battle_stations
Kvinna ·
02 nov, 2011
Nu ryker silikonet! * Nya efter OP-bilder i galleriet*
Andra bröstoperationerImorgon ska jag in på operation för att ta ut mina silikonimplantat. Jag kommer inte att sätta in nya, de ska bort för alltid! Jag har sökt en hel del på nätet och läst i många olika forum men det verkar inte vara mycket att finna om detta. Tydligen ingen stor trend att ta ut silikon. Jag tänkte hur som helst att det kanske finns fler som mig där ute som funderar på att ta ut eller som kanske vill veta mer om det innan de evt lägger in silikon. Jag kommer att lägga upp bilder så småningom, både före silikon, med silikon och nu snart efter.
Om någon är intresserad att veta hur allt gick eller mina tankar kring alltihop så är det bara att posta här så att alla kan få ta del av det.
Sortera efter
Sugoi
Kvinna ·
07 nov, 2011
ellionore
Kvinna ·
07 nov, 2011
Jag tycker du är grymt snygg utan silikon! Trodde inte på ett så fint resultat efter att ha haft inplantat så länge!
Grattis!
battle_stations
Kvinna ·
07 nov, 2011
Har sett bilderna nu. :) Skönt att du är nöjd! Det ser ut ungefär som jag trodde det skulle se ut efter man tagit ut något som fyllt ut brösten så pass länge. Jag kan mycket väl förstå varför vissa kvinnor vill ha små bröst, man ser smalare och slankare ut då. Säg gärna till när du lagt upp fler bilder. Tänkte på bilder helt före operationen och även bilder med silikon. Skulle vara väldigt intressant att se skillnaden!
Jag ska lägga upp bilder på hur jag såg ut innan operation men det bli när jag kommit helt i form så att man kan göra en rättvis sammanlikning. Mina bröst är just nu inte vad de kommer att vara senare (hoppas jag innerligt) :D
Bilder med silikon kan du se om du går in på sidan jag länkat till i min profil.
battle_stations
Kvinna ·
07 nov, 2011
Jag tycker du är grymt snygg utan silikon! Trodde inte på ett så fint resultat efter att ha haft inplantat så länge!
Grattis!
Tusen tack! Det glädjer mig väldigt att du säger så. Men slutresultatet återstår att se. :)
Lemondrop
Kvinna ·
16 nov, 2011
Battle_Stations: Det blev jättejättefint tycker jag, ser ut som en tjej som har haft tur efter amning helt enkelt! Förstår att du är nöjd! På dina bilder du har länkat till så ser 280 så sjuukt stort ut, vad hade du för profil? Har du några bilder med silikonet efter amning?
Anonym användare
18 nov, 2011
så skönt att allt har gått bra och att DU känner dig så nöjd :)
det är ju trots allt det som är viktigt oavsett vilken typ av operation man gör, inte va någon annan tycker!! :)
Rosamoln
Kvinna ·
18 nov, 2011
Ja precis man ska göra det som känns bra för sig SJÄLV:) Du har haft din tid, nu vill du vara naturlig igen, inget konstigt med det:) Precis som jag, idag är 35 år gammal och vill ändra lite på vad tiden gjort med mig! Även jag kommer helt säkert ta ut mina implantat efter tag.
Man lever för kort tid för att sitta där gammal och grå och ångra saker man velat och borde gjort! Enligt mig är de bättre och testa en gång och sen ångra sig......
Sen att man skulle bli stämplad för att man gör en bröstförstoring är bara skitsnack, såklart är det tex lättare och få det om man viker ut sig av avundsjuka och bittra människor!
Hoppas allt gått bra för dig:)
battle_stations
Kvinna ·
30 nov, 2011
Nu, gott folk, har jag lagt upp fler bilder i silvergalleriet. Det är nyligen tagna bilder och bilder på hur jag såg ut INNAN min bröstförstoring för snart 6 år sedan! :)
Kommentera gärna, men kom ihåg att det kan komma att förändra sig en del ännu.
Tösan
Kvinna ·
30 nov, 2011
Verkligen kul att se!! Det har ju hänt en del med dina bröst sen innan du opererade dig 2006 men frågan är hur mycket brösten har påverkats av att du har haft implantat, amning har ju en förmåga att "platta till" brösten lite grann. Spännande att se hur det utvecklas framöver och (gissar att huden kommer drar ihop sig en del) mycket glädjande inslag med någon som ser på sina egna bröst med helt nya ögon och gillar dem för vad de är!!!
Tror faktiskt att en bröstoperation kan medföra just detta, att man den dag man (OM man nu gör det) tröttnar på sillisar faktiskt gillar sina bröst mer än innan operationen just för att de är "ens egna".
Stort lycka till, personligen tycker jag i stort sett alla bröst är vackra på sitt sätt så även dina både med och utan silikon!!!
leiali
Kvinna ·
30 nov, 2011
Jätteintressant att läsa, tycker att dina bröst ser fina ut i alla tre olika stadier, och hade jag haft din mage efter barnafödande så skulle jag vara grymt nöjd :)
Bondageblond
Kvinna ·
30 nov, 2011
Önskar dig alla lycka och önskar även jag att jag kunde känna som dig ... ja då för min plånbok skull dock och kanske även då för mina framtida krämpor jag kanske kommer att få just p.g.a mina operationer. Det kostar att ligga på topp! .... Tyvärr ska jag väl då kanske säga, att jag är ju på väg åt ett annat håll ... men ser framemot att följa dig och din resa ... man vet aldrig en dag så kanske även jag kommer att göra samma resa som dig ... och jag önskar dig det bästa =)
Sugoi
Kvinna ·
01 dec, 2011
Håller med Tösan till 100%! :) Bra skrivet Tösan!
solrosen87
Kvinna ·
02 jan, 2012
Pisa25
Kvinna ·
02 jan, 2012
Jag tar ut mina implantat på torsdag. Efter att haft dem i nästan exakt en månad. Största anledningen till att jag tar ut dem är för att jag från dag ett tyckt att de är för stora (ni som följt mig vet), och att jag gjorde misstaget att lägga bakom muskeln, och även att jag har inte alls vant mig vid känslan av silikon. Jag saknar mina gamla mjuka tuttar som var charmigt hängiga utan BH, och faktiskt snygga med BH.
Jag kanske testar igen om ett tag att lägga framför.. Men den gången ska jag vara hundra procent beredd mentalt och välja rätt storlek.
Jag har varit katastrofalt deprimerad i en hel månad, och jag är så besviken på mig själv att en sån ytlig grej har ttagit såååå mycket av min tid, energi och livsglädje. Efter en månad har jag galet ont i ryggen redan... Tänkt bara om något år...
Jag kommer aldrig yttra mig om det är rätt el fel att lägga silikon i sina bröst, jag kan inte tala för andra. Så det jag skriver är endast mina känslor och det jag har upplevt under den här månaden.
Jag har ändrat mig ca 50 ggr de senaste dagarna, ska jag ska jag inte? Men bara att jag är osäker visar att jag inte är redo för silikon, och kommer kanske aldrig bli det.
Jag ångrar inte pengarna jag lagt ut, jag fick erfarenheten... Som min kille sa: nu vet vi vad vi ska använda för argument om vår dotter en dag kommer med att hon vill ha silikon.
Efter torsdag kommer jag att lämna detta forum och lämna allt bakom mig... Visst låter jag säker? Suck* Jag har ändrat mig förut... MEn jag tror att jag har bestämt mig... 89%
Pisa25
Kvinna ·
02 jan, 2012
Mtw
Kvinna ·
02 jan, 2012
Malin88
Kvinna ·
02 jan, 2012
Pisa25
Kvinna ·
04 jan, 2012
Battle Stations: Har du på dig sport BH nu efter uttaget? Hur länge hade du "jätteont"?
Och när får du börja träna? Är det samma regler som när man lägger in implantat?
battle_stations
Kvinna ·
30 mar, 2012
Sport-BH hade jag en dryg månad efter op. "Jätteont" har jag inte haft, det gjorde ju inte alls lika ont som efter jag lade in silikon. Träning tror jag att man kan starta med tidigare än vid inläggsop. men jag vet inte säkert. Jag har börjat träna nu för en månad sedan och märker absolut ingenting av operationen. Däremot märker jag att mina bröstmuskler är helt förslappade och jag klarar inte att träna upp de. Om det beror på op eller inte har jag ingen aning om.
battle_stations
Kvinna ·
30 mar, 2012
Har sett bilderna nu. :) Skönt att du är nöjd! Det ser ut ungefär som jag trodde det skulle se ut efter man tagit ut något som fyllt ut brösten så pass länge. Jag kan mycket väl förstå varför vissa kvinnor vill ha små bröst, man ser smalare och slankare ut då. Säg gärna till när du lagt upp fler bilder. Tänkte på bilder helt före operationen och även bilder med silikon. Skulle vara väldigt intressant att se skillnaden!