Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
pernilla

pernilla

Kvinna ·

Vilken dag toppade smärtan efter bröstoperationen?

Bröstförstoring

Undrar när smärtan toppar efter en bröstförstoring? Opererades igår och nu undrar jag vilken dag som kommer va värst.Man vill ju bara veta om de kommer bli värre eller vad man kan förvänta sig.

8

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Jag undrar samma sak. Opererade mig igår och har haft uthärdligt smärta än så länge och just nu har jag inte så ont alls..
Gilla
Cagi00

Cagi00

Kvinna ·

Hej, dag 3-4 var värst för mig..sen vände det sakta och runt dag 5-6 kändes det okej..

Gilla
Anna84

Anna84

Kvinna ·

Håller med Cagi00

Samma för mig!

Gilla
Stålkvinnan

Stålkvinnan

Kvinna ·

Jag opererades också igår och är mest stel, inte särskilt ont...än. Hoppas vi slipper :)

Krapå er alla!

Gilla
pernilla

pernilla

Kvinna ·

Tack för era svar. Är idag inne på dag 4. Tycker smärtan varit överkomlig men nu värker det som tusan i bröstmuskeln (tror jag). En brännande smärta i vänster bröst som jag hoppas försvinner....snart igen.
Gilla
Happynow

Happynow

Kvinna ·

Dag 1 var värst för mig. Tog bara smärtstillande fram till kvällen dag 2. Stelt som tusan efter att man sovit dock..fortfarande efter 8 dgr, även om det går framåt. Är positivt överraskad över att det inte gjort ondare!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Jag tycker mornarna är värst än så länge, antagligen för man blivit stel under sömnen, när man ska sätta sig upp och det känns som att allt "rinner" ner eller hur man ska förklara..
Gilla
fruktbajs

fruktbajs

Kvinna ·

Det där är så olika! Jag tex har inte ens upplevt nån smärta! Är på min femte dag nu också. . Känner bara att de är spänningar och tryck.. men morsan påstår att jag har hög smärt tröskel.. när jag var liten tog jagctex inte lokalvedövning när jag var hos tandläkarn och borra hål. Och jag har hört många som har haft intensiv smärta och plötsligt avtagit bara nå dag där på. Men invalid kommer du vara. . De är inget man kommer undan :) Satt också o vänta på att den värsta smärtan ska komma.. Har inte ens tagit dom starka tabletterna dom gett mig :b
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem