
enceson
Kvinna ·
17 mar, 2016
Varigt ärr 2v, bör jag vara orolig? *BILD*
Bytte tejp på mina 2 veckor gamla ärr idag och möttes av detta på ena bröstet. Bör jag vara orolig? Har ju varat väldigt mycket. Ser bättre ut på bilden när jag tvättat av såret (bild 1), men vet inte om det är väldigt dåligt att det ser ut såhär? Är ju som köttbubblor som sticker ut? Normalt? Farligt? Har mejlat min kirurg men lär inte få svar förrns imorgon.. Andra bilden ser ju inte rolig ut..
Sortera efter

stilettogirl
Kvinna ·
17 mar, 2016

CEH
Kvinna ·
17 mar, 2016
Är det första tejpbytet du gör så kan det vara torkat blod och var som sitter på tejpen, det betyder alltså inte att allt det som syns på tejpen är "färskt" var. Ser inte så bra på bilderna, men det ser ut att vara något litet öppet sår nästan? Det är inte jätterött och infekterat vad jag kan se på bilderna. Men för att vara på den säkra sidan kanske du kan skicka ett sms till ett journummer med närmre bilder på snitten. Tejpen behöver du kanske inte visa eftersom man inte vet hur färskt varet är. Mitt tips är i alla fall att tvätta, lufta och sätta på kompresser. Alltså INTE tejpa med kirurgtejp där det är lite rött eller sår.
Hoppas du får svar snabbt. med lite tur räcker det att tvätta, ufta och fortsätta med kompresser, men om kirurgen tycker att det ser ut som en infektion i såret så kommer du bli behandlad med antibiotika.
Lycka till!

miss molly
Kvinna ·
17 mar, 2016
jag hade ringt kliniken om jag var du.