Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Alexandra87

Alexandra87

Kvinna ·

Vilken klinik ska man välja?

Bröstförstoring

Hej. Jag vill gärna operera mina bröst men det finns så många kliniker. Vilken ska man välja? Känns bättre att fråga här istället för att googla fram ett svar.

5

Sortera efter

Blondabelles

Blondabelles

Kvinna ·

Finns en hel drös av kliniker som brukar rekommenderas härinne, Akademikliniken, Proforma, Citadell, Laser och Estetik bl a. du kan söka häruppe till vänster så dyker det upp många gamla trådar om dessa. Jag är opererad på Laser & Estetik av Patrik, kan varmt rekommendera honom, han är hur trevlig och proffsig som helst.
Gilla
Blondabelles

Blondabelles

Kvinna ·

.. I stockholm kanske jag bör tillägga att han finns ;)
Gilla
Asirnas

Asirnas

Kvinna ·

Det jag tyckte var tryggast då jag valde klinik är att kliniken är känd så man kan finna mycket information från kliniken samt gamla patienters berättelser. Att läkaren man väljer inte har blivit anmäld var också väldigt viktigt för mig. Sedan också att läkaren kan göra både bakom och framför muskeln, även göra snittet vid armhålan, bröstvecket samt via vårtgården.

Jag rekomenderar varmt min kirurg Helena Sveindsdottir som arbetar på Citadellkliniken, hon har funnits för miga hela vägen, både föra, under och efter operationen.

Ska nu korras för kapselkontraktur och för små fickor så implantaten inte har sjunki ner tillräckligt mycket och inte rör på sig så som de bör kunna.

Vid de senaste veckorna har jag varit otroligt orolig, rädd och haft tusentals frågor, hon svarade mig så fort hon såg mitt mail. Hon stöttar mig för fullt vilket är otroligt skönt, för då vet jag att jag en dag kommer få ett fint resultat.

Så det är också en viktig sak, att veta att ens läkare kommer finnad fär för dig då en komplikation uppstår, finns de som har otur och får en läkare som INTE vill rätta till komplikationen. Så innan du väljer kirurg, läs på MYCKET! Läs operatinsberättselser, om hen har blivit stämd och för vad? Läs klinikens historia och vilka implantat och metod som de använder sig av. Läs deras försäkring noga så du vet vad som gället om något sker dig.

Var riktigt noga med vad för resultat du önskar dig, Hänt några stycken här på forumet att deras läkare har fått bestämma allt och de inte har fått de resultatet de önskade, och då kommer det inte korras för att du inte fick ditt önskade resultat. Så var noga och se till all kirurgen lyssnat på DINA önskemål. Dock kanske inte framför/bakom muskeln är det bästa för dig, så man kanske inte alltid kan få det som man först tänker sig. T.ex. jag hade tänkt mig anatomiska implantat, men för mitt önskade resultat och min kropp blev jag rekomednerar runda mjuka implantat av 4/4 kiruger.

Gå inte bara på konsultaion hos en läkare, utan gå till minst tre, testa dig fram lite, se vart du känner dig tryggast och vilka som kommer stötta dig om du drabbas av något.

O en sak till, ha inte för bråttom att göra en bröstförstoring NU! Utan ta dig tid och läs om alla kliniker och deras kirurger :)

Gilla
Jexter13

Jexter13

Kvinna ·

Jag har blivit rekommenderad proforma clinic, laser & estetik och Akademikliniken :)
Gilla
Vonkan

Vonkan

Kvinna ·

Hej gumman va kul att du vill opa dig rekommendera dig verkligen laser&Estetik å läkaren Patrik Höijer den kliniken är BÄST stort lycka till kram
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem