Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
VickyP

VickyP

Kvinna ·

Velar mellan 300cc MX och 345cc MP!

Bröstförstoring

Hej kära POF-medlemmar! Jag opereras om en och en halv vecka och sitter uppe på nätterna och velar fram och tillbaka mellan två implantat. 

Bestämde mig först för 345 MP, men efter nio månaders tveksamhet och ristester bytte jag nyligen till den mer diskreta 300 MX. När jag var på kliniken hade jag otroligt svårt att välja då båda såg väldigt bra ut. Nu lyder mina frågor:

- Innebär en högre profil ett fastare implantat? (Upplevde 300 MX som mer följsamt och mjukt men det kan ju bli annorlunda när de väl är på plats.)

- Hur svårt är det att byta implantat på själva operationsdagen på Citadell (Cosmos)? Någon som har erfarenhet? Min kirurg sa att hon skulle notera i min journal att jag nyligen bytat ifall jag skulle "få panik" och vilja byta tillbaka. Det låter ju iallafall möjligt isåfall.

Blir jättetacksam för alla sorters tips och råd! Hoppas att det inte är för rörigt att läsa, det är ju trots allt småtimmar nu... ;)

5

Sortera efter

Carco

Carco

Kvinna ·

Svårt det där med storlek! Jag har 325 mx och är jättenöjd. Ville ha en diskret förstoring och ville inte att brösten skulle puta Ut för mycket. Min erfarenhet är att Cosmo vill att allt ska vara klart På operationsdagen. Han vill inte ha några störande moment Strax innan det är dags. Så är nog bäst att du bestämmer dig Innan den stora dagen... Lycka till!
Gilla
VickyP

VickyP

Kvinna ·

Tack för det snabba svaret! Jag är själv ute efter ett liknande resultat som ditt, så jag kommer nog stå fast vid mitt byte. Får se vad Helena säger på den stora dagen. Får man fråga vilken storlek du hamnade på efter OP? :)
Gilla
Malin88

Malin88

Kvinna ·

Beror på vad du är ute efter. Men de blir inte mjukare för de är mindre put. Känns mer som tvärtom då det blir lättare att klämma på ett oar bröst som puter ut än är mer platta mot bröstkorgen. Fast mjukheten beror mkt på hur stora fickorna är och vilken fasthet implantaten är. Men 345 mp kommer också bli en diskret förstoring
Gilla
Carco

Carco

Kvinna ·

Har 70E eller 65 F i bhstorlek
Gilla
proformare

proformare

Kvinna ·

jag har 325 cc moderate plus profil, och de är diskreta! mina är mjuka. (mjukare än jag förväntat mig att de skulle vara)

och jag kan nog hålla med malin lite där, det känns ju verkligen som att det blir lättare att klämma på ett par som putar ut mer än ett par som ligger närmare bröstkorgen,

det passar ju liksom bättre i en kupad hand med ett fylligare implantat än ett platt?

hur som helst, jag har 325 cc, och inte ens min pappa/vänner har märkt att jag gjort en operation.

ångrar attjag inte tog större, för jag tycker det är snyggt med större bröst. men det är ju en smaksak.

sen om du är osäker såtycker jag du ska välja det större implantatet. i de flesta fall och alla som jag känner som op'at sigångrar idagatt de inte valde ett större implantat, man blir VÄLDIGT fort storleksblind.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem