
Carco
Kvinna ·
09 sep, 2010
Vilken typ av BH ska man inhandla efter "Tortyren"
Kläder: operationsplagg, BH mmHello girls! drömmer mig bort från tortyrbehån som jag bara haft i 10 dagar, så lär ju bli ett tag till.
Men funderar lite på vad jag ska köpa för ny bh när det äntligen blir dags...Ska det va en bygelbehå? någon som vet?? Tips!?🙂
Sortera efter
Anonym användare
09 sep, 2010
Carco
Kvinna ·
09 sep, 2010
å tack för tipset👍 Ska jag kolla upp genast! Spännade att se vilken storlek man hamnar på. Har 70 C i tortyren..Men vill nog ha 75 sedan..Blir kupan större då? Är kass på det här med storlekar..
Anonym användare
09 sep, 2010
Då blir den nog mindre... 75B är typ samma som 70C. Men vad är ditt underbyst mått då? Mitt är 77cm så då får jag "leva med" 70 bhsar 😉
Carco
Kvinna ·
09 sep, 2010
å jag har 78 cm,, ska ja också ha 70 då? Är väl ett rätt vanligt misstag att man har för stor storlek runt om..
Anonym användare
09 sep, 2010
OM du har 77 runt om och har 70 i bh stl,, jag har 73 runt,, vad skall jag ha då egentligen,, nu köper jag 75!!! borde jag ha mindre?
Anonym användare
09 sep, 2010
Vad jag har lärt mig under mina månader på diverse bröstOPforum så är det många som har fel storlek och underband! När man provar en BH ska man fästa i hyskan längst ut för att kunna flytta in den allt eftersom BH slits. Alltså använder man 75B så ska man gott å väl kunna köra med 70C istället! Eller om man har 70D kan man prova 65E!
Har själv inte hunnit gå till http://www.change.com/se/ och provat ut min egen nya storlek, men det är JÄTTEMÅNGA som tipsar om denna populära BH butik! Har hört att de är mkt proffsiga och hjälpsamma där!
Visst sitter min "tortyr" väldigt tight runtom men den är fäst LÄNGST in! 🤭
Det bästa tipset jag har fått är en exakt likadan BH som tortyren! 😀 Den heter Abecita Iris och är naturligtvis INTE urklippt! Ger ett bra stöd och de har sagt att den är bekväm och behaglig! Vissa sover tom i den ibland även långt efter OP 😉
Mina boobs är 16 dagar idag, har storlek 70D i tortyren och jag beställde den i 70E. Hoppas den passar! Vissa går ju upp 2 storlekar månader efter OP!