Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
flower

flower

Kvinna ·

Vilken tejp använder ni som gjort bukop?

Bukplastik

Vilken tejp bör man köpa att ha hemma efter bukoperation? Är det något annat man behöver för att göra rent? Alla tips tas tacksamt emot!

3

Sortera efter

Tulpan1

Tulpan1

Kvinna ·

Jag köpte tejpen Micropore och salvequicks Wound cleanser (en sprayflaska) på Apoteket samt tvättlappar för bebisar på Willys. Det har funkat jättebra. Tejpen sitter lite hårt men om man tar bort den i duschen så är det inga problem.
Gilla
even

even

Kvinna ·

Fick tipset av kliniken att ha toppen av en minitampong i naveln så länge som gördeln är på. Detta för att förhindra att naveln drar ihop sig och blir för liten. Har dock själv för mkt sårskorpor kvar för att göra detta ännu.
Gilla
Hygea

Hygea

Kvinna ·

Hej, jag använder den vanliga beiga kirurgtejpen, kan inte använda den vanliga vita pga allergi. Fick också tipset om en tampong men min navel är för liten så det gick inte, haha. Jag använde bomullsrondeller som jag rulla ihop och klippte av i lagom st, stoppa in i naveln och tejpa för. :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem