
Josefine566
Kvinna ·
19 jun, 2019
Victoriakliniken VS Nordiska Kliniken - Garantier och Resultat
BröstförstoringHej tjejer, Tack för ett grymt forum med så bra stöd! Jag har varit på flera konsultationer (4 st) och står nu i valet och kvalet av vilken kirurg och klinik. Står mellan Charles Randquist och Patrik Höijer. Läste i någon tråd här om en tjej som inte blivit bemött väl när hon fått fortsatt problem efter en omoperation på Victoriakliniken och blev därav skeptisk. Hört så mycket bra om både kliniken och Charles resultat - men vill samtidigt känna mig trygg efter om problem skulle uppstå. Hon jag läste om hade fått tillbaka kapsel men eftersom de enbart hjälpte till med detta en gång fick hon inte hjälp. Men resultatet jag sett på samtliga bilder från Charles ser grymt bra ut! Gillar även att man sover kvar första natten. Vad har ni som opererat er vid Victoriakliniken hos Charles för erfarenheter? Någon som stött på problem där det löstes på bästa sätt? Någon som opererat sig hos Charles och inte blivit nöjd? Samtidigt har jag förstått det som att Nordiska Kliniken har otroligt bra trygghetsgarantier i 5 år vid tillägg i priset. Inte läst om något problem i situationen där omoperation behövs (även om det behövs flera gånger). Stämmer det av vad ni som opererat er där upplevt? Däremot sett resultat av Patrik där ärret inte ser ut att hamna precis i skåran (men många fina resultat också där det har gjort det!). Vad har ni för erfarenheter av Victoriakliniken och Nordiska Kliniken? Verkligen tacksam för svar!
Sortera efter
Britt27
Kvinna ·
29 jun, 2019
Prussilusskaan
Kvinna ·
30 jun, 2019
Josefine566
Kvinna ·
04 jul, 2019
Jag blev så väl omhändertagen på nordiska kliniken. Fick bra förklaringar från Patrik om varför han rekommenderade de inläggen han gjorde och även på op dagen svarade han tålmodigt på alla mina sista frågor. Hade till skillnad från föregående en mycket bra tid på uppvaket. Fick vara kvar i samma säng tills mitt tåg skulle gå som var några timmar extra än vad ”man brukar vara kvar” och fick info att jag kanske behövde byta rum om dom behövde sängen men troligen inte och det behövdes inte heller. Hade en och samma sjuksköterska som tog hand om mig på uppvaket, fick hjälp till och från toaletten, att klä mig. Patrik kom även förbi under dagen och kollade läget och berättade hur operationen hade gått.
Fick med mig extra tabletter mot illamåendet till hemresan.
Jag är supernöjd med all kontakt både före operation (allt från konsultation till opdagen) och efter operation. Ska på mitt första återbesök nästa vecka och det kunde jag boka in idamband när jag bokade operationstiden så jag hann köpa tågbiljetter osv.Hej och tack för att du berättar om din upplevelse :) Skönt att höra att det gått bra! Hur blev det med ärret för din del? Hamnade det exakt i ”väcket”? ☺️
Jag hade oxå en superupplevelse på Nordiska. Jag strulade med maten på grund av illamående efter narkosen. Jag fick inte åka hem fört jag ätit upp deras fantastiska post-op lunch och kissat...
Tog mig två timmar att äta, och jag somnade sittandes mitt i tuggorna??? Helt groggy och sååååå trött och "flummig" i huvudet.
Jag gjorde visserligen ett lyft och la in implantat, mitt bröstveck flyttades ner 3-4 centimeter (på grund av stooora implantat och min form jag ville ha, så mina snitt ligger exakt där de ska, då Patrik mer eller mindre "skulpterade" om mina bröst helt och flyttade bröstvårtan med??
Vad kul att höra att du hade en så bra upplevelse ☺️ Kan tänka mig att man inte är helt klar i huvudet när man vaknar ? Gick de första nätterna bra för din del med smärtmedicin och så?
Ohhh, ja!!! Jag fick morfin så det räckte och blev över, samt alvedon och strikt tidschema för vissa tabletter och snabbverkande morfin - vid behov (mest nätterna helt ärligt). Ett vandrande apotek var jag.
Haha - kan tänka mig det! Bra att det räckte och blev över och inte tvärt om ?? Hur lång tid tog det innan du kunde sluta med morfintabletterna och bara ta alvedon? ☺️
Jag var ordinerad 2 st långtidsverkande morfintabletter 2 gger dagen (morgon och kväll i 7 dagar). 2 alvedon var 4:e timme, dagtid. Sedan hade jag 30 st snabbverkande starka morfintabletter att ta, vid behov. Främst tog jag dessa på nätterna. När de långtidsverkande morfinrabletterna var slut enligt medicinschemat, fasade jag ut och trappade ner med hjälp av resterande snabbverkande morfintabletter.
Jag tänkte alltså inte så mycket på om jag kunde sluta med morfintabletterna, jag tog det läkaren skrev ut och så som han ville att jag skulle ta tabletterna! Jag åt även en stark antibiotikakur från dag ett, i förebyggande syfte.
Men säg såhär. Jag opererades onsdagen den 22/5, jag jobbade på fredagen den 24/5 & var på SPA med jobbet den 25/5. Jag har riktigt hög smärttröskel i grunden och jag hade överlevt det här, även på "bara alvedon", efter 2 dagar. Men morfintabletterna underlättade sömnen för mig och de gör mig så galet trött att jag somnar så fort jag lägger mig. Det passade mig bra, då min normala sömn är 4-5 h/dygnet, med morfintabletterna fick jag 10-12 h sömn/dygnet.