
LittlemissDaisy
Kvinna ·
visste du vad du ville?
Jag ska på konsultation om en vecka, och jag vet ju knappt nåt :O
Hur mycket bör man ha koll på och hur fasen kunde ni bestämma hur mkt ni ville lägga in?
Samt lyssnade ni helt pp läkaren?
Jag tränar en hel del (iof är väl allt relativt) och är allmänt fysisk o igång mest hela dygnet, o jag är livrädd för ev muskelpåverkan :-$
Jag vill ju ha tillbaka mina bröst, plus lite till... Svårt det här!!
Sortera efter

Sidney88
Kvinna ·
Det är ju jättebra om du har koll på de grundläggande sakerna, typ vad cc är, vad de olika implantaten heter, att du är lite insatt i detta med projektion och bredd på implantaten samt mjukhet, placering osv. Du måste ju givetvis inte vara något proffs, men för din egen skull är det en fördel att vara lite påläst! Men annars reder det nog sig ändå ;) Jag var också orolig inför min konsultation, men allt löste sig liksom efterhand. Jag fick väldigt förtroende för min kirurg och kände att jag kan lita på hans bedömning, men jag utgick också från mina egna önskemål vilka han respekterade helt även om han hade vissa synpunkter utifrån mina anatomiska förutsättningar (och det är ju just sådant man själv faktiskt inte kan bedöma och också varför man anlitar en kirurg med många års utbildning). En kombo är väl det bästa..och känner man inte att man får vettiga och bra förklaringar till kirurgens åsikter ska man kanske prova en annan kirurg för att kolla läget lite och kunna jämföra.
Till syvenes och sist vet ju varken du eller kirurgen exakt hur resultatet blir, men en duktig kirurg kan ju åtminstone ha en väldigt god gissning :) Lycka till!
Gilla

sockerdricka
Kvinna ·
Läs på så mycket du kan om risker, märken, placeringar, profiler och ytor. Jag lyssnade på min kirurg men gick emot hans rekommendation till bakomplacering för jag var påläst och ville ha framförbröst. Det är lättare att förstår vad kirurgen pratar om om man är lite påläst och har ett hum om vad man vill ha. Storleken provar du dig farm till, gå efter magkänslan och vad som ser bäst ut i spegeln, lägg inte så mycket vikt på antalet cc :)
Gilla

Lovelilive
Kvinna ·
Jag hade inte så bra koll på nåt, förutom att jag ville ha en D-kupa. Allting löste sig och dom förklarade allt jättebra för mig. Gå på magkänslan! Och ta med familjemedlem eller sambo på konsultationen, så ni kan diskutera lite :)
Gilla