Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
74a profilbild

74a

Man ·

21 mar, 2011

Fler som op sig denna veckan?

Bukplastik

Ska göra buk, fettsugning flanker och bröst(lyft, anatomiska 270cc framför) på torsdag!!

Fler som ska op sig denna veckan som vill följas åt?

654

Sortera efter

Jesspeach

Kvinna ·

19 jun, 2011

Ja men det är precis så min rumpa ser ut med, hehe. Lite svårt att förklara men det är så det blir för mig med....inte snyggt alls..... Neeej, vart är det nya såret? Fy f*n va tråkigt :-( jag hade oxå en vätskefylld bula i naveln, sen kom det ut en sutur ur den, så det kan ju vara likadant för dig. Hoppas det iaf! Stackars dig! Vet hur jobbigt det är när ngt går fel, man blir elt slut :-( jobbigt med mens mitt upp i allt det här oxå, det gör inte saker o ting bättre direkt! Hur går det med din allergi förresten?
Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

19 jun, 2011

Nej stackars dig, hur har det gått för dig under dagen? Har du ringt till Mats eller hur ska du göra? Så typiskt att det skulle bli så här nu! Stor kram o hoppas verkligen att du mår bättre o slipper din migrän, kan inte tänka mig att ha det samtidigt som man blir stressad över såren!
Gilla

MissM

Kvinna ·

19 jun, 2011

Tack!

Ja, det är inget snyggt med gördeln ;-). Jag såg det igår när jag hade ett par svarta 3/4 jeans. Som tur var hade jag en tunika som gick ner lite. Skall man vara fin vill man inte ha kanten från andra gördeln heller ;-). Jag längtar verkligen tills man inte behöver nåt alls.

 Jag har inte orkat ringa Mats idag. Jag mår verkligen inget vidare, är så fruktansvärt yr och migränen blir inte ens bra av oxynorm. Febern kommer tillbaka så fort panodilen är på väg ur kroppen. Naveln vätskar riktigt mycket. Har fått byta kompressen 4 ggr redan idag. Vätskade din lika mycket?

Såret är mitt fram och ca 1 x 2 cm :-(. verkligen inte där jag vill ha ett fult ärr.

Allergin är bra, men jag tar en hel del mediciner. Jag nyste  2 ggr imorse och jisses vad det gjorde ont! Det har inte känts så i magen på länge. Jag vill bara bli bra!!!!!! Förra veckan kändes som om jag var bra på väg och nu är man tillbaka till att inte kunna göra nåt. Tur att det är helg så att det finns hjälp hemma.
 

Hur har din helg varit ? Hoppas att den har varit bättre än min!

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

19 jun, 2011

Usch det låter inget vidare att naveln vätskar så mkt. När det kom vätska ur min navel, så behövde jag byta kompress en gång om dagen, och då hade det inte vätskat igenom. Men det jobbiga var att det aldrig slutade komma vätska (det kändes så iaf, men sen slutade det ju som tur var) Usch, tycker så synd om dig. :-( hoppas det nu inte blir värre än så här för dig. Hoppas du åtminstone slipper den jobbiga migränen o febern :-( Min helg har varit bra, men är trött på att vara "själv". Maken håller på med poolen/ poolhuset så fort det är helg, och det är ju bra så det blir klart, men jag tror jag varit själv varenda helg sedan 4 v efter min op. Börjar bli lite tråkigt, men nu ser jag slutet iaf ;-) KRAM!
Gilla

MissM

Kvinna ·

19 jun, 2011

Vad skönt att du ser slutet med poolen :-). Vad skall ni ha för poolhus? Jag har tänkt mig nåt som detta:

http://www.jabo.se/sv/produkter/stugor-friggebod15/rosenlund-15/

Just nu vet jag inte vad jag bör göra, kan inte riktigt tänka klart. Jag kan inte fatta att allt detta sker nu :-(. Jag trodde att det värsta var över. Jag borde ha förstått att det inte skulle gå smidigt...

Gilla

MissM

Kvinna ·

19 jun, 2011

Vad skönt att du ser slutet med poolen :-). Vad skall ni ha för poolhus? Jag har tänkt mig nåt som detta:

http://www.jabo.se/sv/produkter/stugor-friggebod15/rosenlund-15/

Just nu vet jag inte vad jag bör göra, kan inte riktigt tänka klart. Jag kan inte fatta att allt detta sker nu :-(. Jag trodde att det värsta var över. Jag borde ha förstått att det inte skulle gå smidigt...

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

20 jun, 2011

Poolhuset vi bygger påminner väldigt mkt om det du tänkt. http://www.kenjo.se/ Hur är allt idag? Har du pratat med ngn?
Gilla

MissM

Kvinna ·

20 jun, 2011

Det är nästan läskigt vad lika smak vi har! Den hade jag kunnat tänka mig om jag inte hade grannar på sidan, jättesnyggt :-)!

Idag är det inte bättre, har fortfarande feber, ont och höll på svimma i dushen igen. Jag är dessutom svullen igen och gördeln som suttit löst är nu tajt och jag får ta i för att knäppa över magen :-(.

Jag har varit på ak och precis som jag trodde är det infekterat. Crp var 132 så det är inte konstigt att jag inte mår nåt vidare. Jag har fått antibiotika utskrivit. Jag fick första tabletten direkt där för att jag skulle slippa spriga direkt till ett apotek. Maken hade skjutsat in mig så han fik med sig receptet oh hämtar ut det efter jobbet. Och nu har jag tagit en oxynorm för att slippa smärtan.

Usch det känna riktigt trist det här!!

Sen fick jag flytta min tid att prata med Mats som var idag kl 17 till på ons. De är så himla gulliga och ordnar allt för en!! Jag kan verkligen inte förstå att vissa ifrågasätter deras service!!!

Hur är det med dig?

Gilla

MissM

Kvinna ·

20 jun, 2011

Usch, vad jag känner mig ledsen. Jag har så himla ont i magen, inte ens oxynorn tar bort det helt. Jag kan inte låta bli att oroa mig över att jag inte skall behålla min fina mage :-(. Jag är så svullen att till och med maken reagerade. Han som inte ser sånt annars. Jag ser ut som jag gjorde de första bilderna jag tog :-(. Fy vad jag hatar detta !! Jag hoppas verkligen att antibiotikan har snabb effekt!

Gilla

MissM

Kvinna ·

20 jun, 2011

Usch, vad jag känner mig ledsen. Jag har så himla ont i magen, inte ens oxynorn tar bort det helt. Jag kan inte låta bli att oroa mig över att jag inte skall behålla min fina mage :-(. Jag är så svullen att till och med maken reagerade. Han som inte ser sånt annars. Jag ser ut som jag gjorde de första bilderna jag tog :-(. Fy vad jag hatar detta !! Jag hoppas verkligen att antibiotikan har snabb effekt!

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

20 jun, 2011

Men gud va ledsen jag blir att höra att det inte är bra med dig :-( så oerhört tråkigt, när det gått så lång tid o allt! Va skönt att du fick komma dit idag, o fick antibiotika. Hoppas verkligen att det hjälper! Hur ser såret ut då? Lika eller har detblivit sämre/bättre? Usch att du har så ont oxå :-( men vad sa dom, är det vanligt att det kan bli så här efter så lång tid o vad beror det på? Ak är toppen, dom som säger annat har nog inte varit i kontakt med dom på riktigt utan försöker nog bara smutskasta lite.....
Gilla

MissM

Kvinna ·

20 jun, 2011

Såret är faktiskt bättre. Enl ssk där så ser naveln fint ut även om det vätskar. Hon var förvånad att jag inte hade ringt Mats.

Jag var rätt mosig när jag var där. Det tar ganska många timmar innan jag kan tänka klart när jag kommer så nära att svimma som jag gjorde idag. Plus att feber gör mig mosig. Så jag ställde inga frågor mer än absolut nödvändigt. Men nu är jag extra glad att jag fick en tid på ons med Mats. Vi kom överens om ett återbesökstid på måndag, men jag fick gärna ringa innan om det behövdes.

Smärtan har inte varit så här illa tidigare utan har blivit mycket värre under dagen. Det tar tyvärr 2-3 dagar innan antibiotikan har effekt så jag får stå med att må skit ett tag till. Förhoppningsvis mår jag hyfsat till midsommar i allla fall. Jag är glad att jag har oxynorm kvar!

Jag vet att jag har myket att vara tacksam för, men just nu känns livet en aning orättvist...

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

21 jun, 2011

Förstår att allt känns orättvist nu...skönt att sköterskan tyckte naveln var fin, det är alltid ngt! Hur är det med ryggen då? Känns det helt ok nu eller? Skönt att du får träffa Mats imorgon! Försten, kommer ni kunna hämta bilen idag som planerat? Kram
Gilla

MissM

Kvinna ·

21 jun, 2011

Ryggen har nog varken blivit bättre eller sämre, men känns mindre än magen i alla fall. Jag har haft en jobbig natt, men är nu inte fullt så svullen och även om febern är kvar är den inte lika hög så det går i rätt riktning.

Vi hämtade bilen, men jag fattar inte så här i efterhand att vi inte sköt upp det hela. Det var obeskrivligt jobbigt bara att duscha. Jag blir fruktansvärt yr av att vara uppe utan gördeln. Jag sov fram och tillbaka.

Som tur är får jag skjuts in imorgon annars hade jag fått avboka. Jag skulle aldrig våga köra så som jag känner mig nu. Får nog skriva ner mina frågor för min hjärna fungerar inte så bra just nu ;-).

Tack för omtanken!

Kram.

Gilla

joleyla

Kvinna ·

21 jun, 2011

Kram till dig !!

Jag hoppas verkligen att det går över snart..

Kram igen !!!!

Gilla

Anonym användare

21 jun, 2011

Jag opereras den 29e juni :D
Gilla

MissM

Kvinna ·

21 jun, 2011

Jag kom faktiskt på nåt positivt med altt detta. Det där kilot som smög sig på när aptiten kom tillbaka har rymt och tagit ett till med sig ;-).

Tack Joleyla. Det här var det sista jag hade vänta mig nu :-(.

Lycka till jaconelli!

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

21 jun, 2011

Det är ju alltid positivt! inte för att du behöver gå ner ngt! Tycker du ser så perfekt ut nu! Va skönt att det går åt rätt håll för dig! Men det låter inte som du har det lätt just nu...va jobbigt att du har ont! Lycka till jaconelli!
Gilla

MissM

Kvinna ·

21 jun, 2011

Fast jag är svullen så jag ser förskräcklig ut just nu och nu när jag har bytt bandage på naveln så är den alldeles gul :-(. Så var det med min fina navel. Jag känner igen det här så väl :-(...

Febern har gått upp igen och även o jag vet mycket väl att det är helt normalt så här tidigt i antibiotikakuren känns det verkligen inget vidare. Jag är verkligen glad att jag har tiden till Mats imorgon!

Gilla

MissM

Kvinna ·

21 jun, 2011

Du hade rätt Jesspeach, Mats var med denna gång. Vilken skillnad hon fick! jag tyckte att jag hade hängiga innan, men hon hade värre!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem