Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
katarina100 profilbild

katarina100

Kvinna ·

27 jul, 2015

Vem gör bästa ärren?

Bukplastik

Någon som hört om vem som gör bra fina ärr?

3

Sortera efter

cerise_vante

Kvinna ·

27 jul, 2015

Hej,

Vill bara dela med mig mina erfarenheter. själv har jag gjort en bröstförminskning. När jag träffade den första kirurgen så ville han häfta ihop istället för att sy. Jag opererade mig inte hos honom! 

På den kliniken jag slutligen gjorde förminskningen hos så sa jag specifikt att jag var angelägen om att de syr ihop allting fint för fina ärr. Vilket de gjorde. Men mina ärr blev ändå ganska "fula" och det beror på att mina hud reagerar med tjocka ärr. Oavsett hur fint de syr. Så läkaren gjorde om mina ärr 2 gånger och la mkt noggrannhet när han skulle sy. Det blev lite bättre. men i slutändan är det ens egna läkekött som kan stöka till det. Hoppas du hittar bra läkare :) Jag opererade mig hos Dr Johan Nordqvist i Helsingborg. Är väldigt nöjd! Har även en vän som gjorde fettsugning av buken och som är väldigt nöjd med samma läkare. 

Gilla

Vinna

Kvinna ·

27 jul, 2015

Patrick Höijer, Laser o estetik. Åtminstone säger sjuksköterskorna det som jobbar där! Beror ju på eget läkekött och hur man sköter ärren också såklart!
Gilla

katarina100

Kvinna ·

27 jul, 2015

Ok....han Johan....är det Bellakliniken det? I Helsingborg? Gör han bukplastik också? Jag har fått för mig att olika läkare är bra på olika ingrepp, stämmer inte det?

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem