Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Luffsen profilbild

Luffsen

Kvinna ·

15 jun, 2014

Vi som ska opereras i september 2014

Andra bröstoperationer

Hej allihopa! Nu har jag bokat in min OP den 3september på akademikliniken i Göteborg(specialistkliniken). Vore kul att dela sin glädje och upplevelser med andra som ska opereras då. Själv har jag valt 330cc anatomiska mentor, delvis bakom muskeln. Börjar dock fundera på om det är förstort. Skriv era tankar, funderingar och förhoppningar vetja :)

456

Sortera efter

Nattson

Kvinna ·

03 jul, 2014

Hänger på här om jag får :). 25/9 opereras jag på Citadellkliniken av Tuve.
Gilla

Anonym användare

03 jul, 2014

Raven då håller jag tummarna, det är ju så skönt att vara rökfri! :)

Hur tänker ni som tränar med träning nu innan op? Jag har ökat tempot/sträckan/vikter på allt jag göra, tänker att ju mer i fysisk form man är desto lättare kommer kroppen ha för tiden efter op.. Önsketänkande från min sida? 
Gilla

Raven1980

Kvinna ·

03 jul, 2014

Klart du ska hänga på Nattson! :) Välkommen! :D
Gilla

Raven1980

Kvinna ·

03 jul, 2014

Tack Flickan90! :) Ska kämpa på. :)
Gilla

hallon1-9

Kvinna ·

19 jul, 2014

Hej, jag skall också opereras 1/9, av Tuve på Citadell kliniken :-). Hoppas att det är ok om jag också är med här?

Nattson då opereras vi av Tuve båda två i September. :)

Det är så spännande! Äntligen, har funderat på detta i 10 år. 

Gilla

AlexC

Kvinna ·

19 jul, 2014

Hallon1, välkommen!! :) Härligt att du också får din dröm i uppfyllelse snart! :)
Gilla

Doris77

Kvinna ·

20 jul, 2014

Hej!

 
Hoppar med i denna tråden :) Ska opereras 2/9 på Clinic Strömstad. 400 delvis bakom. Längtar jättemycket nu, men känns samtidigt skönt att inte göra den tidigare pga värmen som är nu :)
Gilla

hallon1-9

Kvinna ·

20 jul, 2014

Hej AlexC!

Tack! :) Nu är det bara att räkna dagarna.... 6 veckor kvar, står det i Op kalendern :) 

Gilla

hallon1-9

Kvinna ·

20 jul, 2014

Hej Doris77, kul att du också "hoppar in" här. Välkommen! Då opereras du dagen efter mig! :)

Gilla

AlexC

Kvinna ·

20 jul, 2014

hallon1-9 skrev:

Hej AlexC!

Tack! :) Nu är det bara att räkna dagarna.... 6 veckor kvar, står det i Op kalendern :) 

Det är ju inte klokt egentligen! :) Gud va roligt att det börjar närma sig så fort!!
Gilla

Nsahlin

Kvinna ·

20 jul, 2014

Den 10 september är det min tur hos Peter cosmo i Landskrona. Har inte varit på konsultation än, det blir i augusti. Funderar på 480cc bakom muskeln, runda och hög profil. Jag längtar ihjäl! /Ns
Gilla

Mysh

Kvinna ·

20 jul, 2014

Hej!

Jag har tid den 9 september hos Gabriella Rudbeck Wattin, Plastikkirurgigruppen Teres i Stocholm. Blir mentors 300 cc runda moderate profile, delvis bakom. Känner mig lite orolig för att de ska bli för stora och velar väldigt mycket så får se hur det blir...

Gilla

AlexC

Kvinna ·

20 jul, 2014

Kul att vi är så många! :) och alla verkar ha nästan samma vecka också :)
Gilla

sjufemnoll

Kvinna ·

20 jul, 2014

Jag opereras också i september, på proforma!! :) har knappt 75b, totalt utammade. Vill fylla ut huden som töjdes ut vid amningen. Har inte en aning än om vad som krävs för det för har konsultation och op samma dag. Sen en telefonkonsultation ett tag innan :)
Gilla

klackskon

Kvinna ·

21 jul, 2014

Hoppar på här jag med! 26e september är det min tur på Laser & Estetik! Har fortfarande inte bestämt storlek eller om jag ska ta runda eller anatomiska, men det blir framför iaf, och visuellt typ c-kupa! :) Måste nog boka in en ny konsultation innan! Haha.. 

Gilla

Snusmumriken

Kvinna ·

22 jul, 2014

Har fått tid för operation den 1 september på Clinic Strömstad. Längtar samtidigt som jag är nervös som tusan. Självklart är jag orolig för att råka ut för komplikationer, har lite svårt att vila efter ingreppet då jag har två små barn, minstingen är bara nio månader så lyft kan inte undvikas. Är också rädd att förlora känseln i bröstvårtorna då de nästan är min främsta erogena zon... Men åh, vad jag längtar efter bröst, efter att kunna köpa bh som jag fyller ut, slippa ha massa inlägg i kuporna som man är skraj att tappa ur! Ska gå på ytterligare en konsultation för att känna mig helt trygg inför operationen och fram tills dess knallar jag runt här hemma med riskfyllda nylonstrumpor i bh:n ;)
Gilla

Snusmumriken

Kvinna ·

25 jul, 2014

Varför kan man inte lägga Poly delvis bakom? Någon som vet?
Gilla

Anonym användare

25 jul, 2014

Har oxå funderat på det.. Fattar inte heller
Gilla

Snusmumriken

Kvinna ·

25 jul, 2014

Jag skulle ju gärna vilja ha Poly men vill ju lägga delvis bakom.... Måste kolla upp det när jag träffar Bo.
Gilla

Snusmumriken

Kvinna ·

25 jul, 2014

Om man går in på fliken "av intresse" och kollar på bröstimplantat, silimed så kan jag inte se att det står någonstans att man bara kan ha polyuruthan framför muskeln.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem