
M87
Kvinna ·
Vilken bh strlk är 470?
Hej:) Jag är fortfarande nästan sängliggande efter op pga smärtan, och min sportbh jag fick av kliniken är sååå oskön. Därför tänkte jag beställa abercita kimberly, orkar inte gå till affären & köpa den. Men så undrar jag vilken kupa man får med 470g? Är kanske svårt å säga? Måste kanske leta fram måttbandet.., men det verkar som att de flesta som har samma inlägg som mig har F kupa?
Sortera efter

Nilsson87
Kvinna ·
Fram med ett måttband så du får reda på vilken underbansstorlek du ska ha.
mät stramt runtom under brösten, dra av 5cm å köp närmsta under det. Ex. jag är 68cm-5cm= str 60 i underband.
Sen har du troligtvis ökat 4-5kupstorlekar sen innan op = ca70F.
Går du ner i underband blir det ca 65G eller 60H
Gilla

Blondie79
Kvinna ·
Jag mäter ca 81 cm och har lagt in 375. Jag har 70F. Så jag skulle tro att du har bra mycket mer än F i kupa. Lycka till v
Gilla

hallonbär
Kvinna ·
Jag har 70F på mina abecitor. ;) Har lagt in 450. Hade 75B innan op.
Gilla

M87
Kvinna ·
Tack så söta ni är, gud jag har verkligen noll koll på strlk..
Oj men då kanske jag har G...shitt pommfritt :D Hur är abecitan i strlk, är den lite "loose" & medgörlig eller sitter den sten hårt tight lixom?
Gilla

hallonbär
Kvinna ·
Den är mjuk och väääldigt skön, men ger ändå bra stöd. :) Du kan ju beställa en i F och en i G så får du skicka tillbaka den som inte passar.
Gilla