
idun83
Kvinna ·
Vilken storlek ska man välja
Jag har nu bestämt mig efter att ha fått mina 2 underbara barn att göra en bröstförstorning.
Just nu är enda funderingen jag har kring detta är vilken storlek jag ska välja på implantaten, hur gjorde ni innan konsultationen?
Jag har en del vännen som gjort operationer och frågat runt lite men det är såsvåt att få en bild på hur det kommer se ut.
Har ni några tips på vad man kan göra här hemma för att få en "bild" på hur det kan se ut?
Sortera efter

bondmoran
Kvinna ·
Gilla

Zinya
Kvinna ·
Håller helt och hållet med bondmoran i hennes svar till dig. Jag valde också Akademikliniken och fick göra en s.k. 3D-simulering för att se hur resultatet skulle bli med olika implantat. Det är ju de facto personalen på klinikerna som har kunskapen och erfarenheten att avgöra vad som är möjligt att få för resultat utifrån dina fysiska förutsättningar.
Utöver det tycker jag att jag fick en bra bild av att titta på massvis med före/efter-bilder. Har utgått från bilder på kvinnor med liknande kroppsform och utseende på bröst som jag, och sedan noterat vlken typ och storlek på implantat de lagt in.
Önskar dig lycka till : ) !
Gilla

idun83
Kvinna ·
Ok, tack för era svar.
Vart ligger denna akademikliniken?? bor i värmland nämligen så de får inte vara hur lnt bort om helt att åka.
Får man med sig de 3d bilderna hem då eller är det bara på kliniken man få e dom?
Gilla

Zinya
Kvinna ·
Akademikliniken finns bl.a. i Stockholm, det var där jag opererades. Minns tyvärr inte på vilken annan ort de finns, men kolla deras hemsida - www.ak.se - så får du svar där.
Gilla

Vladena
Kvinna ·
Jag tror de flesta har beslutsångest fram till det sista vilken storlek och typ av implantant de ska ha. Jag ska opas på tisdag och fortfarande velar och inte säker. Ena stunden tycker jag att jag har valt för stora, andra stunden för små. Min vän sa att hon velade fortfarande på väg till operationssalen och var ångestfull, men hon är supernöjd nu och säger att hon kunde inte föreställa sig att de blir så fina och underbara. Det är nog normalt och mänskligt, speciellt när man har aldrig innan haft några större bröst :) man kan ju också prova hemma med rispåsarna. Om man ska lägga bakom muskeln, försvinner ungefär 10% av volymen! så vill du ha 350 cc, läger du ca 310 cc ris i påse och sedan i en mjuk bh och sen en tröja ovanpå så ser du ungefär hur stora de blir :)
Gilla

idun83
Kvinna ·
jag provade tipset med ris och de va till stor hjälp.
Nu hoppas ja bara ekonomin sere bra ut så de kan bli gjort snart
Gilla

Vladena
Kvinna ·
Visst funkar det :) jag provar mina rispåsar också då och då och med olika plagg så man ser ungefär hur det kommer att bli i framtiden :)
Gilla

idun83
Kvinna ·
Nu så väntar jag endast på att min ekonomi blir bättre och sparat undan en del pengar så ska jag sedan genomföra min operation.
Så under tien så får jag gå runt medris påsarna och bara se fram emot vad sm komma skall :)
Hurstora blev dina bröst efter op?
Gilla

Vladena
Kvinna ·
Det får vi snart se :))) imorgon är det dags
Det blir antingen 410 eller 440cc mp bakom
Gilla

idun83
Kvinna ·
hoppas allt gick bra för dig
Gilla

Vladena
Kvinna ·
Allt gick bra, jag har valt 440 till slut och inte ångrar mig, tycker de ser inte alls stora ut, jag har laddat ner bilderna från igår förresten :)
Gilla
Det bästa du kan göra är ju att gå till en klinik på en konsulation med 3d. Jag gick till Akademikliniken på en kostnadsfri 3d konsulation med sköterska. Det är ju omöjligt att fråga runt bland vänner hur just dina bröst kommer att se ut. Alla ser vi olika ut och har olika förutsättningar. Lycka till