Nyhet på POF! Nu kan du ladda upp bilder och videor direkt i forumtrådar.
Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

27 sep, 2012

Varför stirrar folk?

Övrigt ämnesrelaterat
Hej alla POFare!
Jag har alltid undrat detta, varför stirrar folk på en? Ex på stan, man ser hur folk kollar på en och det är jättestörande. Jag undrar bara vilka brukar ni stirra på? Vilka är det blicken fastnar på? Jag har väldigt dåligt självförtrodende, trodde verkligen att min näsoperation skulle ändra mycket men det blev bara lite bättre, ska för övrigt göra om den nästa sommar. 
Snälla, kan ni inte bara skriva hur ni tror det är och hur ni själva gör? Det är jobbigt när folk stirrar. Jag har läst kring BDD ("inbillad fulhet") och jag börjar starkt tro att det är det jag har, ibland kan jag hata mitt utseende så mycket att det resulterar i självmordstankar, vilket är löjligt... men det är en jobbig och stark känsla, orkar inte ha det såhär :(. Ibland vill jag inte ens visa mig ute bland folk. 

Sortera efter

hösten2012 profilbild

hösten2012

Kvinna ·

27 sep, 2012

Dom kanske stirrar för att du är vacker? De jag tittar lite extra på på stan är de som servar ut eller om det är ngt extremt avvikande men jag stirrar inte för det e inte så trevligt! Jag tror oxå att jag har en släng av bdd... Mkt stämmer in iaf... Har haft anorexi o bulimi b la... Egentligen är det inget fel på mig (jag kan nog t om se bra it enligt vissa) men jag har oxå dagar där jag inbillar mig att alla stirrar på mig för att jag är ful... Kan få panik om någon kollega står o pratar nära mig för då kanske han ser Mona fina Li ner eller nya rynkan o det lilla gör att jag ibland känner att jag inte ens är värd att leva... Ibland tycker jag att jag är så ful att jag inte borde få gå ut... O ändå vet jag att jag ser helt ok ut.. Sjukt o jag vet tyvärr inte hur man tar sig ur det! Om någon kille stöter på mig så tror jag nästan att det är dolda kameran o när jag väl är tillsammans med en kille så fattar jag inte varför han vill va med mig när alla andra är så mkt snyggare.. Har man det här så ska man passa sig för operationer för man blir aldrig nöjd. Jag har gjort mina nu o hoppas jag kan hålla mig från fler!
Gilla
Bukis profilbild

Bukis

Kvinna ·

27 sep, 2012

Hej
Det kan faktiskt vara så att dom tittar för att du ser bra ut. :)
Om man inte mår bra eller precis har genomgått en operation så kan man känna att folk tittar, fast dom i själva verket bara tittar till. Det är lätt att tolka in nått som inte är där.
 
Men om du mår så dåligt så tycker jag att du ska ta kontakt med någon proffesionell.
Prata med dina nära o kära.
Jag förstår att det är fruktansvärt jobbigt för dig, men det finns en ljusning.
Jobba på din självkänsla, fundera vad du är bra på och gör mer av det så ökar självkänslan mer och mer.
Och glöm inte det viktigaste: DU ÄR VÄRDEFULL!
Massor med styrkekramar till dig
Gilla
Emmsan86 profilbild

Emmsan86

Kvinna ·

27 sep, 2012

Förstår precis din situation. Man undrar ju faktiskt varför folk kollar så. Om jag kollar på någon så är de oftast för att jag tycker personen är vacker. Ibland för den liknar någon eller man tycker man känner igen den. I land kan det vara pga ett avvikande utseende. Inte att personen är ful, då känner iaf jag att jag inte får ut något av å titta ;) kan vara något som ger personen ett mer unikt speciellt eller vackert utseende. Men som sagt. Oftast är det för att jag tycker personen ser bra ut. Nu låter det som att jag glor på folk hela tiden vilket jag inte gör. Haha. Men eftersom det frågades om vad man tittar på när man väl tittar så gav jag mitt svar :)
Gilla
Sweedie profilbild

Sweedie

Kvinna ·

27 sep, 2012

Från det lilla man kan se från Dina bilder så tror jag också att OM folk stirrar så är det för att Du är vacker och inte tvärtom 🙂
Gilla
Blondie79 profilbild

Blondie79

Kvinna ·

27 sep, 2012

Jag är en sån som kan titta lite extra på folk, men aldrig om det är en person med "ofördelaktigt" utseende. Oftast kan jag stirra ögonen ur mig om personen är snygg ex har fint hår, snyggt sminkad, snygg kropp eller vad som.
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

27 sep, 2012

Det finns ju även nåt som kallas spotlight-effekten, och det är den tendens vi har att tro att andra lägger mycket mer märke till en än vad de faktiskt gör (att man har en egen spotlight riktad på sig, som gör att alla ser en). Man har t ex fått på sig olika strumpor och tror att hela världen ser det - men ärligt, när kollade ni senast på nåns strumpor? När såg ni senast nån med en finne i ansiktet? Garanterat var det längre sen ni registrerade nån finne än det var som nån verkligen hade en.
 
 
 
Gilla
Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

27 sep, 2012

Åh ni är så fina! Jag önskar att jag kunde hålla med er men jag måste nog söka hjälp, en psykolog eller något. Jag orkar inte ha det såhär och nej, jag är inte vacker. Det är svårt att lyssna på andra när de säger att jag är fin och så eftersom jag själv inte tycker det, då känns det som att jag bara hör lögner. 
Jag brukar också kolla lite extra om det är någon vacker, men inte annars, jag är en sån som tycker att det är oförskämt att stirra.
 
Men alltså jag vet inte hur jag ska förklara. Jag var inne på HM och skulle prova kläder, hon som jobbade där stirrade jättemycket (när jag stod i kön till provrummen), alltså hon såg nästan "rädd" ut. Åh jag vet inte, mina systrar är alla fina, jag är den fula ankungen. 
Jag är alltid uppfixad, har långt mörkt hår, sminkar mig och klär mig "efter modet". Mitt hår får jag alltid kommentarer för eftersom det ser välvårdat och fint ut (kvaliten är så). Men mitt ansikte, ibland har jag lust att göra om hela ansiktet, åhh så mycket det är jag vill förändra. Vissa dagar bryter jag ihop helt, jag är jämt arg på min mamma av någon anledning, hon brukar aldrig bli sur så när hon är snäll så blir jag jättearg. 
Jag har berättat för mina närmaste vänner men de tar mig inte på allvar, det som skrämmer mig mest är självmordstankarna som är väldigt starka. 
 
Gilla
Bukis profilbild

Bukis

Kvinna ·

28 sep, 2012

Jag blir så tung i hjärtat av o läsa detta.
Du kanske tycker att det är lögn om någon säger att du är vacker och du kanske inte kan säga det själv. Men det kan vara bra om du tittar dig i speglen och säger att du är vacker varje dag, i början känns det nog som lögn men efter ett tag så blir det lättare o lättare. Det är psykiskt.
 
Det finns en bok som Mia Törnblom har skrivit som heter "Självkänsla nu!" som jag tycker du ska läsa. Den finns säkert på biblioteket.
Den kan man ta hjälp av för att bättra på sin självkänsla. Den är riktigt bra.
Mia har haft ett kämpigt liv med narkotikamissbruk o hon var hemlös o hon hade ingen självkänsla och nu är hon coach i personlig utveckling.
 
Ännu mer styrkekramar!!!
Gilla
Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

28 sep, 2012

Det kommer bli svårt, men jag är så desperat att jag tänker testa allt. Ska absolut låna boken. Har lust att läggaupp en bild men är rädd för någon kanske känner igen mig, men jag vill ändå höra från folk jag inte känner för kompisar försöker ju bara vara snälla.. Tack söta du! Tack igen för tipset om boken.
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

28 sep, 2012

Av dina bilder kan jag se att du absolut inte är ful!
Det sitter i ditt huvud, och det är ditt liv vi pratar om, Milena! Du måste för din egen skull verkligen vända båten, nu! Det är inte sunt att låta den här sortens tankar äta dig på det här sättet, och det tar DIN energi och hindrar dig från att vara den du är, för du orkar ju inte när du alltid går runt och är ledsen. Vänd båten, bestäm dig! Ro för kung och fosterland, och framför allt för din egen skull!
 
Kan du föreställa dig att du skulle gå hela livet och må så här? Är det acceptabelt? Den här sortens tankar, när de inte är "pubertetsrelaterade", går inte över utan att du tar tag i dem, de rotar sig och blir din livsstil om du inte ifrågasätter dem! Det är inte okej att må så, det är inget normaltillstånd att lägga locket på sitt liv, inte ens för den som INTE vore så vacker.
 
Det är f ö ingen vettig människa som anklagar någon för vilket ansikte hon eller han fötts med. Stirrar nån, är det snarare för att hon eller han tycker just att den uttittade personen är vacker. Annars kan man inte med att titta. Folk utgår ifrån att personen vet om det, och inte har nåt emot att bli beundrad. BARN däremot vågar stirra på "fula" människor och har inte lärt sig att låta bli än. Ett tips är därför att kolla om det är några barn som stirrar (inte som tittar nyfiket som ungar gör på allt och alla; utan som fastnar med blicken och glor tills axeln går ur led). Och det tipset törs jag ge dig, för jag är säker pån att det inte kommer att hända. 
 
Men tänk dig nu nån ANNAN, som du tycker är ganska "ful". Tycker du att den personen ska sluta skratta, ska skämmas när hon går och handlar, och inte få klä sig som hon vill, för hon ska helst inte synas så mycket..? Ska hon inte få ta nån plats i umgänget med sina vänner, ska hon aldrig kunna ta sig an en utmaning i livet för att energin ska vara slut efter att ha orkat visa sig ute i dagsljus..??? Knappast va? 
 
Jag skriver ur hjärtat, kanske blir det inte så välformulerat, men du behöver ta tag i det här problemet. 
Du ÄR inte ditt utseende; det sitter förvisso fast på dig, men se till att DU inte sitter fast I DET! Ibland kan det vara lättast att ändra på nån detalj kirurgiskt, när det är en liten del som stör en - men låt det inte ta över ditt liv.
 
Är det alltför mycket i ditt utseende som stör dig, bör du fundera över om du i själva verket låter utseendet bära skulden för nåt annat i ditt liv som du är missnöjd med, kanske "gömmer" du dig bakom din "fulhet" för att du har svårt att "våga" saker i livet?
 
Att du blir arg på din mamma kanske är för att du litar på att hon finns där ändå för dig, (vilket man inte alltid kan ta för givet med alla människor i ens liv) lite som ungar som börjar gråta så snart de kommer hem från dagis, för nåt som hände DÄR? (Förlåt liknelsen, inte min mening att "klanka ner", jag vill bara illustrera fenomenet så okonstlat som möjligt).
 
Jag har inte svaren, dem har du inom dig, och det är ditt ansvar mot dig själv att hitta dem och se dem för vad de är.
 
Ett tips är att läsa trådar av tjejer som op'at näsan - och ångrat sig, just för att de inte känner igen sig. I efterhand har de insett att den där näsan var en del av deras personlighet, och det var inget fel på den - men före operationen störde den dem alltså så mycket att de lät operera den...  Framför allt en tjej har skrivit mycket tänkvärt och öppet om detta, oerhört intressant - men nu minns jag inte vem, tror dock du lätt hittar om du söker.
 
Hur som helst, det är BRA att du håller på att bli tokig på den här situationen, för jag hoppas att det ger dig ork att ta tag i den, och ändra på den!
 
Gilla
Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

29 sep, 2012

Åh jag vet, det jag håller på med är väldigt löjligt. Vissa dagar Kan jag tom tycka att jag ser bra ut, men så fort de negativa tankarna kommer fram så ligger jag nere igen. Jag vet flera killar som varit intresserade (men som jag inte låtit komma nära) men där har jag inte gjort något, har även fått det bekräftat av killarnas kompisar eller genom mina. Men då har jag tyckt synd om killarna och att de kan hitta så mycket bättre. Det där med barn är ett bra tips eftersom de är brutalt ärliga :P. Har aldrig märkt att barn stirrar. Jag ska försöka för jag kan inte hålla på såhär. Nu försöker jag tänka på allt positivt som hänt. Vi var på en mässa och jag stod där med min kompis (en av de vackraste jag sett, det är inte bara hennes gröna ögon som gör det). Hursomhelst, en kille kom fram och frågade lite om produkten vi sålde, han stirrade ganska mycket på mig och det tyckte jag var jobbigt. Sen frågade han om numret vi gav bara gällde om man var intresserad av produkten. Jag vet inte hur länge jag skrattade efteråt! Men han flörtade alltså och då tänkte jag du flörtar nog med fel person :P. Att jag inte kan njuta av de stunderna... Men tack för era svar, gud det finns så många andra problem i världen, känner mig så hemsk nu när jag klagar på något sånt som utseendet.
Gilla
Sockertoppen profilbild

Sockertoppen

Kvinna ·

29 sep, 2012

Jag brukar oftast inte stirra på folk.
Men om det är en sk "ful" person så tittar jag absolut inte.
Om det däremot är en som jag tycker har fina kläder, fin sminkining, fint hår eller liknande så kan jag titta ibland, för jag får inspiration! Tex inspiration till kläder, frisyrer, hårfärger osv.
 
Och ibland tittar jag på personer jag tycker är vackra för just för att dom är så vackra helt enkelt! Jag blir fashinerad :) haha.
 
Gilla
 profilbild

Anonym användare

29 sep, 2012

Tror att det är väldigt naturligt att känna som du gör ibland men det ska absolut inte hindra dig i din vardag. Precis som nämts tidigare så kan jag titta lite extra på de som tilltalar mig som ja på nåt sätt tycker är fint. Tycker om detta är ett stort jobbigt problem för dig kan det vara skönt att ha någon att prata med. Lycka till
Gilla
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

30 sep, 2012

Se där, Milena, ta tag i detta minne, för sånt händer verkligen inte alla! 
 
Kan tala om att jag varit med om att en kille helt klart riktade in sina steg för att prata med mig, tvärvände och gick tillbaka till sina kompisar med kommentaren "Nej, fan, det var ju en ful tjej..." Han fattade nog inte hur hårt det tog mig, som blev retad hela min grundskola igenom för att jag var "så satans ful att jag enkomt skulle hålla käft". 😢
En full, obekant tjej mötte mig på gatan skrålande med sina kompisar, och skrek åt mig, "Faan, vad du är fuuul..!" (Och jag tänkte, "Faan, vad du är fuuulll - och inte snyggare du", men inte var det kul för det).
 
Och det fånigaste är att senare i mitt liv har jag fått höra att jag är jättevacker - vaddå, ankunge eller? Jag har inte ändrat fysionomi så förskräckligt mycket, inge drastiska viktändringar, och har på sin höjd plockat ögonbrynen och bytt frisyr... Det där med att skönheten sitter i betraktarens öga kan det tydligen ligga mer i än man tror.
Så om du sluppit såna påflugna elakheter, så är du garanterat snyggare än jag - och jag anser att vi båda har rätt till en meningsfullt liv utan att be om ursäkt för våra utseenden, så räta på ryggen och LEV!!
 
(For the record - egentligen är jag ganska genomsnittlig, tror jag, möjligen "genomsnittlig +" - speciellt nu när bäst-före-datum ur sedvanligt estetiskt perspektiv börjar vara passerat 😎 - jag har mina söta stunder, men får jobba rätt hårt om jag ska kvala in som "vacker" idag.)
 
Gilla
Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

02 okt, 2012

Alla är fina, på sitt sätt. Det finns inga fula människor! Så länge man trivs med sig själv så räcker det, men varför kan inte alla tänka så? 
Idag på stan så kollade jag såklart på folk som jag gick förbi och märkte hur blicken helt omedvetet drogs åt de som utmärkte sig med antingen snygga kläder, snyggt hår eller bara naturligt vackra. En kille gick med sin tjej (de höll hand) och han stirrade i minst 3 sek, det är långt tid! Jag hade inte blivit glad om min kille stirrade på andra tjejer. Jag försöker att plocka upp de stunderna och ha ögonen öppna. Som ex när jag var på mässan, då tog jag bara illa upp av att han stirrade, det var inte förens när min kompis berättade att han flörtade som jag började tänka till. 
Gilla
Milena profilbild

Milena

Kvinna ·

10 okt, 2012

Idag så vände en tjej sig om och jag stod bakom henne, hon spärrade upp ögonen! Såg nästan rädd ut. Jag orkar inte mer, tack för era svar men jag vill inte kämpa längre, jag har verkligen försökt, det ska ni veta. Men just nu känns allt hopplöst, jag ger upp.
Gilla
Creek profilbild

Creek

Kvinna ·

04 nov, 2012

Du borde nog, som du säger, kontakta någon för inte ska du behöva gå runt och känna så här.
Vi är nog många som kan känna igen dessa paranoida tankar och det som oftast är gemensamt är att folk stirrar desto mer man uppmärksammar betteendet. Dvs ju mer "paranoid" man är desto fler stirrande blickar får man.
Du har kanske hört talas om fenomenet där gravida helt plötsligt ser gravida kvinnor överallt. Innan såg de dem inte men nu när de är gravida är de överallt! Och det är ju inte för att det inte fanns några gravida förut. Det var lika många gravida då men eftersom kvinnan nu är gravid själv uppmärksammar hon andra gravida kvinnor på ett annat sätt.
 
Går man då runt och undrar varför folk stirrar på en så är det klart att varenda liten blick uppmärksammas och blåses upp till onödigt stora proportioner. Detta kan ju även ha som följd att man drar till sig ännu fler blickar eftersom man signalerar efter dem, undermedvetet.
Ett exempel: Du går i en butik och du ser en man som tittar på dig. Genast börjar du tänka "Nu är det någon som stirrar på mig igen! Varför tittar han på mig?". Du tittar såklart tillbaka lite frågandes, du undrar ju varför han tittar. Är det nåt fel på mig? Tycker han att jag ser bra ut? Tycker han att jag ser grotesk ut? Har jag något i ansiktet?!
Han ser i sin tur att du tittar tillbaka. Han har fått kontakt med dig tänker han och fortsätter titta.
Detta kan appliceras på alla som tittar på dig. Du upptäcker att de tittar (avsiktligt av olika anledningar eller så råkade bara era blickar mötas då individen oskyldigt lät blicken vandra i rummet ni båda befinner er i), du ger gensvar (tittar tillbaka, kanske med ett ansiktsuttryck som signalerar att du analyserar ögonkontakten) och personen svarar genom mer ögonkontakt.
 
Jag fungerar exakt så. Jag kan titta på en kvinna exempelvis och blir påkommen. Verkar hon inte bry sig så tappar jag intresset och tittar vidare. Tittar hon tillbaka på ett "speciellt" vis (förmodligen för att hon, precis som du, undrar vafan jag blänger på henne för!) så är genast mitt intresse väckt. Jag börjar själv tänka "Varför tittar hon på mig sådär? Får man inte titta på folk ite oskyldigt längre? Tycker hon att jag har en fjantig jacka? Konstig frisyr? Har jag något i ansiktet?". Den konstiga stirr-leken är inledd.
 
Men varför stirrar nu folk, som du undrar i trådstarten?
Det är förstås omöjligt att svara på eftersom jag omöjligt kan veta hur andra tänker och resonerar.
Men jag kan, med hjälp av mitt sunda förnuft och förmåga att dra slutsatser från mina egna erfarenheter, ge dig en rätt så generell och relativt rättvärdig lista på hur de flesta folk är funtade när de "stirrar" på andra.
 
Nummer ett: De allra flesta människor har tillräckligt många hjärnceller och koll på sociala regler att de inte stirrar på folk som är fula eller utmärker sig på något sätt. Det finns omogna tonåringar och ocensurerade barn som ibland kan bete sig lite hursomhelst men har man nått en viss ålder och samlat på sig lite vett och etikett vill man oftast inte utsätta sina medmänniskor för onödigt lidande.
Vuxna människor stirrar alltså i regel inte på folk som är fula. Titta gör säkert många, men i så fall på sådant diskret sätt att det inte upptäcks av personen i fråga.
 
Anledningen till att vissa tittar på dig kan vara att de finner dig:
Attraktiv, cool, häftig, du har en snygg jacka, sån frisyr som personen försökt få till jättelänge.
Du kanske påminner om någon de kände som yngre, du är kanske vän till en vän vars mamma har en vän som är personens vän.
Personen kanske försöker lista ut ifall det är ett födelsemärke du har på halsen eller ifall det är en tatuering.
Du påminner om den där skådisen eller sångerskan eller kanske favoritkomikern.
De är trötta efter en dag på jobbet och deras ögon tyckte att det var skönt att vila ögonen på dig.
Du står ivägen för skylten de försöker läsa.
De försöker lista ut vad det är för ögonfärg du har.
Det såg kanske ut som att du gjorde något konstigt så de håller ett extra öga på dig för att se ifall de såg i syne eller inte.
Du har samma väska som dem.
De såg dig köpa en Nickelback-skiva en gång och undrar ifall din musiksmak blivit bättre.
Du är i deras synfält så varför inte?
De är avundsjuka på din utstrålning.
Du råkar vara nummer 87 av alla människor den här personen har tittat på ibland, och fler ska det bli.
 
För övrigt så behöver inte kvinnorna som tittar på dig tycka illa om dig. De kan mycket väl tycka att du är vacker eller har en cool stil eller inspirerande attityd. De behöver heller inte vara lesbiska för att de finner dig attraktiva. Kvinnors blickar dras ofta till andra kvinnor oavsett sexuell läggning.
Gilla
rose-babe profilbild

rose-babe

Kvinna ·

04 nov, 2012

Jag har också varit med om det, att det känns som alla stirrar en i huvudet eller någon annan stans på kroppen. Jag vet inte varför, för jag ser inte att det är något som inte stämmer i mitt ansikte. Jag har inte heller världens bästa självförtroende och när det hänt har jag mått jätte dåligt och inte velat visa mig alls o försöker gömma mig.
Gilla
kinesen profilbild

kinesen

Kvinna ·

15 nov, 2012

jag brukar bara stirra på folk för att do e fina känner mig för taskig å stirra på npn jac tycker e mindre fin så tror jag mpnga e ta åt dig och njut av din skönhet:)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem