battle_stations
Kvinna ·
02 nov, 2011
Nu ryker silikonet! * Nya efter OP-bilder i galleriet*
Andra bröstoperationerImorgon ska jag in på operation för att ta ut mina silikonimplantat. Jag kommer inte att sätta in nya, de ska bort för alltid! Jag har sökt en hel del på nätet och läst i många olika forum men det verkar inte vara mycket att finna om detta. Tydligen ingen stor trend att ta ut silikon. Jag tänkte hur som helst att det kanske finns fler som mig där ute som funderar på att ta ut eller som kanske vill veta mer om det innan de evt lägger in silikon. Jag kommer att lägga upp bilder så småningom, både före silikon, med silikon och nu snart efter.
Om någon är intresserad att veta hur allt gick eller mina tankar kring alltihop så är det bara att posta här så att alla kan få ta del av det.
Sortera efter
Littleme
Kvinna ·
02 nov, 2011
Gizmolina
Man ·
02 nov, 2011
MillaJohansson
Kvinna ·
02 nov, 2011
Ja jag vill gärna följa dig! Undrar också varför du vill ta ut det och hur länge du haft silikon samt bh-storlek med silkon? Lycka till imorgon!
Anonym användare
02 nov, 2011
jag undrar också varför de åker ut :/
MillaJohansson
Kvinna ·
02 nov, 2011
Och jag som grämer mig för att mina 2-månaders tuttar blev för små :S Intressant att höra anledningen!
battle_stations
Kvinna ·
02 nov, 2011
Först och främst har det att göra med att jag har ändrat min syn på det här med silikon. När jag skaffade silikon tyckte jag att det var snyggt, helt enkelt. Idag, sex år senare, tycker jag inte det längre. Det spelar egentligen ingen roll om brösten är stora, små, hängiga eller what ever, naturliga bröst är alltid finare och det enbart för att de är just äkta. Detta tycker även de allra flesta killar btw. om man nu anser det vara viktigt vad de tycker.
För det andra hör det också till saken att brösten förändras med tiden, även om man har implantat. Iaf har mina gjort det efter sex år, en graviditet och amning. Brösten känns inte längre bra och implantaten har blivit obekväma. Jag får inte sova normalt och jag har alltid ont i rygg och axlar pga att jag hela tiden spänner mig. Att jag dessutom känner implantaten när jag tar på brösten eller ser dem när jag böjer mig fram gör inte saken bättre.
Under dessa år har jag fått en massa uppmärksamhet pga mina bröst. Det mesta har varit positivt förutom en del baksnackande brudar som inte kan kontrollera sin svartsjuka. (Jag bör kanske tillägga att jag har vikt ut mig) Det som nu i efterkant har slagit mig är att den positiva uppmärksamheten jag fått egentligen inte känns så bra. Brösten gav mig en kraftig stämpel och jag har många gången måsta "bevisa" att jag är en kul, smart och intressant person trots mina bröst. Många tror inte på den kombinationen, tyvärr.
Trots att jag nu kommer att ta ut silikonet och vetskapen om att jag faktiskt kommer att ha betalat 40.000 kr för ett par lite hängigare bröst, så ångrar jag inte att jag skaffade dem. Jag är en erfarenhet rikare och jag kommer aldrig att stämpla eller döma någon som opererar sig av kosmetiska skäl - det spelar faktiskt ingen roll och det äar definitivt inte avgörande för hur hon är som person.
Det är konstigt hur jag nu ser fram emot bikinisäsongen på samma sätt som jag gjorde när jag skaffade silikonet. :)
Anonym användare
02 nov, 2011
tack för att du delar med dig av din berättelse, alltid spännande att höra olika åsikter! :)
får jag fråga hur stora bröst du hade? får den uppfattningen av din berättelse att du valt o ha i väldigt stora?
battle_stations
Kvinna ·
02 nov, 2011
battle_stations
Kvinna ·
02 nov, 2011
tack för att du delar med dig av din berättelse, alltid spännande att höra olika åsikter! :)
får jag fråga hur stora bröst du hade? får den uppfattningen av din berättelse att du valt o ha i väldigt stora?
Jag valde 280 cc pluss att jag redan hade en del i brösten innan.
Jag är inte rädd att visa mitt ansikte men eftersom det inte är lov att posta bilder här som visar ansiktet lägger jag istället ut en länk till mina utvikningsbilder så får ni se hur brösten ser ut med silikon.
http://www.klikk.no/produkthjemmesider/vimenn/damer/article275120.ece
Tösan
Kvinna ·
02 nov, 2011
Jag tycker det är intressant att höra din berättelse och jag håller med om att man bör tänka igenom både en och två gånger VARFÖR man vill operera brösten.
MENdet sitter många tjejer här med väldigt hängiga bröst, med missbildade bröst, med absolut inga bröst alls osv. och om det nu är så att de går och mår dåligt över sina bröst (de har förmodligen försökt förlika sig med dem i åratals utan att lyckas) så tycker jag att det är dumt att inte göra något åt saken om man kan. För alla handlar det inte om att få STORA bröst utan om att få ett par "normala" bröst såna som de alllra flesta får av naturen (gissar att du hade bröst, om än små,redaninnan duopererade digdå du skriver att du hade en del vävnad innan). Jag omfattas nu inte av ovanstående, men jag vill påtala att alla inte operera sig av samma anledning.
Beträffande kommentaren att killar gillar äkta bröst mer så tror jag ärligt talat inte att de bryr sig nämnvärt om huruvida de är äkta eller ej (åtminstone är det så i min bekantskapskrets att man faller för en person inte för ett par bröst). Min make tycker om bröst, han älskade mina bröst innan och han älskar dem nu också och för hans del kvittar form och storlek för de sitter på kvinnan han har valt att dela resten av sitt liv med. Men måste dock erkänna att jag får lite extra uppskattande blickar av makenjust nu vilket är kul eftersom vi har varit tillsammans i 15 år och det ibland är lite si och så medden där spänningen som alltid låg i luften de första5-10 åren...Kanske beror detpå mig för att JAG känner mig finare nu och utstrålar en annan glädje och självsäkerhet.
Jag önskar dig lycka till i morgon och det märks att du har mognat under dessa år och börjat få andra värderingar här i livet. För dig känns valet att ta ut silikonet rätt och då är det det du ska göra!! Jag tycker också att det är nyttigt att få läsa inlägg som dina så man får en liten motvikt till allt som skrivs till silikonets fördel. För mig har det inte varit ett lätt val, funderade 20 år innan jag till slut valde att göra min operation. Hittills känner jag att det är det bästa jag harunnat mig självmen då brösten är helt nya så får vi väl se hur jag känner om några år, ångrar jag mig får jag ta ur implantaten, värre än så är det inte! Hade det inte gått att plocka ur dem utan var ett definitivt beslut, så hade jag nog aldrig opererat mig då jag vill kunna lämna bakdörren öppen om utifall jag ångrar mig (vilket jag iofs inte tror kommer inträffa men det trodde säkert inte du heller, helt säker kan man aldrig vara)...
Du får hålla oss uppdaterade om hur det går för dig!!
Ps grymt snygga bilder du länkade till!!!
sofia_
Kvinna ·
02 nov, 2011
Tycker det är intressant och bra att du skriver om det! Varför man plastikopererar sig beror ju på att man inte är nöjd med något, och jag kan tro att jag kanske känner som dig om tio år! Men tio år är ganska lång tid då man redan varit missnöjd i fem år. Och det om killar gillar äkta eller ej, jag vet inte vad man ska tro, killar säger ofta det dom tror att man vill höra. Tror dom man vill höra att dom gillar silikon säger dom det och vice versa... Jag är sambo och min kille älskar mina bröst redan nu och ifrågasatte varför jag skulle förstora dom, men jag gjorde det klart att det inte är för nån annans skull jag gör det utan för min egen. Han kommer gilla dom efteråt också för dom är mina har han sagt.
Och det med tjejers svartsjuka kan jag tänka mig bli drygt men det är främst deras problem. Och förstår verkligen det med "positiv uppmärksamhet" som jag kommer tycka är drygt, ör jag kommer ju stå där på krogen t ex och veta Du hade då aldrig gått fram och dregglat över mina bröst om det var mina äkta. Att folk vill ha kontakt med en pga brösten. Eller tror att man är blåst som en uppblåsbar barbaradocka! Haha. Lycka till med att ta ut dom och känns det rätt för dig är det ju hur bra som helst!
Marina
Kvinna ·
02 nov, 2011
Det är absolut välkommet med berättelser om hur det är att ångra sig och välja att ta ut sina implantat. Vore jätteintressant att få veta hur du såg ut före operationerna, och hur et blir när du tar ut inläggen - OM du känner att du vill dela med dig av detta.
Och jag håller med dig att det är synd att vi inte alla får känna oss nöjda som vi skapats, och jag skulle aldrig peppa någon osäker person att genomgå en operation - men om man kommr fram till att det är det bästa valet för en själv, vill jag däremot att man ska gå in i det med så mycket bakgrundsinfo som möjligt.
Saraaa
Kvinna ·
02 nov, 2011
ja vill gärna följa din resa..! Skulle gärna se bilder på före-med- efter på dina bröst! Tanken har ju slagit mig också om ja kanske måste ta ut dem någon gång... hur kommer brösten se ut då? Så ja uppskatta verkligen att du skriver och delar med dig av dina erfarenherer :)
Gizmolina
Man ·
02 nov, 2011
Anonym användare
02 nov, 2011
jag hade kalla fötter hela veckan innan min op och tänkte jag duger som jag är.. men nej
jag vet innerst inne att jag aldrig skulle kunnat accepterat mina bröst.
har alltid känt en ilska inom mig när jag ser bröst på tv oavsett tvprogram!!
ich nu kommer jag på mig själv att inte ens reflektera äver bröst! jag tänker bara, jag har snyggare bröst än dom ^^
hahaha
Anonym användare
02 nov, 2011
Jag puffar också här! Ska bli intresssant att följa din resa! Lycka till!
locken
Kvinna ·
02 nov, 2011
Bara skrämmande att läsa om det när man har en bokad operation och känner att man kanske ger sig in i något som man inte han ta sig ur helskinnad.. Men men, den som inte satsar vinner inte. Tror jag kommer vara mycket nöjd efteråt ändå :)
Sugoi
Kvinna ·
02 nov, 2011
Intressant tråd, följer gärna. Lycka till!
Men länken fungerar inte för mig?
Edit: Kom in på länken nu. :) Måste säga att dina bröst verkligen är drömbröst! Tråkigt att du inte gillar dem. :(
battle_stations
Kvinna ·
02 nov, 2011
Angående bilder: Jag ska be kliniken att skicka mina före- och efterbilder från 2006 så kan jag lägga upp bilderna här. Jag tänkte även få till att lägga upp bilder från rätt efter operationen imorgon och sedan efter någon vecka osv.
Nilsson87
Kvinna ·
02 nov, 2011
Tänkte oxå hänga på här, tycker det är viktigt att det kommer fram att folk tar ut sina implantat, att man kanske inte kommer älska dom för resten av livet.