
Thkj
Kvinna ·
17 feb, 2014
Blir brösten en naturlig del?
BröstförstoringHej! Mycket funderingar nu inför min kommande operation. För tillfället tänker jag mycket på hur det ska kännas med implantat i kroppen. När man läser här inne verkar det som om de flesta har obehag av sina implantat. Kommer man nånsin "bli ett" med de nya brösten? Har också förstått att en del tycker det är jobbigt att sova, att man då känner av implantaten. Erfarenheter nån? Nån som kan lugna mig och säga att man till slut inte tänker på dem? Att de blir en naturlig del av kroppen. Är så nojig (innan jag ens har dem) att jag inte ska vänja mig. Hjälp...:-/
Sortera efter
Plane
Kvinna ·
23 feb, 2014
Shorty
Kvinna ·
25 feb, 2014
Gulkyckling
Kvinna ·
25 feb, 2014
nyckelpigan
Kvinna ·
25 feb, 2014
det kan ta upp till ett år att läka helt, alltså skulle jag inte ta några för snabba beslut. Liiite muskelpåverkan är väl inte så farligt heller kan jag tycka, och om det bara uppstår vid hård träning kan man kanske dra ner belastningen och träna oftare? Hade också en op i slutet av augusti -13, har inga implantat alls nu, men känner fortfarande av att jag blivit opererad. Så ge dig tid Plane!
Anonym användare
25 feb, 2014
nyckelpigan
Kvinna ·
25 feb, 2014
menar du mig, birdcage? Om du kollar på listan av operationer jag haft, så handlade den senaste inte om silikonimplantat, utan uttag av metallstänger, samt en omflyttning av bröstmuskler för att försöka ändra formen på brösten (framför allt ett bröst, det andra lyftes minimalt). Det är förvisso en tyngre operation än att lägga in silikon (även submuscular). För det första har jag inte fått tillbaka känseln än, lite kanske, men vissa områden är fortfarande helt eller delvis döva. Sedan drar det i muskeln, eller det känns som om området inte mjuknat upp helt än. När jag tränat kan det sticka till i musklerna, på ett sätt som det inte gör annars. Jag vet att ett ärr tar ca 6, men också upp till 12 månader att läka. Ju yngre man är, desto snabbare brukar det gå. Om ärren fortfarande är lite rosa, är dom inte helt läkta, dom ska vara vita.
Om du bara ska ta ut dina implantat kommer du inte ha samma slags åverkan gjord på din kropp, operationen är betydligt enklare än när du la in implantaten. När jag tog ut mitt silikonimplantat för tre år sedan, åt jag knappt en smärttablett (kanske en eller ett par den första dan). MEN, varje operation är ett trauma för kroppen, vi reagerar olika och att flytta fram implantat istället för att låta tiden läka implantat med submuskulär placering tror jag inte är rätt väg att gå. Än iaf.
ZINK är bra vid läkning, knapra på pumpafrön (en skål brevid datorn eller tv'n...), innehåller en massa zink! <3
Anonym användare
26 feb, 2014
nyckelpigan
Kvinna ·
26 feb, 2014
När man tittar på före (med silikon) och efter uttag, så blir brösten förvånansvärt snygga, jag hade trott att brösten skulle vara som hängande säckar, men det ser helt naturligt ut. Har du problem så är det självklart att dom ska ut!
själv skulle jag aldrig operera in silikon pga storlek. Riskerna är för stora, dessutom tycker jag att små bröst är snyggast. Om man efter ammning har förlorat formen helt, eller har kanske väldigt speciell form kan jag förstå. Är väldigt kluven till silikon, för mig har det alltid varit en nödlösning, som jag är tacksam över att den finns, men pressen att man KAN se normal ut med silikon skapas ju samtidigt. Har funderat allvarligt på att lämna det som det är, vilket inte alls är optimalt, alla ser att något har hänt, och inte på ett diskret sätt, utan det är uppenbart.
Samtidigt måste jag säga att jag blir glad över allas entusiasm över sina bröst (eller en stor det iaf). Pga min historia har jag aldrig riktigt kunna använda en bh, den har alltid glidit upp pga asymmetri och trattbröst, eller så har det sett konstigt ut... hoppas på det bästa och att jag har något nytt att upptäcka, dvs nya underkläder. Hoppas nu bara att allt går bra, för jag vet ju också att silikon har en baksida... lycka till, och gör det snart, ingen idé att gå runt o ha ont.
Plane
Kvinna ·
27 feb, 2014
det kan ta upp till ett år att läka helt, alltså skulle jag inte ta några för snabba beslut. Liiite muskelpåverkan är väl inte så farligt heller kan jag tycka, och om det bara uppstår vid hård träning kan man kanske dra ner belastningen och träna oftare? Hade också en op i slutet av augusti -13, har inga implantat alls nu, men känner fortfarande av att jag blivit opererad. Så ge dig tid Plane!
Du har säkert rätt. Nu har jag varit sjuk i över 2 veckor och inte tränat alls, överlåtit det mesta med barn och hushåll till mannen och mest legat på soffan och vilat, och nu känner jag knappt av impantaten alls! Önskar ju dock att kunna leva ett aktivt liv! Kommer fortsätta ta det lite lugnare en period och se vad som händer.
Jag är inte så sugen på att flytta fram, men finns inget annat alternativ så får det nog bli så.
Tack för era svar!
biggerboobs
Kvinna ·
27 feb, 2014
Strumpbyxan
Kvinna ·
27 feb, 2014
bulan11
Kvinna ·
19 mar, 2014
Thkj
Kvinna ·
27 mar, 2014
Ella-karamella
Kvinna ·
27 mar, 2014
Fyrtornet
Kvinna ·
27 mar, 2014
Thkj
Kvinna ·
15 maj, 2014
Strumpbyxan
Kvinna ·
24 maj, 2014
Thkj
Kvinna ·
25 maj, 2014