Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Jelly Raspberry profilbild

Jelly Raspberry

Kvinna ·

14 nov, 2011

Vilken bredd på implantat vid 70 cm under brösten?

Bröstförstoring

Hej, ju mer jag läser ang olika bredd på implantat, desto osäkrare blir jag. Mätte mig 70 cm under brösten nu och vad jag mätt mina bröst till var de typ 14 cm breda nu, svårt att mäta tycker jag. Kanske runt 13-14. Vet ej hur man ska mäta exakt.

Kommer det bli bra med moderate profile plus då tror ni? Ska ha framför brösten och runt 350cc.

3

Sortera efter

Malin88

Kvinna ·

14 nov, 2011

underbystmåttet har inget med bröstbredden att göra.

det är din kirurg som mäter din bröstbredd. Mätte gunnar aldrig den? Annars maila  fråga han. väldigt svårt att mäta själv. och 14cm är rätt brett, så du har nog mätt fel.

man mäter iaf från där bröstet början i klyftan tills de slutar på utsidan. och man mäter rakt över, helst med ett skjutmått.

Gilla

Jelly Raspberry

Kvinna ·

15 nov, 2011

Ok, tack för ditt svar. Han mätte när jag var där men sa inget om det. Vet inte om han antecknade heller. Jo, tycker med 14 cm låter mkt. Ska kolla igen:)

Gilla

Marina

Kvinna ·

15 nov, 2011

I någon mån kan man väl anse att omkretsen har med bröstbredden att göra, såtillvida att en liten tjej med smal bröstkorg sällan har så väldigt breda bröst. Men det är alltså inte samma sak.

Jag har nog ett idealmått på 14-14,5 cm på implantaten bortsett från att jag inte har nog med vävnad för att täcka dem snyggt - själva bredden ger en lagom klyfta och placering - och jag är ca 84 cm runtom.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem