Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

01 sep, 2011

Vilket inlägg föredrar ni?

Bröstförstoring

Jag ska på en konsultation den 7e sep och jag har en bokad OP tid, den 28e sep. Men jag funderar hela tiden på det här med inläggen. Vilket är bra? Geléhallon eller den andra som jag inte minns namnet på? Någon "lösare" variant. Det kommer inte vara ett stort implantat. Jag ska lyfta och lägga in ett inlägg, är super nervös verkligen. Tänker mycket på komplikationerna.. Peppa mig!!

28

Sortera efter

Nilsson87

Kvinna ·

02 sep, 2011

Idag finns koksalt och gelehallon.

Gelehallon är alltså det som är silikon. Har ungefär samma konsistens som godisen gelehallon. Skär du i det händer inte särskillt mycket. Du får ee spricka i implantatet.

Koksalt däremot är ju helt flytande, som vatten. Går det hål på ett koksalt-implanatat så rinner det ut. Inget farligt, du kommer bara kissa ut det. Men du kommer gå med ett bröst tills du får en ny operation för att sätta in ett nytt hölje som kan fyllas på med koksalt.

Tror mest det är en smaksak. Gör din kirurg bägge delarna? För idag finns det många kirurger som bara lägger in gelehallon.

Gilla

Anonym användare

02 sep, 2011

Hej! Tack för svar. Det finns ju geléhallon och ett annat silikoninlägg som jag inte minns namnet på. Koksalt rekomenderade dom inte. Så jag är nyfiken på vilken av silikon inläggen ni rekomenderar:)
 

Gilla

Nilsson87

Kvinna ·

02 sep, 2011

nej silikon ska bara finnas som geleinlägg i sverige. De flytande silikonet togs bort för ett tag sedan då det kan vara riktigt farligt om det går hål på och rinner ut.

Däremot skiljer man på de olika formerna på gelehallonen. Finns runda och anatomiska (droppformade), kan det vara det du tänker på?

Gilla

Anonym användare

04 sep, 2011

Jag minns verkligen inte vad det andra inlägget hette. Det var iprincipt samma som gelehallonet bara det att det andra var lite "lösare" och skulle den gå sönder så rinner det ut sakta och kan lägga sig lite upptil bröstet om jag förstod henne rätt. Är så kass på detta.
Är så nervös, det ända jag tänker på är komplikationer

Gilla

Anonym användare

04 sep, 2011

Silikongelfyllda implantat heter det!

Gilla

Anonym användare

04 sep, 2011

Stämmer att det är silikongelfyllda implantat, men gelehallon ska kännas mer som narutliga bröst!
Gilla

ollie

Kvinna ·

04 sep, 2011

de enda silikongel fyllda implantaten i sverige är gelehallon som ju är silikon, bara ett fastare silikon än den klassiska flytande silikonet som är förbjuden nu. Grejen är att vissa implantat är fastare gelehallon och andra är et tlite lösare gelehallon. Det är ingen jätte skillnad, och inget rinner ut, men de anatomiska, droppformade implantaten är fastare än de runda som är lite mjukare, alltså har de runda en lite lite lösare sammansättning av silikon, men de är inte flytande, och inget ska rinna ut...

Kanske menar hon att de anatomska är gelehallon och de runda är silikongelfyllda, men båda har ju samma fyllning i prncip.

Gilla

Anonym användare

04 sep, 2011

Det var en ganska stor prisskillnad på hallonet och det andra, jag ska ha in en rund form. Det kanske var en lösare variant av gelehallonet hon menar. Jag vet inte.. Jag ska dit på onsdag igen och då får jag veta mera:)

Gilla

ollie

Kvinna ·

04 sep, 2011

anatomiska, det fastare implantatet är dyrare än runda, det mjukare implantatet

Gilla

Anonym användare

04 sep, 2011

Fast dem hon visade så var båda runda

Gilla

ollie

Kvinna ·

04 sep, 2011

intressant =) då får du berätta sen vad det var hon menade, för jag är rätt säker på att flytande silikon är helt borta från marknaden men jag kanske har fel! Lycka till på din kons. på onsdag :) Men om hon menar klassiska, flytande silikon, så skulle jag absolut föredra gelehallon iom att de andra kan vara riktigt farliga om de spricker som någon skrev, och hela innehållet flyter ut. youtuba lite så hittar du filmer. 

Gilla

Anonym användare

05 sep, 2011

Yes jag meddelar gärna efter besöket:)

Gilla

Anonym användare

05 sep, 2011

Var ska du på konsultation någonstans?
Gilla

Anonym användare

05 sep, 2011

plastikkirurgiska center i gbg:)

Gilla

Nilsson87

Kvinna ·

05 sep, 2011

amandiis skrev:

plastikkirurgiska center i gbg:)

menar du GPC??

Gilla

Anonym användare

05 sep, 2011

yesbox

Gilla

Anonym användare

07 sep, 2011

Så nu är det spikat och klart. OP den 28 sep på gpc!! Geleehalloninlägg 255cc samt lyft. Har redan ganska stora bröst så detta blir nog lagomt. Längtar!

Gilla

Nilsson87

Kvinna ·

08 sep, 2011

Vad var det nu hon hade menat för annat implantat än gelehallon då??

Gilla

Anonym användare

08 sep, 2011

Gelehallon är något fastare än den andra som är lite mer lös, som kan ge väck uppe på bröstet. vilket inte är så snyggt. Något sånt.. Den var mer flytade typ.. Så kass på att förklara..

Gilla

ollie

Kvinna ·

08 sep, 2011

 vad var det för märke på dem? Var båda runda? intressant att höra att det finns fler alternativ där ute än gelehallon och koksalt som jag trodde var det enda som fanns =)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem