Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Kan jag börja jobba imorgon även om ärren läcker?

Bröstförstoring

Hej! Efter tre veckors sjukskrivning var det tänkt att jag skulle börja jobba imorgon. Nu är det dock så att i onsdags fann jag ett varigt ärr som jag skulle lufta över helgen och badda med alsolsprit. Ärret ser bättre ut nu. Det har blivit en skorpa men det är ju inte helt läkt än. Nu är mina problem att det rinner vätska från båda brösten som är gult. Både runt bröstvårtorna och ärren under brösten. Dock inte var men vätska som är gult. Kan jag jobba imorgon!? Jobbar i stor ica butik med mycket lyft. Försökt att både ringa och nu precis mailat kirurgen men han svara nog ikväll. Någon som vet redan nu då jag får ringa min chef och säga att jag antingen kommer eller inte kommer imorgon. Tack för att ni finns!

26

Sortera efter

lajsa123

lajsa123

Kvinna ·

jag hade inte jobbat om jag va du!

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Tack för svaret. Jag kommer ju vätska igenom både bh och skjortan jag har på mig... Kunderna kommer ju undra!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Nej du ska nog inte anstränga dig om det inte har läkt ordentligt än. Det är nog bäst att du är hemma tills det slutat att vätska. Har du fått något svar från din kirurg än? Hoppas allt ordnar sig för dig.

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Nopp inget svar än :/
Gilla
optimus

optimus

Kvinna ·

Skulle stannat hemma om jag var du, fan vad jobbigt för dig... :( varar det överallt nu? Inte torkat nånstans?

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Nopp det kommer vätska från lite här och var. Undrar om jag ska ta bort tejpen överallt och lufta eller bara på de ställen det kommer vätska ifrån? Vätskare dina sig också? Det är tre veckor sedan op imorgon så konstigt det kommer nu? Inget svar från Peter än så vet inte vad jag ska göra. Stannar dock hemma från jobb imorgon.
Gilla
optimus

optimus

Kvinna ·

Ja, du gör helt rätt i å va hemma.... ja, du bör nog ta bort all tejp och låta allt lufta.. Stackare, hoppas det ger med sig snart!

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Tack gumman! Du är en klippa!
Gilla
optimus

optimus

Kvinna ·

Du kanske borde prova en annan tejp eller nåt??

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Provade den dyra silikon tejpen men det varar då mycket att den trillar av :/ så bättre med den billiga.
Gilla
optimus

optimus

Kvinna ·

Den ska man inte använda förrän såren är igenläkta på ytan... så bra att du slutat med den.. :)

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Ops.. Jag förstod dock det dÅ den typ rann av ;)
Gilla
optimus

optimus

Kvinna ·

haha :) nu vet du iaf, du får väl återuppta tejpandet med den sen :D

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Hur är det med dig i dag? Har du fått tag i kirurgen än? Annars får du väl ringa och prata med någon annan så att dom tittar på det.

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Ska till Peter idag klockan 17.45 så vi får se vad han säger. Tack för stödet! Uppdaterar ikväll!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Håller tummarna för dig vännen!

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

I'm back!!

inflamation i tuttarna.. wihoo! så fått antibiotika så det blir minst en veckas sjukskrivning till...ingen tejp utan bara bh med kompresser i.. har haft kompresserna i 1 timme och hela bh är ner varad.. fy fan..

han var sjukt förvånad över att det blibit så hära.. de var väldigt fina enligt honom när vi sågs för 1,5 vecka sedan..

men kroppen har väl reagerat nu.. eller nått.. jag har ju inte alls haft ont.. så nu håller vi tummarna att det blir bra! tack alla ni som stöttar en!

Gilla
optimus

optimus

Kvinna ·

Vilken otur man kan ha! Men nu vet du vad du har å göra med iallafall och snart blir det nog bra ska du se :) Håller tummarna för dig!!

Gilla
guldskor

guldskor

Kvinna ·

Tack optimus! Jo skönt att veta att det går att åtgärda. Men som sagt 4 veckor för en bröst op hemma. Känns lite dumt mot jobb men tyvärr är detta inget jag bestämmer över.
Gilla
optimus

optimus

Kvinna ·

Nej, va tusan, sånt är livet... ibland har man oflyt :) sen kommer du tillbaka fit for fight och snyggare än någonsin :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem