Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Tez profilbild

Tez

Kvinna ·

29 dec, 2014

Vi i februari! :D

Bröstförstoring

Hallllå! :) Tänkte starta en tråd här för oss som ska operera oss i februari :) Någon här som är ska det kanske? så man kan skriva hur det gick efter osv. Kraaam!

225

Sortera efter

mimi

Kvinna ·

28 jan, 2015

Jag opereras inte förrän på eftermiddagen så jag kommer hinna äta frukost som tur är. Kanske mår lite mindre illa då i efterhand. Jag kommer bara tvätta sängkläder och kläderna jag ska ha på mig samma dag som operationen. Tänk på att ta med kläder som är lätta att dra på sig. Typ tröja med dragkedja, leggings kanske, skor man inte behöver knyta osv.

Gilla

Gol1

Kvinna ·

28 jan, 2015

Ska alla här tvätta ert hår med descutan ? Det står att jag ska göra de 3 ggr. Morgon, kväll dagen innan sen morgon samma dag. Men jag tänker tvätta mitt med schsmpoo o inpackning först sen ta descutan o bara EN gång. Kvällen innan. Vill inte förstöra mitt hår
Gilla

mimi

Kvinna ·

28 jan, 2015

I mina papper står det bara att jag ska tvätta med Descutan kvällen innan och samma morgon som operationen. Står inget om håret, men kommer göra det ändå. Bara för säkerhetsskull.

Gilla

Anonym användare

28 jan, 2015

jag opade näsan i dec. då tvätta jag med descutan kvällen innan och morgonen innan op. och även håret.

näsan känns ändå som ett "speciellt" ställe, där dom ändå kan tvätta lätt typ.

jag kommer vara SUPERnoggrann innan bröstop. 

Gilla

MM91

Kvinna ·

28 jan, 2015

Jag har tvättat allt med vanligt tvättmedel och sköljmedel. Ska packa ner en tröja med dragkedja samt mjukisbyxor. Duschar man på kliniken, ska man ta med rena trosor och sånt?

Ringde idag till proforma och hon frågade om jag ville sova kvar, trodde det var något som krävdes då calle berättade att om man får en blödning så sker det inom 24 timmar och då kan dom lättare fixa till problemet när man ändå är där. Bor ca.45 min med tåg från kliniken så sover nog kvar, ska se till att få hjälp hem också..kommer inte vilja bära min väska ens!

Sen sa hon även att man inte får ha nagellack, hon frågade om jag har akryl eller gele, och jag har akrylnaglar men naturella (endast akryl på min egna nagel) och sen målar jag dom, tror ni det hjälper att ta bort endast nagellacket? Hon tyckte jag skulle ta bort alla naglar, men man ska väll vara utan för att dom ska kunna se syrebrist och det ser man ju då akrylen är helt genomskinlig?

Angågende descutan så står det att jag ska tvätta kvällen före och på morgonen, hej svinto hår!!! Jobbar som frisör så kommer må psykiskt dåligt av att ha ett skatbo till hår😢💋

Gilla

Längtande

Kvinna ·

01 feb, 2015

Nu jäklar är det bara 2 dagar kvar och nervositeten börjar göra sig påmind :-) bäst att läsa i genom alla papper i gen med duschar osv! Narkosen är det värsta....
Gilla

emmakk

Kvinna ·

01 feb, 2015

Tycker att tiden går så sjukligt sakta! 

Inte ett dugg nervös, vill bara göra det NU! Har inhandlat diverse saker på apoteket, bröstband och läkbh.. 
Återstår nu bara att tvätta igenom lite kläder, boka biljetterna, köpa lite gott att ha på hotellet och lite proviva och annan snäll mot magen mat =) 
Packningslistan är skriven och jag är så redo jag kan bli!
 
Efter att ha kontaktat kirurgen igen så ska jag ta beslutet på op dagen om jag vill ha 445 eller 505 cc. Så nu försöker jag bara bestämma mig! =)
Gilla

Alterego

Kvinna ·

02 feb, 2015

Min nervositet har lagt sig! Tycker tiden numer går så fort så att jag glömmer att jag ska opereras. Hehe började veckan med att boka in möten på fredag, innan jag kom på att nej det går ju inte... Har hamnat i ett stadie att jag inte riktigt fattar att det verkligen verkligen ska bli av nu, ska bli så kul att se resultatet!!
Gilla

Alice94

Kvinna ·

02 feb, 2015

Imorgon är det dags för mig! Känns som att jag nu "bor in mig" hemma, städar, plockar undan, trots att min sambo kommer kunna göra allt det där vill jag bara kunna ligga i sängen i ett städat hem.

 
Hade lite panik i helgen, blev sjuk förra veckan (är ALDRIG sjuk) med feber & hosta, bara täppt i näsan idag så fick OK av kirurg och narkosläkare att operera mig.
 
Men en fråga jag har, min läkare/klinik har inte sagt något om Descutan utan bara att använda en nyöppnad, parfymfri tvål (i pump) och tvätta mig med sista två duscharna, kvällen & morgonen innan. Borde jag köpa Descutan?
Gilla

Junken

Kvinna ·

02 feb, 2015

Nu har jag fått en operations tid 13 februari :D

Gilla

flinga

Kvinna ·

02 feb, 2015

jag ska opereras 9/2 och är förkyld nu, har ingen feber men rosslig hosta, hoppas jag hinner bli frisk! :s

Lycka till!! :)

Gilla

emmakk

Kvinna ·

02 feb, 2015

Junken skrev:

Nu har jag fått en operations tid 13 februari :D

Samma som mig :) gäller att inte va skrockfull! vilken klinik?
Gilla

Minisessan

Kvinna ·

02 feb, 2015

På fredag är det dags! Skickade iväg ett mejl till min kirurg Mattias vid halv 9 ikväll o han svarar efter en halvtimma, alltid lika snabb på att svara! :) han måste jobba dygnet runt! Har börjat förbereda hemma, gjort matlådor o börjat städa! Vad jag längtar nu! :)
Gilla

Nikepaj

Kvinna ·

02 feb, 2015

På fredag är det min tur med, har ej lagat matlådor då min sambo får fixa det haha. Ska dammsuga, tvätta och bädda rent samt packa på torsdag :)
Gilla

Glassigt

Kvinna ·

02 feb, 2015

Jag ska operas den 12:e har ni några tips/förberedelser som jag bör tänka på? :)
Gilla

missM92

Kvinna ·

02 feb, 2015

Jag hoppar in här i tråden jag också :) Har min op 23/2 på polarkliniken i Umeå, ska opereras av Anders Nilsson. Fortfarande inte bestämt storlek ännu, sjukt nervös. Jag velar mellan 350cc och 375cc , men på konsultationen sa hon även att jag skulle passa i 400cc och 425cc så alla 4 storlekar står med så kommer sista beslutet fattas samma dag som operation.

är de någon annan som ska på polarkliniken i Umeå? :D

Gilla

MM91

Kvinna ·

03 feb, 2015

Imorgon är det dags för mig! Ska jobba sista dagen nu sen hem och duscha och packa. Kan inte förstå att det bär av imorgon
Gilla

Anonym användare

03 feb, 2015

Två veckor kvar nu. Fattar inte. Åker bort helgen innan op, så har bara 2 dagar på mig att tvätta stryka handla städa laga matlådor osv. Får börja göra allt jag kan göra i nästa vecka (???) galet att det är så kort tid kvar. Hade varit hellugn om jag visste att jag hade ledigt i 1-2 veckor. Men nu måste jag sjukanmäla mig så då känner jag stress att jag måSte tillbaka inom 7 dagar. Får tänka att jag har 1 veckas semester och att det är en bonus att börja jobba tidigare (stillasittande kontorsjobb)
Gilla

Minisessan

Kvinna ·

03 feb, 2015

Nu är väskorna nästan färdigpackade för mig o barnen, bara sambons kvar men sen får han allt packa själv ;P Fick recept på medicinerna av Mattias igår så ska hämta ut dom imorgon o köpa descutan. Undrat vad allt det kommer kosta..? Jaja, nu tror jag att allt är under kontroll ;)
Gilla

boobiies

Kvinna ·

03 feb, 2015

Vad roligt! Vi var kanske grannar inatt? :D
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem