Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
happyjenniegbg profilbild

happyjenniegbg

Kvinna ·

24 apr, 2013

värker i ärren ?

Bröstförstoring
hej alla underbara där ute :)
mina bröst är exakt 8 dagar. 
jag har inte ont i själva brösten men det drar och värker i ärren .
hur länge kommer det vara så ?
någon som känt likadant och vet vad ja menar!?
7

Sortera efter

Adstrum

Kvinna ·

24 apr, 2013

Jag förstår precis den känslan mina är 13 dagar gamla och hade bara kanske första och andra dagen ont i själva brösten, men ärren dom värker fortfarande och särskilt på kvällarna och nätterna då jag ska sova, kan inte ligga ner ännu eftersom att det värker så otroligt i ärren när jag försöker ligga ner. Men det jag har läst och så vad många verkar tycka så försvinner den värken då stygnen tas bort, tror det kan bero på att trådarna ligger och skaver samt att när huden läker ihop så blir trådarna som för trånga litegrann . Så vi får hoppas att värken avtar när stygqnen är borta :-). Lycka till med dina nya boobs och hoppas att det blir bättre med din värk snart! :-)
Gilla

happyjenniegbg

Kvinna ·

24 apr, 2013

okej. ah de känns som all tygn läger sig på ärren så ibland när ja e uppe o går så känns de som bröstet ska ramla ner .. haha svårt o förklara hur ja menar. men du kanske känner lika dant. läskig känsla. haha. får verkligen hoppas de går över snart. ah mornarna är jobbiga för mig då värker dom och ibland under dagarna.. jag har självupplösande stygn så dom åker in i min hud. så har inget att ta bort. men jag verkligen hoppas de går över snart för det är jätte obehagligt ..
Gilla

Bambino

Kvinna ·

24 apr, 2013

Min smärta från ärren försvann när trådarna drogs bort. Dvs på återbesöket :)
Gilla

happyjenniegbg

Kvinna ·

24 apr, 2013

men ja har ju självupplösande stygn så ja har inget ja ska gå o ta bort.  :)
Gilla

ollie

Kvinna ·

24 apr, 2013

Jag har aldrig haft ont i brösten utan ärren är det värsta. Så ontatt jag hittade en position i soffan o stannade så resten av dagen. Det är dock ingen fara. Det går över.
Gilla

Adstrum

Kvinna ·

24 apr, 2013

Ja men är så det känns som att implantatet ska ramla ut, väldigt obehagligt. Men kanske det blir bättre för dig när kroppen absorberat upp alla stygn och all tråd :-). 
Gilla

happyjenniegbg

Kvinna ·

24 apr, 2013

haha ah precis ah de får jag verkligen hoppas på :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem