Nu Àr FrÄga Kirurgen-sektionen live! VÀlkommen med frÄgor!
mimmis_02 profilbild

mimmis_02

Kvinna ·

07 jul, 2011

Viktminskningen VS Bröst!

TrÀning, hÀlsa, kost och vikt

Hej alla tjejor!! đŸ™‚

TÀnkte höra om det Àr nÄgon som har koll pÄ hur nedvikt nedgÄng pÄverkar efter man opererat brösten? En vÀn till mig sa att brösten kan bli hÄrda om man gÄr ner för mycket, kan det stÀmma??? Jag har tid konsultation i augusti och hoppas och försöker gÄ ner att gÄtt ner innan dess.. Det Àr ca 5-7 kg max 10.. Hur mkt kan det pÄverka tror ni??

5

Sortera efter

Anonym anvÀndare

07 jul, 2011

Det beror helt pĂ„ vart din kropp förlorar mest vikt. Är det runt bröst & bröstkorg kan implantatet bli mer framtrĂ€dande, med ev. rippling/mer kĂ€nnbar rippling.

Har du en del egen vĂ€vnad som du dĂ„ kan förlora finns risken att brösten blir nĂ„got hĂ€ngigare till utseendet, alternativt DB/undermuskelhĂ€ng vid bakomplacering. HĂ„rdare blir det inte av viktminskningen i sig, men förlorar du egen vĂ€vnad som dĂ„ Ă€r mjukare, upplevs bröstet automatiskt som fastare dĂ„ det Ă€r mer av implantatet man "klĂ€mmer pĂ„".

Gilla

mimmis_02

Kvinna ·

07 jul, 2011

Ok! Tack för ditt svar! đŸ™‚

Hmm jo jag brukar gĂ„ ner över brösten..  Ska försöka fatta detta lite kort! Jag har har en dotter nu pĂ„ 9 mĂ„nader och nĂ€r jag  med henne sĂ„ var jag över 100 kg (trodde jag aldrig skulle hĂ€nda) sen gick jag ner till 66-67 kg och nu Ă€r jag uppe 72 kg igen (tyvĂ€rr) men försöker ju att gĂ„ ner igen! Men frĂ„n 67 till 72 Ă€r det ingen större skillnad pĂ„ mina bröst. Men innan min graviditet sĂ„ lĂ„g jag pĂ„ 60-62 kg men har nu förstĂ„tt att det kommer att vara omöjligt att ha hĂ„lla den vikten Ă€ven om jag lyckas gĂ„ ner i igen. Men gick jag upp och ner mellan 62-66 kg var det skillnad pĂ„ brösten.. 

Hoppas det inte blev ett krÄnligt svar nu!

Gilla

Anonym anvÀndare

07 jul, 2011

Nejmen gud sĂ„ stor skillnad! đŸ‘

Ja det Àr svÄrt att veta hur kroppen reagerar pÄ respektive vikt & viktnedgÄng dÄ det kan skilja sig sÄ mycket. Men försök finna en "trivselvikt" du kan hÄlla lÀtt & hÀlsosamt till konsultationen, och gÄ inte ner sÄ mycket innan operationen efter det för att konsultationen med storleksutprovning ska stÀmma in. Du kan dock alltid gÄ pÄ tvÄ konsultationer annars, Àr alltid en massa man missar & kommer pÄ i efterhand.

Gilla

mimmis_02

Kvinna ·

07 jul, 2011

Ja det var lite sĂ„ jag tĂ€nkte med!! 65 bli nog lagom.. MĂ„ste bara hinna gĂ„ ner det med!! Har aldrig nĂ„gon tid över för att hinna med nĂ„got! 

Kanske kan du lite om hur mkt cc som passar?? Är 175 lĂ„ng och vad jag vill vĂ€ga 65 dĂ„.. tror du dĂ„ att 450-500 cc Ă€r för mkt? Har idag 75b/c..

Gilla

Anonym anvÀndare

09 jul, 2011

Cosmo sa till mig att man helst ska gĂ„ ner till den vikt man önskar innan op för risken finns att du kommer fĂ„ rippling. Jag gick ner 10kg efter min op men det var inte frivillig viktnedgĂ„ng, som tur Ă€r har mina bröst klarat sig utmĂ€rkt den enda nackdelen Ă€r att dom ser mycket större ut nu.Jag rek dig att gĂ„ ner till den vikt du önskar innan op sĂ„ du inte riskerar att fĂ„ rippling!!!Kram

Gilla
Community

Är du redo att pĂ„börja din resa?

Bli medlem