx
Kvinna ·
15 jul, 2019
Tack så jättemycket för ett bra svar!
Eftersom implantaten har livsgaranti och att man enbart behöver betala för själva operationen andra gången (som jag förstår det). Är detta om man tar samma storlek som första gången?
Gilla
Nelli
Kvinna ·
16 jul, 2019
Jag gjorde min bröstförstoring för 2 veckor sedan ( 43 år och har fått två barn ) enligt min kirurg så finns det goda / stora chanser att man aldrig mer behöver göra något åt implantaten ( såklart förutsatt att man inte råkar ut för någon komplikation ) eller att de förändras i samband med graviditet / amning och man inte därefter gillar utseendet på dem. De flesta som byter gör det pga komplikation eller att man är missnöjd med utseende efter amning/ graviditet eller helt enkelt vill byta pga att man vill ha en annan storlek. Jag hade små platta bröst före utan häng och valde en mindre storlek 250cc så min förhoppning är att jag inte ska behöva göra något mer åt dem alls om jag inte råkar ut för något. Han sa också att under hela sin tid som plastikkirurg hade han endast råkat ut för 2 implantat som gått sönder. Det ena var pga att personen varit med om en allvarlig trafikolycka och det andra var oklart varför det brast.
Gilla
Fågelmaran
Kvinna ·
24 jul, 2019
Jag hoppas på att aldrig behöva byta mina. Kanske orealistiskt men hoppas att hänget kanske kan se bra ut ändå. Det hör ju också kroppen till att ändras och just den biten känns helt ok för mig. Men den som lever får se :) kanske ändrar jag mig då
Gilla
Pson
Kvinna ·
24 jul, 2019
Jag tog ut mina för två veckor sedanefter 14år
Det visade sig att båda implantaten var trasiga. Vet inte med mig att något speciellt inträffat med något av brösten.
Skulle råda alla att gå på ultraljud när implantaten blir äldre, jag gjorde det för ca 5 år sedan så har ingen aning om de gått sönder en vecka innan jag tog ut dom eller för 5 år sen.
Gilla
Prussilusskaan
Kvinna ·
24 jul, 2019
pson
Vad hade du för implantat? Och är de någon fara med att de gått sönder?
Gilla
Pson
Kvinna ·
24 jul, 2019
Vet faktiskt inte då kliniken inte längre finns.
Allt är skickat på analys så vi får se vad svaren säger. Ena bröstet fick jag vätska i så det var därför jag valde att operera mig. Den vätskan skickades på analys för Alcl och visade inget konstigt så jag hoppas att de här proverna visar att det inte läckt ut i kroppen.
Gilla