Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Citadella profilbild

Citadella

Kvinna ·

18 apr, 2010

Mentor vs. Perthese

Bröstförstoring

Har försökt googla till mig lite med inte hittat informationen jag är ute efter.

Började nämligen att fundera på hur mycket kohesiviteten/mjukheten skiljer på Perthese och Mentor, Cos I. Är det ungefär samma sak eller är Perthese t o m mjukare än Mentors mjukaste?

25

Sortera efter

Anonym användare

25 maj, 2010

Själv tycker jag att perthese är mycket mjuka men platta!Jag är missnöjd med min projektion och tycker att jag har två platta plättar till bröst.men det är ju så olika ochså på vad man har för utgångsläge och vävnad.....Jag själv frågade min kirurg om detta och han sa att den största projektionen var för dom som hade cancer.Men jag var ju helt platt!!!Varför fick inte jag ultra hight???Jag kommer nu opa mig igen snart till större implantat men jag kommer då begära ultra!!!Får jag då mera bröst utåt?Det är det jag vill..just nu så har jag stora bigga plättar.?!Jag vill ju ha fylliga runda bröst!

Hjälp mej snälla!..?

Gilla

Anonym användare

25 maj, 2010

Jag såg båda mentor og perthese på min konsultation ock jeg märkade inte skillnad. Jeg spurgte Tuve om jag vil kunne märke skillnad mellam perthese og mentor under bröstmusklan og det sagde han at jag inte ville (=skulle. Edit Marina). Hvis man sammenlignar mentor og perthese har perthese cos 1 og mentor cos 1,5, men det er väldig lille skillnad og inte til at föla (=känna. Edit: Marina) under muskel.

Gilla

Anonym användare

26 maj, 2010

HannibalLecter: Det där med 1% kapselbildning är antagligen som du säger en tillfällighet, då studien som Ryhana pekade på visar en 4,2% kapselbildningsfrekvens.

Ryhana: Den nämner inget om problem med ytan på implantaten, länkade du till fel studie? Intressant läsning dock, tackar.

Gilla

lillamini

Kvinna ·

25 aug, 2012

Bra läsning, hade inte riktigt funderat på märket innan mer än att man inte ska ha PIP.. Jag kommer nog lägga in Perthese coh II, 225cc, vill ju ha ganska mjuka och naturliga bröst.

Hoppas man blir nöjd bara :) 

Gilla

via_dolorosa

Kvinna ·

26 aug, 2012

lillamini skrev:

Bra läsning, hade inte riktigt funderat på märket innan mer än att man inte ska ha PIP.. Jag kommer nog lägga in Perthese coh II, 225cc, vill ju ha ganska mjuka och naturliga bröst.

Hoppas man blir nöjd bara :) 

Perthese finns inte i Coh2... Den är mjukare än Mentors Coh 1.

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem