Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
74a profilbild

74a

Man ·

21 mar, 2011

Fler som op sig denna veckan?

Bukplastik

Ska göra buk, fettsugning flanker och bröst(lyft, anatomiska 270cc framför) på torsdag!!

Fler som ska op sig denna veckan som vill följas åt?

654

Sortera efter

Jesspeach

Kvinna ·

30 mar, 2011

Ja du får ta det lugnt, inte röra på dig för mkt. Det är nog värt det i det långa loppet.Det är min mardröm att få vätska i buken, men allt såg bra ut o jag är faktiskt inte svullen alls. Bara vid mellangärdet, men där hade han fettsugit fick jag reda på igår, så nu vet jag varför. Va härligt att du kan gå rätt så rakt, det kan inte jag, vågar inte sträcka ut magen, känns inte som det finns hud för det ännu ;) så jag kan säga att jag fick många blickar igår på väg till ak, och i väntrummet....kände mig som quasimodo ;) hehe Känner du att det blivit ngn skillnad på storleken på brösten, är dom mindre svullna? Jag tycker iaf att dom ser jättefina ut, tycker storleken ser perfekt ut :)
Gilla

74a

Man ·

30 mar, 2011

Ja, tror som sagt inte det finns någon vätska i buken, men e svullen:/

Ja jag kan ju inte gå helt rakt, så folk tittar nog en extra gång på mig med..Känner mig som Asta 90 bast:) Men det är iaf inte 90grader.

Tycker brösten är rätt oförändrade just nu, men tror inte dom kommer bli mindre. Ska ladda upp en helkroppsbild så ser man mer tydligt att dom är stora i gemförelse med kroppen. Ville ha ett par tuttar som såg normalt ut för kroppen.. Men som mamma sa när hon såg dom -Ja, du ser ut som en ungdom kanske. Ungdom?! Nä som Pamela Andersson enligt mig själv! Men i morgon blir det återbesök så vi får väl se vad dom säger:)

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

31 mar, 2011

Men på bilderna tycker jag iaf att brösten ser naturliga ut, ser ju inte ut som silikonbröst, stora men naturliga alltså :) men gud nu är det redan en vecka efter din, tycker du tiden gått fort? Jag kan inte fatta att tiden gått så fort, känns så skönt att vi är här redan :) har hänt så mkt på bara en vecka!!! Igår höll jag på att svimma tror jag, låg utan gördel under tiden den torkade efter tvätten, och när min man skulle hjälpa till att ta på den så sträckte jag upp ryggen så pass att det drog till under huden vid naveln, jätteobehagligt, och jag började kallsvettas o blev alldeles vit, var bara att lägga sig ner fort som bara den.... Lycka till på åb idag!
Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

01 apr, 2011

Gick det bra för dig igår? Kram
Gilla

74a

Man ·

01 apr, 2011

Allt gick bra! Hon var mäktigt impad av mitt läkkött:) Hade heller ingen vätska tack å lov! Mina bröst var väldigt spända och svullna, så hon sa att dom kommer bli mindre, och det hoppas jag. Har just nu ett väldigt litet mellanrum i mellan dom och det vill jag inte ha, så hoppas även detta försvinner med svullnaden. Tålamod:) Men annars är jag nöjd:) Ska slänga upp nya kort  ikväll tänkte jag. Hur går det för dig annars?

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

01 apr, 2011

Va härligt att allt ser bra ut o att du läker som du ska :) Va skönt att det verkar lösa sig med stroleken på nya brösten, att dom kommer bli mindre när svullnaden lagt sig. Mina kommer bara bli större ju mer muskeln släpper, och jag hoppas den släppt nu (eller vad man säger ), för större än dom är nu vill jag nog inte ha dom. Vill oxå att den runda formen försvinner, för jag vill ju ha ett naturligt utseende på dom o dom får gärna bli lite mjukare oxå, har mjuknat en del sen op, men är fortfarande hårda o står rakt ut. vad hittar du på om dagarna? Jag känner mig lte rastlös, ligger i sängen hela dagarna, går fram o tillbaks till toaletten, o ner till köket o hämtar mat etc men tar det väldigt lugnt. Vill inte få vätska.......känns som jag kan räta ut mig mer nu iaf, men inte helt och jag vill inte tänja ut magen för fort heller... Kul om du lägger upp bilder :) ska oxå ta nästa ggn jag duschar...:)
Gilla

74a

Man ·

01 apr, 2011

Nu ligger nya bilder uppe!

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

01 apr, 2011

Guuud va fint det ser ut, vilken skillnad från förra veckan!!! Ser att brösten är mindre svullna, jag tycker dom är jättesnygga, ser så naturliga o droppformade ut redan....:) Ser att du är lite svullen på magen, men det ser såååååå fint ut, o ärret ser ut att sitta lågt. Har du bara tejp på naveln eller har du ngn kompressor fortfarande? Du ska va väldigt nöjd m ett sånt fint resultat redan, har bara gått en vecka o det ser ut som att du kan stå rätt så rakt upp!!! :)
Gilla

MissM

Kvinna ·

01 apr, 2011

Vad roligt att läsa att det går bra för er. Det lugnar att läsa att ni mår bra för nu har jag börjat bli riktigt nervös.

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

01 apr, 2011

Hej missm! Jag förstår precis det du känner just nu, och jag vet att alla är olika med hur hög smärttröskel man har, men skulle jag veta i förhand hur jag mår nu skulle jag inte vara det minsta nervös för jag tycker det har gått så smidigt alltihop. Och så ska Mats opa dig, underbara Mats :) han kommer göra dig så fin, jag är så nöjd o tycker jag är så fin redan, undrar hur jag kommer känna till sommaren...hehe ;) Kram
Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

01 apr, 2011

Har lagt upp en ny bild (tyvärr är den i silvergalleriet) :D
Gilla

74a

Man ·

01 apr, 2011

Jesspeach skrev:
Guuud va fint det ser ut, vilken skillnad från förra veckan!!! Ser att brösten är mindre svullna, jag tycker dom är jättesnygga, ser så naturliga o droppformade ut redan....:) Ser att du är lite svullen på magen, men det ser såååååå fint ut, o ärret ser ut att sitta lågt. Har du bara tejp på naveln eller har du ngn kompressor fortfarande? Du ska va väldigt nöjd m ett sånt fint resultat redan, har bara gått en vecka o det ser ut som att du kan stå rätt så rakt upp!!! :)

Tack:D Såg din bild och du har ju med fått ett kanon resultat! Hade gärna haft ditt mellanrum mellan brösten!! Och din mage ser väldigt mycket plattare ut än min! Har du gjort full buk.op? Tycker din navel ser helt orörd ut! Hur snygg som helst.

Ang naveln så har jag inte haft någon kompress alls, då dom på Art Clinic vill att den ska luftas så mycket så möjligt, för att minska risken för infektion. På åb tog hon varanat stygn och satta bara lite tejp där, men den ser helt läkt ut, om man bortser från att den är väldigt svullen. Vet inte hur andra kirurger gör, men Per syr ihop huden underifrån(om du fattar mig), så det blir inga glap alls utefrån vilket gör att det iaf ser helt läkt ut.

Gilla

74a

Man ·

01 apr, 2011

MissM skrev:

Vad roligt att läsa att det går bra för er. Det lugnar att läsa att ni mår bra för nu har jag börjat bli riktigt nervös.

Ja för oss har det gått bra, och skönt att veta att det faktiskt kan göra det! Vilket jag tror det oftast gör, men oftast skriver man ju när det går mindre bra då man behöver hjälp/tips. Dock bra det med så man har lite kött på benen om man får någon kompikation:)

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

01 apr, 2011

Tack själv :) Hehe, jo jag gjorde en full bukop. Jag har haft en kompress på naeln sen op, ska ha den till nästa åb. Nu är det bara en sårskorpa inne i naveln så jag vet ju inte riktigt hur den kommer att se ut. :) Ja magen har hållt sig ganska så platt, men efter duschen ikväll så är den rätt svullen. Hur är det med naveln, är det lika viktigt att tejpa den i 6 mån som med resten av ärren?
Gilla

74a

Man ·

01 apr, 2011

Ja du, det syns inte ens på din navel att den är omplacerad! Snyggt:)

Ja du? Hmm, vet inte riktigt men antar att man ska tejpa så länge ärren är röda, och när man solar..Får kolla extra i papprerna eller höra med kliniken.

Har du stygn som ska tas, eller har du såna kroppen tar han om?

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

01 apr, 2011

Ärren är lixom inne i den, ja du förstår säkert. Ska ta bättre bilder nån dag :) Ska höra ang tejpningen av naveln på nästa åb, tänkte inför badsäsongen om man ska gå med en tejpad navel eller inte. Jag har såna som kroppen tar hand om, men ganska långa sådana som sticker ut på varje kant av ärret vid höftbenen och nga långa i naveln. Sköterskan skulle ta dom nästa ggn. Gorde det ont?
Gilla

74a

Man ·

02 apr, 2011

Dom har ju bara satt seturer(eller vad det nu heter, hoppas du fattar ändå)som dom klippte bort. Och i mitten av magen+naveln kändes det bara att dom pillade med något men gjorde ej ont. På brösten kändes det lite med det gjorde inte ont.

Antar att man inte kommer behöva tejpa naveln om man ska bada och så? Och ärren vid buk+bröst är ju större så man kanske slipper tejpa naveln alls efter läkning?

Skrev precis klart min sjukskrivning så nu ska den läggas på lådan ihop med läkarintyget! Såna sjukskrivningar brukar dom väl släppa igenom? Har haft ett j*vla meck med min sjukskrivning som jag hade under min graviditet för ett år sedan. Tog mig 4månader att få igenom den och hoppas slippa krångla denna gången. Är ju föräldraledig nu med. Du sjukskrivs med eller? 3veckor skrev kirurgen ut till att börja med, och tror det räcker.

Gilla

Jesspeach

Kvinna ·

02 apr, 2011

Det borde inte va nga problem med sjukskrivningen, ja jag sjukskrevs oxå 3 v. Tror oxå det kommer räcka fint. Men kommer du ta hand om dina barn helt själv sen eller?
Gilla

74a

Man ·

02 apr, 2011

Efter 3 veckor menar du? Det vet jag inte..Alltså jag får höra med kliniken om det är ok att ha dom helt själv efter tre veckor eller om jag ska ha fortsatt hjälp av min mamma. Hon är sjukpensionär och kommer bo hos oss från söndag när sambon börjar jobba igen. Hoppas ju att det ska vara lugnt då, för jag kommer troligtvis reta ihjäl mig på henne efter några dar:) Men du börjar jobba efter 3 veckor eller?

Gilla

MissM

Kvinna ·

02 apr, 2011

JessPeach: Du har verkligen fått en jättefin mage! Mats är duktig :-). Nu vet jag visserligen inte hur du såg ut innan, men det är riktigt fint nu!

Jag kommer förmodligen att göra en cirkumferent bukplastik och jag oroar mig för att ha ett sår hela vägen runt som skall läkas. Under min 3:e graviditet lade jag tyvärr på mig ganska många extra kilon pga komplikationer och sängläge från v 8. Tyvärr har jag inte krymt ihop så fint efter att ha gått ner allt.

Men jag vet att de ställer upp det är nåt på AK.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem