Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Beccary profilbild

Beccary

Kvinna ·

12 jun, 2014

När och vad började du träna efter bröstförstoring? (Crossfit)

Bröstförstoring

Jag tränar crossfit. Såg att det var någon mer här som gör det :). Men undrar över när ni som tränar vilken sportforum spm helst började köra så smått igen och vad ni körde i gång med .

32

Sortera efter

Beccary

Kvinna ·

02 feb, 2015

Nu är det åtta månader sedan operationen. Började ju träna omgående eg det jag kunde, och tog mig vidare när jag kände mig redo. Körde gym ca sex veckor sedan började lite smått m cf igen. Stora problemet var att hänga i riggen. Jag kunde inte släppa fötterna fr marken och bara hänga... Så var det länge... Men jag har tagit det stegvis framåt, kämpat på i den takt kroppen tillåtit. Sista tiden har det gått fort framåt och mitt mål nästa pass är åtta pullups ;) äntligen! Börjat kippa nu oxå. Är försiktig i bröstövningar, men jag undviker dem inte. Känns inte konstigt men har inte behov av att lasta på där. Kan köra allt som vanligt nu :)
Gilla

Annica86

Kvinna ·

03 feb, 2015

Bra infomation inför min kommande operation :)

Gilla

Beccary

Kvinna ·

03 feb, 2015

Ja, det är skönt att veta att man kommer tillbaka igen... :)
Gilla

Trollpacka

Kvinna ·

03 feb, 2015

Är plankan ofarlig att göra direkt efter operation?
Gilla

Beccary

Kvinna ·

03 feb, 2015

Tror inte jag testade det, blir ändå en viss spänning i brösten + att det blir tungt för brösten eftersom de hänger neråt sas ;) jag gjorde det som kändes ok för mig, kändes det inte bra el gjorde ont, gjorde jag det inte - så testa och se.
Gilla

jojjo_86

Kvinna ·

15 jun, 2017

Är ju ett tag sen de skrevs här. Undrar hur de gått för er CF:are? Har läst flera inlägg om att vissa inte kan göra bl.a armhävningar och pull-ups efter sin operation för att de gör ont
Gilla

Eeee

Kvinna ·

16 mar, 2021

Hur lång tid väntade du innan du började med pullups? Kändes det ok?
Gilla

Chris315

Kvinna ·

23 mar, 2021

Hur blir det med tennis/padel efter operationen? Jag kan tänka mig att det tar väldigt lång tid innan man kan spela igen? :(
Gilla

Es97

Kvinna ·

23 mar, 2021

Någon som brukar träna magen typ situps? Hur länge väntade ni? Nu har det gått 2 mån 2 veckor för mig!
Gilla

Jenny8203

Kvinna ·

24 mar, 2021

Hej. Tror det oxp är sånt som skiljer från olika kliniker. Men jag fick ok att börja träna igen efter 4 veckor. Med en åtsittande sport-bh. Löpning och överkropp efter 6 veckor. Nu 3,5 månad så tränar jag som vanligt igen. Jag undviker dock rena bröstövningar, mest för att det känns lite konstigt och ovant men ingen smärta av det. Men vill vänta till min slutkontroll i mitten på april innan jag kör igång med rena bröstmusklel övningar igen?.
Gilla

polgara

Kvinna ·

24 mar, 2021

Jag ska faktiskt gå till gymmet för första gången idag sedan operation för 4 veckor sen! Fick instruktioner om att jag kunde träna bål/ben försiktigt direkt efter op, och bål/ben fritt efter en månad. Bröst/armar, riktigt tunga lyft och löpning skulle jag vänta med i 2 månader :)
Gilla

Betty Boop

Kvinna ·

24 mar, 2021

Jag själv började så smått med lätta benövningar, motionscykel, rodd, promenader redan efter 3 veckor. Sen började jag lägga till fler övningar efter 4 veckor o kände mej liksom för. Tränar Crossfit. Efter 2 månader kunde jag i princip köra det mesta, även om vissa övningar kändes lite mer o där kunde jag inte köra lika tungt eller med samma rörelseomfång som innan. Även löpträning. Rena bröstövningar funkar fast med lättare vikter än förut. Pullups var svårt i början, det drog lite i ärren tyckte jag, o jag var ganska stel i början. Men någonstans runt tre månader så kunde jag köra allt, t.o.m muscle ups o olympiska lyft mm. På min slutkontroll tyckte min kirurg bara att det var bra att träna, så att man liksom stretchar ut o använder bröstmusklerna. Däremot är det viktigt med riktigt bra sport bh, gärna med bygel, eller en bh som i alla fall inte plattar till o trycker ut brösten.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem