Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
emunger profilbild

emunger

Kvinna ·

27 maj, 2015

Kirurgen säger: ingen skillnad på fasthet på runda/anatomiska

Bröstförstoring

Hej! Nu är jag jätteförvirrad!

Jag har haft lite mailkorrespondens med Paolo på Akademkliniken. Jag har varit lite osäker på vilket implantat jag vill ha osv. Och tänkte fråga honom lite grann om mjukhet/fasthet på anatomiska och runda, och om Motiva ergonomix ifall det skulle kunna vara ett alternativ. Såhär blev svaret:

-Jag vill ju ha ett så naturligt resultat som möjligt och vi pratade
om anatomiska implantat. Nu har jag läst lite online och fått
intrycket av att dessa är lite hårdare än t.ex. runda. Är detta
sant? finns det olika mjukhet på de anatomiska? Läste om ett nytt
implantat som hette Motiva ergonomix som tydligen ska ge ett
jättenaturligt resultat. Vad är dina åsikter om detta implantat?
Är det ett implantat som du skulle kunna tänka dig att använda?

Paolo: Det är absolut inte sant, anatomiska och runda implantat är exakt lika mjuka/hårda. Då innehåller exakt samma silikon gel, de är alltså samma implantat bara med två olika former. Som du säkert förstår så vill alla ha naturliga och mjuka bröst, det finns ingen som kommer och säger att hon vill ha hårda bröst. Det är därför vi använder dessa implantat, eftersom de är de bästa som finns på marknad helt enkelt. Jag har aldrig hört om Motiva ergonomix, det kommer nya implantat hela tiden på marknad men vissa kan vara farliga eftersom de är inte testat tillräckligt länge. Allergan har funnits på marknad i väldigt många år, jag skulle aldrig använda ett nytt implantat som är inte tillräckligt testat. Det handlar om säkerhet.

Det här motsäger ju precis allt jag läst här på forumet. Och ger mig dåliga vibbar från Paolo. Att han dessutom inte hört talas om Motiva känns ju absurt.

Man läser ju dagligen diskussioner här om hurvida man ska ha runda eller anatomiska, att anatomiska känns hårdare osv.. Kan någon här ge mig lite feedback här, känner mig jätteförvirrad....

45

Sortera efter

Viljaviljaxx

Kvinna ·

27 maj, 2015

Isabella88 skrev:

Viljaviljaxx skrev:

Jag håller verkligen inte med. Har haft långa mailkonversationer med Paolo. Hans svar är raka och inget lulllull kan jag säga. Jag tycker det kändes väldigt seriöst, han kan helt klart sin sak. Kompetent, ärlig och inger inga orimliga förhoppningar för att få dig som kund. De lovar helt enkelt inte mer än de kan hålla, går alltid på att det ska vara långsiktigt hållbararesultat anpassade efter dina fysiska förutsättningar. De tummar aldrig på det. Sedan ingår ju eventuella korrigeringar om något blir fel alltid i priset, förutom kapselkontraktion som du kan köpa till en försäkring för. Detta är anledningen till att jag valde Paolo, skillnaden mot de kirurger som är så gulliga och gör allt för att möta kundens önskningar om storlek och form även om de tex tummar på implantatsbredd kontra bröstbredd och även andra fysiska förutsättningar. Ser vissa kirurger här på forumet som har en väldigt massa korrektioner och jag kände att skära och greja i mina bröst gång efter gång. Nej tack. Varje op. är ju en risk och kan leda till mer problem i framtiden. AK och Paolo insåg jagefter efterforskningar har väldigt få korrigeringar och resultat som håller i längden, det var det som avgjorde för mig.

AK bedriver forskning och för forskningen i plastikkirugi framåt inte bara i Sverige utan i världen.Utbildar plastikkirurger från hela världen De använder enbart Allergan då de tycker de är de bästa implantaten.

Fast vänta lite nu.. att en del kirurger har fler korrigeringar innebär ju för det första inte att man är sämre som kirurg. Man kan aldrig förutse vem som kommer få komplikationer och att ställa upp och korrigera är enligt mig jäkligt schysst. Enligt mig handlar att möta ens patients önskemål inte om att "vara gullig" utan jag betalar för en tjänst (dvs. att kirurgen ska operera mina bröst) och då vill jag åtminstone att de ska vara lite tillmötesgående och rekommendera implantat utifrån mina förutsättningar baserat på mina önskemål. AK har nischat sig på just anatomiska implantat och således rekommenderar de också de flesta anatomiska implantat. Jag tror inte Paolo är en dålig kirurg, tvärtom så vet jag att han är väldigt duktig och jag har en vän som är opererad där men hon fick tyvärr en komplikation som han sen hjälpte henne med.Du får gärna backa upp ditt påstående om att AK och Paolo har väldigt få korrigeringar med någon slags källa :) Ochbara för att en kirurg har få korrigeringar så betyder det inte automatiskt att den kirurgen är bättre än andra som gör färre korrigeringar..det kan också betyda att de är snåla med korrigeringar och inte hjälper patienter som är missnöjda.. bara en tanke ;)

Generellt sätt har vi väldigt duktiga plastikkirurger i Sverige, det ska vi vara glada för. Men visst det är också en bransch där det är mycket pengar inblandade och svårt att få någon övergripande information då det mesta är privatvård. Jag om någon vet att det är i princip omöjligt att få tag i någon säker statistik, jag har försökt! Jag vet också att objektiviteten på detta forum inte finns och att vissa kirurger står väldigt högt i rang medan andra får man pusta över. Inte vetenskapligt eller stastistiskt underbyggt utan byggt på gillande, "sin kirurg" och känslor, men det är så vi fungerar vi människor. Därför väljer jag inte att yppa vissa saker, då det ändå inte leder framåt. Jag har på många olika sätt fått fram lite information här och där, pratat med många. Då detta är det mest omfattande forumet om plastikkirurgi i Sverige så har jag sökt information i oändligt mycket trådar, och ja jag har gjort en del forskningsarbeten tidigare så jag anser mig kunna plocka fram och selektera information. Tror att många av oss gjort precis så i frustrationen över att hitta den bästa kirurgen. Sedan valde jag resolut att ringa klinikerna och förhöra dem om de kirurger jag var intresserade av. Frågade hur de såg på komplikationer och korregeringar, hur ofta mycket och varför. Mitt val föll på Paolo och jag uppskattar hans trevliga men raka, icke inmickrande sätt. Han sa vad som var möjligt och inte möjligt, vad som passade utifrån mina önskemål, och jag har runda implantat vilket var Paolos förslag utifrån mina önskemål och hur mina bröst såg ut innan. Så anatomiska på AK tja, vet inte, men kan ju ta reda på det ;) Han var också noga med realistiska förväntningar och ett hållbart resultat.

Du får gärna tycka annorlunda än mig, och hoppas du respekterar det tillbaka. Vissa komplikationer är inte förutsägbara oberoende kirurg. Andra beror på kirugisk (o)skicklighet, val av fel implantat utifrån kroppskonstruktion eller kirurgens (o)förmåga att förmedla realistiska förväntningar. Jag går hellre till någon som får det rätt direkt med ett resultat utifrån mina specifika förutsättningar än att op:a mig hos någon som gör allt för att tillmötesgå mina krav på ett ibland specifikt utseende, oberoende mina förutsättningar och antal operationer/korrigeringar. Varje op är ett ingrepp och skapar ärrvävnad,inre ärr efter suturer och andra förändringar på insidan som kan skapa problem på längre sikt. Då tänker jag inte minst på alla yngre tjejer som kanske vill skaffa barn i framtiden. Får väl tillägga för att det inte behöver bli några problem alls men också att risken ökar ju mer förändringar du tillskansat i brösten.

Det är också väldigt lätt och passande för dig i denna diskussion säga att du har en kompis som op:at sig för Paolo och gjort en korrigering. Hur ska jag kunna kontrollera det? samesame but diffrent...Spelar ingen roll

När det gäller denna tråd är väl det enklaste och mest rätta att byta kirurg och inte komma med påståenden om kirurgens personlighet eller andra subjektiva utlåtanden och hitta någon annan som passar en bättre. Jag både gillar och litar på Paolo till 100% men det var mitt val och känsla. Jag vet också hur fruktansvär jobbigt det kan kännas inför op med storlek, form osv. Hoppas allt blir fantastiskt i slutändan!

Gilla

emunger

Kvinna ·

27 maj, 2015

Jag tvivlar absolut inte på att Paolo vet vad han gör och att han är en otroligt duktig kirurg! Som sagt så har jag ju för ett tag sedan prel.bokat en op av honom i augusti, skulle inte gjort det om jag trott att han var en dålig kirurg.

Står dock fast vid att jag tycker det är konstigt att han "aldrig hört talas om" Motiva. Han jobbar ändå med plastik-kirurgi och bröstförstoring, han borde ju höra om det kom ett nytt märke som utmärker sig. Speciellt som han helst gör anatomiska förstoringar och nu Motiva ergonomix ska ligga i framkant på utvecklingen med ny teknologi som ger en naturligare känsla.

Jag är jätteintresserad av de nya Motiva och planerar att boka en konsultation på Laser och Estetik för att kunna klämma och känna lite. Sen är det nog smart att besöka flera olika kliniker och inte göra som jag gjorde från början att boka en och lita blint på första kirurgen jag möter.

Om det nu är allergan trueform2 som han använder så tycker jag att han sa säga det. Att säga att det är helt fel och att det absolut inte är någon skillnad på runda och anatomiska är ju ändå en lögn annars. Visst kanske det inte är så stor skillnad, men om jag frågar ifall det finns någon skillnad så ska han ju säga det i så fall.

Gilla

Anonym användare

27 maj, 2015

Viljaviljaxx skrev:

Isabella88 skrev:

Viljaviljaxx skrev:

Jag håller verkligen inte med. Har haft långa mailkonversationer med Paolo. Hans svar är raka och inget lulllull kan jag säga. Jag tycker det kändes väldigt seriöst, han kan helt klart sin sak. Kompetent, ärlig och inger inga orimliga förhoppningar för att få dig som kund. De lovar helt enkelt inte mer än de kan hålla, går alltid på att det ska vara långsiktigt hållbararesultat anpassade efter dina fysiska förutsättningar. De tummar aldrig på det. Sedan ingår ju eventuella korrigeringar om något blir fel alltid i priset, förutom kapselkontraktion som du kan köpa till en försäkring för. Detta är anledningen till att jag valde Paolo, skillnaden mot de kirurger som är så gulliga och gör allt för att möta kundens önskningar om storlek och form även om de tex tummar på implantatsbredd kontra bröstbredd och även andra fysiska förutsättningar. Ser vissa kirurger här på forumet som har en väldigt massa korrektioner och jag kände att skära och greja i mina bröst gång efter gång. Nej tack. Varje op. är ju en risk och kan leda till mer problem i framtiden. AK och Paolo insåg jagefter efterforskningar har väldigt få korrigeringar och resultat som håller i längden, det var det som avgjorde för mig.

AK bedriver forskning och för forskningen i plastikkirugi framåt inte bara i Sverige utan i världen.Utbildar plastikkirurger från hela världen De använder enbart Allergan då de tycker de är de bästa implantaten.

Fast vänta lite nu.. att en del kirurger har fler korrigeringar innebär ju för det första inte att man är sämre som kirurg. Man kan aldrig förutse vem som kommer få komplikationer och att ställa upp och korrigera är enligt mig jäkligt schysst. Enligt mig handlar att möta ens patients önskemål inte om att "vara gullig" utan jag betalar för en tjänst (dvs. att kirurgen ska operera mina bröst) och då vill jag åtminstone att de ska vara lite tillmötesgående och rekommendera implantat utifrån mina förutsättningar baserat på mina önskemål. AK har nischat sig på just anatomiska implantat och således rekommenderar de också de flesta anatomiska implantat. Jag tror inte Paolo är en dålig kirurg, tvärtom så vet jag att han är väldigt duktig och jag har en vän som är opererad där men hon fick tyvärr en komplikation som han sen hjälpte henne med.Du får gärna backa upp ditt påstående om att AK och Paolo har väldigt få korrigeringar med någon slags källa :) Ochbara för att en kirurg har få korrigeringar så betyder det inte automatiskt att den kirurgen är bättre än andra som gör färre korrigeringar..det kan också betyda att de är snåla med korrigeringar och inte hjälper patienter som är missnöjda.. bara en tanke ;)

Generellt sätt har vi väldigt duktiga plastikkirurger i Sverige, det ska vi vara glada för. Men visst det är också en bransch där det är mycket pengar inblandade och svårt att få någon övergripande information då det mesta är privatvård. Jag om någon vet att det är i princip omöjligt att få tag i någon säker statistik, jag har försökt! Jag vet också att objektiviteten på detta forum inte finns och att vissa kirurger står väldigt högt i rang medan andra får man pusta över. Inte vetenskapligt eller stastistiskt underbyggt utan byggt på gillande, "sin kirurg" och känslor, men det är så vi fungerar vi människor. Därför väljer jag inte att yppa vissa saker, då det ändå inte leder framåt. Jag har på många olika sätt fått fram lite information här och där, pratat med många. Då detta är det mest omfattande forumet om plastikkirurgi i Sverige så har jag sökt information i oändligt mycket trådar, och ja jag har gjort en del forskningsarbeten tidigare så jag anser mig kunna plocka fram och selektera information. Tror att många av oss gjort precis så i frustrationen över att hitta den bästa kirurgen. Sedan valde jag resolut att ringa klinikerna och förhöra dem om de kirurger jag var intresserade av. Frågade hur de såg på komplikationer och korregeringar, hur ofta mycket och varför. Mitt val föll på Paolo och jag uppskattar hans trevliga men raka, icke inmickrande sätt. Han sa vad som var möjligt och inte möjligt, vad som passade utifrån mina önskemål, och jag har runda implantat vilket var Paolos förslag utifrån mina önskemål och hur mina bröst såg ut innan. Så anatomiska på AK tja, vet inte, men kan ju ta reda på det ;) Han var också noga med realistiska förväntningar och ett hållbart resultat.

Du får gärna tycka annorlunda än mig, och hoppas du respekterar det tillbaka. Vissa komplikationer är inte förutsägbara oberoende kirurg. Andra beror på kirugisk (o)skicklighet, val av fel implantat utifrån kroppskonstruktion eller kirurgens (o)förmåga att förmedla realistiska förväntningar. Jag går hellre till någon som får det rätt direkt med ett resultat utifrån mina specifika förutsättningar än att op:a mig hos någon som gör allt för att tillmötesgå mina krav på ett ibland specifikt utseende, oberoende mina förutsättningar och antal operationer/korrigeringar. Varje op är ett ingrepp och skapar ärrvävnad,inre ärr efter suturer och andra förändringar på insidan som kan skapa problem på längre sikt. Då tänker jag inte minst på alla yngre tjejer som kanske vill skaffa barn i framtiden. Får väl tillägga för att det inte behöver bli några problem alls men också att risken ökar ju mer förändringar du tillskansat i brösten.

Det är också väldigt lätt och passande för dig i denna diskussion säga att du har en kompis som op:at sig för Paolo och gjort en korrigering. Hur ska jag kunna kontrollera det? samesame but diffrent...Spelar ingen roll

När det gäller denna tråd är väl det enklaste och mest rätta att byta kirurg och inte komma med påståenden om kirurgens personlighet eller andra subjektiva utlåtanden och hitta någon annan som passar en bättre. Jag både gillar och litar på Paolo till 100% men det var mitt val och känsla. Jag vet också hur fruktansvär jobbigt det kan kännas inför op med storlek, form osv. Hoppas allt blir fantastiskt i slutändan!

Hon fick dock kapselkontraktur så det handlade ju inte om Paolos skicklighet som kirurg utan mer om hur hennes kropp reagerade på implantaten, lite det jag menade med att man inte kan förutse komplikationer osv. Även om en del kirurger är mer kunniga på att korrigera vissa komplikationer än andra och det finns kirurger vars oskicklighet kan skapa problem för patienter. Jo, det är på samma sätt som jag gjorde inför min operation, jag var medlem på POF i flera år innan jag ens gick på konsultation och sökte information överallt om kliniker och kirurger :) Anledningen till att jag frågade efter källa var att det lät som om du hade läst det i en studie/undersökning, jag uppfattade inte att det var slutsatsen du hade dragit efter att du hade suttit och samlat information på POF och Internet :)

Gilla

Viljaviljaxx

Kvinna ·

27 maj, 2015

9April skrev:
Du kommer med antaganden om att AK gör bättre bröst än alla andra. Hur VET du att deras bröstoperationer håller längre än andras? Jag vill också se källa på det;-) Det vet du inte och jag tror inte ett smack på vad du säger. Att inte tumma på bröstbredd osv låter väldigt stelt. Man kan inte välja implantatsbredd efter bröstbredd till alla eftersom vi har vår egen bröstvävnad olika fördelad. Vissa har strutiga, andra runda och i och med det finns det inget rätt eller fel. Man tar hänsyn till det från fall till fall. Min kirurg har aldrig lovat mig något jag inte kan få och det tror jag inte de flesta stora kliniker gör. Jag hade dock aktat mig för en klinik som bara vill lägga in anatomiska i stort sett. En bra klinik är en klinik där kirurgen tillmötesgår patientens önskningar och där det erbjuds olika märken och typer av implantat, där man lägger både framför o bakom muskeln samt kan välja ställe för snitt. Vad jag har förstått så har AK tappat väldigt stort patientunderlag de senaste åren, det talar kanske sitt tydliga språk. På min klinik (där antalet patienter stadigt ökar) ingår också gratis korrigeringar i pris samt kapselförsäkring, övernattning, bh och mat...fast för en betydligt lägre summa. Du borde nog öppna dina ögon och inse att det finns många bra kliniker i dagsläget. Lite naivt att tro att AK är ensamma om att ha bra kirurger som ger varaktigt resultat. När det gäller statistik om korrigeringar så är det inget som klinikerna lämnar ut och därför är det omöjligt att komma med påståenden om att en klinik har färre korrigeringar än nån annan.

Jag vet inte vem du är och du vet inte vem jag är. Har förhållit mig till det jag tagit reda på och också förmedlat mina slutsatser/åsikter kring det.

Skrev nyss i denna tråd att det finns många duktiga plastikkirurger i Sverige.

Kommer inte gå vidare in i dina kommentatrer mer än

Har du någon källa på det? ;);)

Nej der spelar ingen roll. Så länge du kan respektera andras kunskap/efterforskningar/åsikter/antaganden och en god saklig ton så tror jag det går att diskutera det mesta

Gilla

emunger

Kvinna ·

27 maj, 2015

Jag kommer inte med några kommentarer om hans personlighet mer än att jag tyckte att hans svar var nonchalanta. Visst kan han väl ha haft en dålig dag eller något, vad vet jag. Det jag mer ville få ut av att jag startade tråden var att få veta vad som egentligen stämmer; om det är skillnad på fasthet mellan runda eller anatomiska. Då jag fått höra delade meningar om det hela. 

Jag har fortfarande inte tagit bort Paolo helt ur ekvationen, utan bara bestämt mig för att gå till flera olika kirurger för att få flera utlåtanden.

Det är min första operation och det är ändå en väldigt stor förändring. Så det är klart jag är lite orolig och hispig över det hela.

Gilla

Viljaviljaxx

Kvinna ·

27 maj, 2015

Isabella88 skrev:

Viljaviljaxx skrev:

Isabella88 skrev:

Viljaviljaxx skrev:

Jag håller verkligen inte med. Har haft långa mailkonversationer med Paolo. Hans svar är raka och inget lulllull kan jag säga. Jag tycker det kändes väldigt seriöst, han kan helt klart sin sak. Kompetent, ärlig och inger inga orimliga förhoppningar för att få dig som kund. De lovar helt enkelt inte mer än de kan hålla, går alltid på att det ska vara långsiktigt hållbararesultat anpassade efter dina fysiska förutsättningar. De tummar aldrig på det. Sedan ingår ju eventuella korrigeringar om något blir fel alltid i priset, förutom kapselkontraktion som du kan köpa till en försäkring för. Detta är anledningen till att jag valde Paolo, skillnaden mot de kirurger som är så gulliga och gör allt för att möta kundens önskningar om storlek och form även om de tex tummar på implantatsbredd kontra bröstbredd och även andra fysiska förutsättningar. Ser vissa kirurger här på forumet som har en väldigt massa korrektioner och jag kände att skära och greja i mina bröst gång efter gång. Nej tack. Varje op. är ju en risk och kan leda till mer problem i framtiden. AK och Paolo insåg jagefter efterforskningar har väldigt få korrigeringar och resultat som håller i längden, det var det som avgjorde för mig.

AK bedriver forskning och för forskningen i plastikkirugi framåt inte bara i Sverige utan i världen.Utbildar plastikkirurger från hela världen De använder enbart Allergan då de tycker de är de bästa implantaten.

Fast vänta lite nu.. att en del kirurger har fler korrigeringar innebär ju för det första inte att man är sämre som kirurg. Man kan aldrig förutse vem som kommer få komplikationer och att ställa upp och korrigera är enligt mig jäkligt schysst. Enligt mig handlar att möta ens patients önskemål inte om att "vara gullig" utan jag betalar för en tjänst (dvs. att kirurgen ska operera mina bröst) och då vill jag åtminstone att de ska vara lite tillmötesgående och rekommendera implantat utifrån mina förutsättningar baserat på mina önskemål. AK har nischat sig på just anatomiska implantat och således rekommenderar de också de flesta anatomiska implantat. Jag tror inte Paolo är en dålig kirurg, tvärtom så vet jag att han är väldigt duktig och jag har en vän som är opererad där men hon fick tyvärr en komplikation som han sen hjälpte henne med.Du får gärna backa upp ditt påstående om att AK och Paolo har väldigt få korrigeringar med någon slags källa :) Ochbara för att en kirurg har få korrigeringar så betyder det inte automatiskt att den kirurgen är bättre än andra som gör färre korrigeringar..det kan också betyda att de är snåla med korrigeringar och inte hjälper patienter som är missnöjda.. bara en tanke ;)

Generellt sätt har vi väldigt duktiga plastikkirurger i Sverige, det ska vi vara glada för. Men visst det är också en bransch där det är mycket pengar inblandade och svårt att få någon övergripande information då det mesta är privatvård. Jag om någon vet att det är i princip omöjligt att få tag i någon säker statistik, jag har försökt! Jag vet också att objektiviteten på detta forum inte finns och att vissa kirurger står väldigt högt i rang medan andra får man pusta över. Inte vetenskapligt eller stastistiskt underbyggt utan byggt på gillande, "sin kirurg" och känslor, men det är så vi fungerar vi människor. Därför väljer jag inte att yppa vissa saker, då det ändå inte leder framåt. Jag har på många olika sätt fått fram lite information här och där, pratat med många. Då detta är det mest omfattande forumet om plastikkirurgi i Sverige så har jag sökt information i oändligt mycket trådar, och ja jag har gjort en del forskningsarbeten tidigare så jag anser mig kunna plocka fram och selektera information. Tror att många av oss gjort precis så i frustrationen över att hitta den bästa kirurgen. Sedan valde jag resolut att ringa klinikerna och förhöra dem om de kirurger jag var intresserade av. Frågade hur de såg på komplikationer och korregeringar, hur ofta mycket och varför. Mitt val föll på Paolo och jag uppskattar hans trevliga men raka, icke inmickrande sätt. Han sa vad som var möjligt och inte möjligt, vad som passade utifrån mina önskemål, och jag har runda implantat vilket var Paolos förslag utifrån mina önskemål och hur mina bröst såg ut innan. Så anatomiska på AK tja, vet inte, men kan ju ta reda på det ;) Han var också noga med realistiska förväntningar och ett hållbart resultat.

Du får gärna tycka annorlunda än mig, och hoppas du respekterar det tillbaka. Vissa komplikationer är inte förutsägbara oberoende kirurg. Andra beror på kirugisk (o)skicklighet, val av fel implantat utifrån kroppskonstruktion eller kirurgens (o)förmåga att förmedla realistiska förväntningar. Jag går hellre till någon som får det rätt direkt med ett resultat utifrån mina specifika förutsättningar än att op:a mig hos någon som gör allt för att tillmötesgå mina krav på ett ibland specifikt utseende, oberoende mina förutsättningar och antal operationer/korrigeringar. Varje op är ett ingrepp och skapar ärrvävnad,inre ärr efter suturer och andra förändringar på insidan som kan skapa problem på längre sikt. Då tänker jag inte minst på alla yngre tjejer som kanske vill skaffa barn i framtiden. Får väl tillägga för att det inte behöver bli några problem alls men också att risken ökar ju mer förändringar du tillskansat i brösten.

Det är också väldigt lätt och passande för dig i denna diskussion säga att du har en kompis som op:at sig för Paolo och gjort en korrigering. Hur ska jag kunna kontrollera det? samesame but diffrent...Spelar ingen roll

När det gäller denna tråd är väl det enklaste och mest rätta att byta kirurg och inte komma med påståenden om kirurgens personlighet eller andra subjektiva utlåtanden och hitta någon annan som passar en bättre. Jag både gillar och litar på Paolo till 100% men det var mitt val och känsla. Jag vet också hur fruktansvär jobbigt det kan kännas inför op med storlek, form osv. Hoppas allt blir fantastiskt i slutändan!

Hon fick dock kapselkontraktur så det handlade ju inte om Paolos skicklighet som kirurg utan mer om hur hennes kropp reagerade på implantaten, lite det jag menade med att man inte kan förutse komplikationer osv. Även om en del kirurger är mer kunniga på att korrigera vissa komplikationer än andra och det finns kirurger vars oskicklighet kan skapa problem för patienter. Jo, det är på samma sätt som jag gjorde inför min operation, jag var medlem på POF i flera år innan jag ens gick på konsultation och sökte information överallt om kliniker och kirurger :) Anledningen till att jag frågade efter källa var att det lät som om du hade läst det i en studie/undersökning, jag uppfattade inte att det var slutsatsen du hade dragit efter att du hade suttit och samlat information på POF och Internet :)

Och klinikförhör ;)

Jo jag tror vi menar samma. Allt går inte att förutspå. Jag tror också att olika kliniker passar olika personer. Det är så himla tråkigt att det är så onyanserat här på POF ibland bara.

Gilla

9April

Man ·

27 maj, 2015

Jag uppfattade dig nedlåtande i ditt inlägg som jag svarade på. Att andra kliniker inte kan utföra det DIN kirurg kan:-)) Vi är som sagt många som läst på mycket eller skapat oss kunskaper genom egna erfarenheter med korrigeringar osv. Du skrev aldrig att det var DINA åsikter angående AKs hållbara resultat, det fick mig att fråga efter källa eftersom det uttrycktes som ett faktum. Det finns många bra kirurger och hurvida resultatet håller eller ej handlar om många faktorer ( hudkvalite, mängd egen vävnad, implantatstorlek, anlag,mm) och inte endast på kirurgens sätt att sy:-) Jag missuppfattade dig kanske.
Gilla

9April

Man ·

27 maj, 2015

Viljaviljaxx skrev:

Isabella88 skrev:

Viljaviljaxx skrev:

Isabella88 skrev:

Viljaviljaxx skrev:

Jag håller verkligen inte med. Har haft långa mailkonversationer med Paolo. Hans svar är raka och inget lulllull kan jag säga. Jag tycker det kändes väldigt seriöst, han kan helt klart sin sak. Kompetent, ärlig och inger inga orimliga förhoppningar för att få dig som kund. De lovar helt enkelt inte mer än de kan hålla, går alltid på att det ska vara långsiktigt hållbararesultat anpassade efter dina fysiska förutsättningar. De tummar aldrig på det. Sedan ingår ju eventuella korrigeringar om något blir fel alltid i priset, förutom kapselkontraktion som du kan köpa till en försäkring för. Detta är anledningen till att jag valde Paolo, skillnaden mot de kirurger som är så gulliga och gör allt för att möta kundens önskningar om storlek och form även om de tex tummar på implantatsbredd kontra bröstbredd och även andra fysiska förutsättningar. Ser vissa kirurger här på forumet som har en väldigt massa korrektioner och jag kände att skära och greja i mina bröst gång efter gång. Nej tack. Varje op. är ju en risk och kan leda till mer problem i framtiden. AK och Paolo insåg jagefter efterforskningar har väldigt få korrigeringar och resultat som håller i längden, det var det som avgjorde för mig.

AK bedriver forskning och för forskningen i plastikkirugi framåt inte bara i Sverige utan i världen.Utbildar plastikkirurger från hela världen De använder enbart Allergan då de tycker de är de bästa implantaten.

Fast vänta lite nu.. att en del kirurger har fler korrigeringar innebär ju för det första inte att man är sämre som kirurg. Man kan aldrig förutse vem som kommer få komplikationer och att ställa upp och korrigera är enligt mig jäkligt schysst. Enligt mig handlar att möta ens patients önskemål inte om att "vara gullig" utan jag betalar för en tjänst (dvs. att kirurgen ska operera mina bröst) och då vill jag åtminstone att de ska vara lite tillmötesgående och rekommendera implantat utifrån mina förutsättningar baserat på mina önskemål. AK har nischat sig på just anatomiska implantat och således rekommenderar de också de flesta anatomiska implantat. Jag tror inte Paolo är en dålig kirurg, tvärtom så vet jag att han är väldigt duktig och jag har en vän som är opererad där men hon fick tyvärr en komplikation som han sen hjälpte henne med.Du får gärna backa upp ditt påstående om att AK och Paolo har väldigt få korrigeringar med någon slags källa :) Ochbara för att en kirurg har få korrigeringar så betyder det inte automatiskt att den kirurgen är bättre än andra som gör färre korrigeringar..det kan också betyda att de är snåla med korrigeringar och inte hjälper patienter som är missnöjda.. bara en tanke ;)

Generellt sätt har vi väldigt duktiga plastikkirurger i Sverige, det ska vi vara glada för. Men visst det är också en bransch där det är mycket pengar inblandade och svårt att få någon övergripande information då det mesta är privatvård. Jag om någon vet att det är i princip omöjligt att få tag i någon säker statistik, jag har försökt! Jag vet också att objektiviteten på detta forum inte finns och att vissa kirurger står väldigt högt i rang medan andra får man pusta över. Inte vetenskapligt eller stastistiskt underbyggt utan byggt på gillande, "sin kirurg" och känslor, men det är så vi fungerar vi människor. Därför väljer jag inte att yppa vissa saker, då det ändå inte leder framåt. Jag har på många olika sätt fått fram lite information här och där, pratat med många. Då detta är det mest omfattande forumet om plastikkirurgi i Sverige så har jag sökt information i oändligt mycket trådar, och ja jag har gjort en del forskningsarbeten tidigare så jag anser mig kunna plocka fram och selektera information. Tror att många av oss gjort precis så i frustrationen över att hitta den bästa kirurgen. Sedan valde jag resolut att ringa klinikerna och förhöra dem om de kirurger jag var intresserade av. Frågade hur de såg på komplikationer och korregeringar, hur ofta mycket och varför. Mitt val föll på Paolo och jag uppskattar hans trevliga men raka, icke inmickrande sätt. Han sa vad som var möjligt och inte möjligt, vad som passade utifrån mina önskemål, och jag har runda implantat vilket var Paolos förslag utifrån mina önskemål och hur mina bröst såg ut innan. Så anatomiska på AK tja, vet inte, men kan ju ta reda på det ;) Han var också noga med realistiska förväntningar och ett hållbart resultat.

Du får gärna tycka annorlunda än mig, och hoppas du respekterar det tillbaka. Vissa komplikationer är inte förutsägbara oberoende kirurg. Andra beror på kirugisk (o)skicklighet, val av fel implantat utifrån kroppskonstruktion eller kirurgens (o)förmåga att förmedla realistiska förväntningar. Jag går hellre till någon som får det rätt direkt med ett resultat utifrån mina specifika förutsättningar än att op:a mig hos någon som gör allt för att tillmötesgå mina krav på ett ibland specifikt utseende, oberoende mina förutsättningar och antal operationer/korrigeringar. Varje op är ett ingrepp och skapar ärrvävnad,inre ärr efter suturer och andra förändringar på insidan som kan skapa problem på längre sikt. Då tänker jag inte minst på alla yngre tjejer som kanske vill skaffa barn i framtiden. Får väl tillägga för att det inte behöver bli några problem alls men också att risken ökar ju mer förändringar du tillskansat i brösten.

Det är också väldigt lätt och passande för dig i denna diskussion säga att du har en kompis som op:at sig för Paolo och gjort en korrigering. Hur ska jag kunna kontrollera det? samesame but diffrent...Spelar ingen roll

När det gäller denna tråd är väl det enklaste och mest rätta att byta kirurg och inte komma med påståenden om kirurgens personlighet eller andra subjektiva utlåtanden och hitta någon annan som passar en bättre. Jag både gillar och litar på Paolo till 100% men det var mitt val och känsla. Jag vet också hur fruktansvär jobbigt det kan kännas inför op med storlek, form osv. Hoppas allt blir fantastiskt i slutändan!

Hon fick dock kapselkontraktur så det handlade ju inte om Paolos skicklighet som kirurg utan mer om hur hennes kropp reagerade på implantaten, lite det jag menade med att man inte kan förutse komplikationer osv. Även om en del kirurger är mer kunniga på att korrigera vissa komplikationer än andra och det finns kirurger vars oskicklighet kan skapa problem för patienter. Jo, det är på samma sätt som jag gjorde inför min operation, jag var medlem på POF i flera år innan jag ens gick på konsultation och sökte information överallt om kliniker och kirurger :) Anledningen till att jag frågade efter källa var att det lät som om du hade läst det i en studie/undersökning, jag uppfattade inte att det var slutsatsen du hade dragit efter att du hade suttit och samlat information på POF och Internet :)

Och klinikförhör ;)

Jo jag tror vi menar samma. Allt går inte att förutspå. Jag tror också att olika kliniker passar olika personer. Det är så himla tråkigt att det är så onyanserat här på POF ibland bara.

