
Superc
Kvinna ·
Är jag för ivrig med träningen?
Jag är inne på min 7:e vecka efter op och har sedan 1 vecka tillbaka börjat styrketräna igen.
I mina papper står det att "lätt styrketräning" är okej och jag har börjat att köra armar, vad tror ni om det? många säger att det är fritt fram och "ok" att köra på, så länge det inte gör ont, vilket det inte gör. Men bör jag lugna mig ändå? har läst att man endast får köra typ ben efter 5-6 veckor?
Sortera efter

Anonym användare
Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

sofie
Kvinna ·

Anonym användare

Superc
Kvinna ·

Superc
Kvinna ·

Anonym användare
Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

jammy
Kvinna ·
Nu har jag själv inte op än, men så länge det inte gör ont el känns konstigt tror jag inte det är någon fara, på citadell sa Peter att efter 4 v var det ok, även om jag ska göra ankarlyft+förstoring, har vänner som började träna efter 4 v, lätt och sen ökade, det är nog lite individuellt och man får känna efter.Tränar själv styrketräning på en ganska hög nivå, så hoppas att komma igån hyffsat fort igen :-)

Anonym användare

Midnattsfrost
Kvinna ·

9April
Man ·

Zinya
Kvinna ·

Nsusanna
Kvinna ·
Jag är också inne på min 7 vecka och jag började med styrketräning för ca 3 veckor sedan. Jag kör på som vanligt. Kan inte riktigt köra alla övningar än då det känns obehagligt när brösten spänner sig. Dock så tränar jag inte bröst och löpningen väntar jag lite till med. Känner ingen smärta alls och än så länge går det kanonbra. Fick klartecken från min kirurg att det var ok efter 4 veckor . :)

Ophelia
Kvinna ·

Anonym användare
Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

Superc
Kvinna ·
Tack för alla svar tjejer! Jag mailade Örjan för att se vad han säger, men det känns som att det borde vara lugnt. När jag kör armar så ser jag självklart till att köra så strikt som möjligt, vilket har gjort att jag har kunnat ta i mer utan att det tar på något annat ställe än i biceps/triceps. Så fort det har spänt till under brösten/vid ärren så har jag slutat. Men det är absolut ingenting som har gjort ont! Skönt att läsa att fler än jag har kommit igång med träningen :) det ska bli skönt när 3 månader har gått och man kan släppa oroskänslorna lite..

Vinna
Kvinna ·

Rubyw
Kvinna ·

Midnattsfrost
Kvinna ·

9April
Man ·

Superc
Kvinna ·
Har fått svar utav Örjan och han sa att det var okej att träna armarna! :) borde kanske ha frågat om överkroppen överhuvudtaget eftersom jag även undrar när det är okej att börja med axlar och rygg. Men jag tror jag väntar lite med det eftersom det involverar brösten mer pga, alla drag-och pressövningar.
Följer...