Det kan ju bero på hur man själv uttrycker sig... I detta fallet var det nog du själv som var onyanserad i ditt första inlägg...
Gilla

Viljaviljaxx

Kvinna ·

27 maj, 2015

emunger skrev:

Jag kommer inte med några kommentarer om hans personlighet mer än att jag tyckte att hans svar var nonchalanta. Visst kan han väl ha haft en dålig dag eller något, vad vet jag. Det jag mer ville få ut av att jag startade tråden var att få veta vad som egentligen stämmer; om det är skillnad på fasthet mellan runda eller anatomiska. Då jag fått höra delade meningar om det hela.

Jag har fortfarande inte tagit bort Paolo helt ur ekvationen, utan bara bestämt mig för att gå till flera olika kirurger för att få flera utlåtanden.

Det är min första operation och det är ändå en väldigt stor förändring. Så det är klart jag är lite orolig och hispig över det hela.

Jag tror Paolo generellt svarar kortfattat, vi är ju olika där hur mycket vi utvecklar resonemang.

Vi uppfattar det ju sååå olika också, jag tyckte det var skönt att han inte gick in i min röra och nervositet utan stod säker och stabil med sin kunskap. Jag var helt hysterisk sista veckan innan op och han mailade och svarade t.o.m från sin semester, flera gånger. Kortfattat och sakligt.

Och varje klinik har sin policy vad gäller implantatsval så är det ju.

Men man måste tänka runt några gånger inför ett så stort beslut... så det känns rätt i magen. Det blir säkert jättebra i slutändan och du får kanonboobs du kan glädjas åt! :)

Gilla

Viljaviljaxx

Kvinna ·

27 maj, 2015

Citat: 9apil

"

Det kan ju bero på hur man själv uttrycker sig... I detta fallet var det nog du själv som var onyanserad i ditt första inlägg...
"

Jag syftade inte på det. Ingen behöver tycka samma som jag och jag klara värre debatter än den här med lugnet i behåll.

Jag märker bara att vissa åsikter är tillåtna att tycka och uttala medan andra är tabu... Lite som en masspsykos.

Gilla

9April

Man ·

27 maj, 2015

Ok,,,det har jag inte märkt. Vad är det för åsikter man inte "får ha"? Jag har inte heller problem med dina åsikter. Reaktionen kom av att det uppfattades som fakta.
Gilla

maja2

Kvinna ·

27 maj, 2015

Viljaviljaxx skrev:

Jag håller verkligen inte med. Har haft långa mailkonversationer med Paolo. Hans svar är raka och inget lulllull kan jag säga. Jag tycker det kändes väldigt seriöst, han kan helt klart sin sak. Kompetent, ärlig och inger inga orimliga förhoppningar för att få dig som kund. De lovar helt enkelt inte mer än de kan hålla, går alltid på att det ska vara långsiktigt hållbara resultat anpassade efter dina fysiska förutsättningar. De tummar aldrig på det. Sedan ingår ju eventuella korrigeringar om något blir fel alltid i priset, förutom kapselkontraktion som du kan köpa till en försäkring för. Detta är anledningen till att jag valde Paolo, skillnaden mot de kirurger som är så gulliga och gör allt för att möta kundens önskningar om storlek och form även om de tex tummar på implantatsbredd kontra bröstbredd och även andra fysiska förutsättningar. Ser vissa kirurger här på forumet som har en väldigt massa korrektioner och jag kände att skära och greja i mina bröst gång efter gång. Nej tack. Varje op. är ju en risk och kan leda till mer problem i framtiden. AK och Paolo insåg jag efter efterforskningar har väldigt få korrigeringar och resultat som håller i längden, det var det som avgjorde för mig.

AK bedriver forskning och för forskningen i plastikkirugi framåt inte bara i Sverige utan i världen.Utbildar plastikkirurger från hela världen De använder enbart Allergan då de tycker de är de bästa implale

Allergan är gamla i gemet och Jag har haft implantat därifrån, dessa måste jag säga var för mig de sämsta i skaran jag haft. Kapselbildning efter bara 3 mån, korrektioner, stenhårda bröst. Under ett och ett halvt år pågick det och blev aldrig bra tills jag bytte implantat. Vad gäller AK så har jag opererat mig där också,men inte bröst. Tyvärr måste jag säga att de gjorde mig väldigt besviken och inte alls tillmötesgående. Korrektioner som dom inte ansåg var viktiga fick jag kosta på själv, och det blev väldigt dyrt. Det gäller ju ändå att vara nöjd som kund om man lägger ut en massa pengar. Hur det är vid just bröstoperationer vet jag inte, vad händer om du inte blir nöjd? Rättar dom till det eller får du kosta på det själv. 

Gilla

emunger

Kvinna ·

27 maj, 2015

maja2 skrev:

Hur det är vid just bröstoperationer vet jag inte, vad händer om du inte blir nöjd? Rättar dom till det eller får du kosta på det själv.

Jag frågade Paolo vad som händer ifall jag får andra komplikationer än kapselbildning och han svarade då såhär:

"Allt ingår i priset, om du får en komplikation så skulle det ingå i priset att ta hand av dig helt. Du kommer att få det resultatet du fick se när du var här, om du inte blir nöjd med det där resultatet så finns det inget man kan göra åt det."

Så jag fattade det som att om jag kanske inte är nöjd med storleken eller formen eller så, så får jag bekosta det skälv. Men vid eventuell rippling, rotation eller liknande så ska jag inte behöva betala något.

Gilla

9April

Man ·

27 maj, 2015

Vill påpeka att det finns en del andra kliniker som också korrigerar gratis (att det ingår i priset) men som ändå tar 10-20 000 mindre betalt... Så du är nog rätt ute när du besöker fler kliniker och känner dig för där. För att svara på din fråga så är det klart det är skillnad på fastheten hos coh 1 och coh 3. Finns flera medlemmar här som bytt från anatomiska till runda coh 1 för att de anatomiska var så hårda och inte smälte samman med den övriga vävnaden utan kändes enligt dem som två hårda bollar. Snygga blir dem ju ofta med anatomiska men känslan i kroppen är ju också viktig.
Gilla

maja2

Kvinna ·

27 maj, 2015

om fickan blir för trång, eller vid,om du får db eller att brösten växer snett då får du alltså betala korr själv? Tänker mest att det kan bli dyrt om du inte blir nöjd.Räknade ut att om jag skulle betalt för allt detta så skulle det ha kostat mig ca 200 tusen inkluderat 4 implantat, om det räcker .När man själv gått igenom en del och haft massa besvär och komplikationer, vilka kirugen inte åstakommit, är man glad över att inte behöva bekosta det och att man har en kirurg som tar hand om en och som gör allt för att det ska bli bra

Gilla

emunger

Kvinna ·

27 maj, 2015

maja2 skrev:

om fickan blir för trång, eller vid,om du får db eller att brösten växer snett då får du alltså betala korr själv? Tänker mest att det kan bli dyrt om du inte blir nöjd.Räknade ut att om jag skulle betalt för allt detta så skulle det ha kostat mig ca 200 tusen inkluderat 4 implantat, om det räcker .När man själv gått igenom en del och haft massa besvär och komplikationer, vilka kirugen inte åstakommit, är man glad över att inte behöva bekosta det och att man har en kirurg som tar hand om en och som gör allt för att det ska bli bra

om jag får db tror jag han skulle korrat gratis, men växa snett vet jag inte, sånt kan ju visa sig lång tid efteråt ju.. han sa att om jag fick brösten som på min 3d simulering och inte var nöjd skulle det inte finnas något att göra åt saken typ... 

han sa ju att eftersom att dom räknar ut så sjukt mkt innan och mäter med "ak-metoden" så skulle det inte finnas någon risk för att fickan skulle vara för trång .. han sa att min bröstficka var 11 cm och att han absolut inte skulle stoppa i ett bredare implantat typ.. 

Gilla

maja2

Kvinna ·

27 maj, 2015

 Har du fått känna på de olika implantaten han hade så du har en uppfattning om skillnaden tänker jag? Känns han rätt så ska du ju absolut operera dig där, men gå gärna till  fler kirurger som du kan tänka dig. Förstår att Bella kan kännas långt bort, men Laser och estetik är oxå väldigt bra. Värt att känna sig för, för det är ju trots allt mycket pengar man lägger ut. Och då vill man jua att det ska bli så bra som möjligt, lycka till !!

Gilla

Anonym användare

28 maj, 2015

emunger skrev:

maja2 skrev:

om fickan blir för trång, eller vid,om du får db eller att brösten växer snett då får du alltså betala korr själv? Tänker mest att det kan bli dyrt om du inte blir nöjd.Räknade ut att om jag skulle betalt för allt detta så skulle det ha kostat mig ca 200 tusen inkluderat 4 implantat, om det räcker .När man själv gått igenom en del och haft massa besvär och komplikationer, vilka kirugen inte åstakommit, är man glad över att inte behöva bekosta det och att man har en kirurg som tar hand om en och som gör allt för att det ska bli bra

om jag får db tror jag han skulle korrat gratis, men växa snett vet jag inte, sånt kan ju visa sig lång tid efteråt ju.. han sa att om jag fick brösten som på min 3d simulering och inte var nöjd skulle det inte finnas något att göra åt saken typ... 

han sa ju att eftersom att dom räknar ut så sjukt mkt innan och mäter med "ak-metoden" så skulle det inte finnas någon risk för att fickan skulle vara för trång .. han sa att min bröstficka var 11 cm och att han absolut inte skulle stoppa i ett bredare implantat typ.. 

Vad sjutton är AK-metoden? Laser&Estetik har också 3dkamera som mäter osv om det var så han menade?? :S

Gilla

maja2

Kvinna ·

28 maj, 2015

Det är nån typ av matematisk metod, så att man exakt kan mäta var implantaten ska sitta, men jag fattar inte riktigt. Om man vill ändra formen, höjden, olika stora bröst.. faller inte hela grejen då ? 

Gilla

emunger

Kvinna ·

28 maj, 2015

maja2 skrev:

 Har du fått känna på de olika implantaten han hade så du har en uppfattning om skillnaden tänker jag? Känns han rätt så ska du ju absolut operera dig där, men gå gärna till  fler kirurger som du kan tänka dig. Förstår att Bella kan kännas långt bort, men Laser och estetik är oxå väldigt bra. Värt att känna sig för, för det är ju trots allt mycket pengar man lägger ut. Och då vill man jua att det ska bli så bra som möjligt, lycka till !!

Nej jag fick ju bara känna på anatomiska 290 han pratade inte ens om villen profil det var, men har listat ut från bilden på min 3d simulering att det är MX, för det står typ längst ned på bilden. 

jag ska absolut kolla runt med flera, och boka in en konsultation på laser pch estetik så snart som möjligt :) jag måste i alla fall få klämma och känna lite mer så jag vet vad som stoppas i mig :P

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem