
Honey
Kvinna ·
Perthese eller SIlimed? hjälp!
Hej,
Har nu varit på konsultation där vi kom fram till att Perthese kunde vara ett bra alternativ för att få den look jag är ute efter, dvs. naturliga, mjuka bröst som inte ser bolliga ut. Enda problemet nu är att jag är väldigt väldigt tunn och har knappt någon egen vävnad alls, så jag är orolig för synlig rippling. Ni som har Perthese och är tunna, har ni fått mycket rippling och om ni fått det, är er rippling synlig också eller känns den bara för er själva?
Jag pratade med min kirurg om min oro över ripplingen och han sade att ett alternativ kunde vara Silimed implantat som har den minsta ripplingen av de textuerade implantaten, de lär t.o.m. ha någon slag icke-ripplings garanti. Dessa lär ändå vara rätt mycket fastare än Perthese implantaten och ger en "bolligare" form upptill, så jag är orolig över att det skulle se fejk ut. Jag kunde även tänka mig Mentor coh1 med slät yta, men min kirurg sade att risken med släta implantat igen är att de kan röra på sig i fickan och töja den antingen utåt eller neråt så att brösten åker isär och mellanrummet mellan dem blir större eller också att ena bröstet åker neråt och de blir på olika höjd. Om ni har erfarenheter/tips/råd att dela med er av vore jag väldigt tacksam.
Helst av allt skulle jag vilja ha så muka bröst som möjligt som skulle se så naturliga ut som möjligt, men jag vill som sagt inte ha mycket synlig rippling och jag är väldigt tunn.
Tack på förhand för era svar :)
Sortera efter

Litalo
Kvinna ·

Lotta87
Kvinna ·
Jag var i princip HELT platt innan jag opererade (hade ca 50 cc egen vävnad). Jag har Perthese och har konstig nog ingen typ rippling alls. Det kan synas väldigt, väldigt lite när jag böjer jag framåt. Känner jag på undersidan av brösten när jag böjer så känns det lite också. Har dock hört att många får rippling av Perthese så jag har kanske bara haft tur...

Honey
Kvinna ·
Tack för era svar Litalo och Lotta87.
Lotta87, det låter ju tröstande att det är möjligt att vara så gott som platt (liksom du och jag) och ändå klara sig utan desto mera rippling. Lite rippling får man väl alltid räkna med, men jag vill ju inte att ripplingen skall vara väldigt synlig.

Litalo
Kvinna ·
Men kan det inte vara så att om man har så lite egen vävnad så finns det inte mycket som implantatet kan ty sig till och sedan "skrynkla" ihop sig med... Eller tänker jag bakvänt nu?

Baraboom
Kvinna ·

Lotta87
Kvinna ·
Ja man får nog räkna med lite rippling iaf. Böjer jag mig framåt kan jag se lite, lite rippling på undersidan mot armhålan liksom, men står jag kvar så 3 sekunder så slätar det liksom ut sig igen. Svårt att förklara :P

linaK
Kvinna ·

Honey
Kvinna ·
Baraboom, det var inte tal om ytan än, han bara lade fram Silimed som ett alternativ. Men jag vet inte riktigt, jag känner mig inte alls bekväm med tanken att det kunde ge en fake look, det är inte det jag är ute efter, personligen. Så du tycker dina känns fasta, hur tycker du de ser ut, är de "bolliga" eller har du skidbacke?
Lotta87, den grad av rippling som du beskriver känner jag att jag bra kunde leva med. Pyttelite synlig rippling på undersidan eller utsidan är inte hela världen, det är mera rippling i klyftan som jag är skiträdd för. Det att det slätar ut sig hastigt låter ju bra.
IinaK, tack för ditt svar. Hmm, ja det var det jag lite tänkte också, att det nog kanske skulle bli mera fakelook med Silimed. Det är klart, är det just det man är ute efter så är det ju fantastikst, men i mitt fall är det inte den look jag vill ha, utan mer naturligt. Så det var lite ju krångligt det här. Hoppas din operation går bra och att du får det resultat du är ute efter :)

Baraboom
Kvinna ·

Anonym användare
Jag ska ha Perthese och jag är också rätt tunn. Blev först rekommenderad Silimed men efter att ha visat bilder på bröst jag tycker är fina och sagt att det är väldigt viktigt för mig med mjuka bröst så valde jag Perthese. Jag riskerar hellre att få lite rippling än att jag får ett par bröst som jag tycker är för fasta 🙂

Baraboom
Kvinna ·

Honey
Kvinna ·
Baraboom, de är verkligen jättefina!! Jag hade först också tänkt mig anatomiska, men då jag tränar väldigt mycket är risken större för att de skall svänga sig enligt min kirurg, så det får bli runda för mig. Undrar om de runda Silimed lägger sig lika fint som dina anatomiska..
Isabella88, m jag förstår ditt tänkande, så tänker jag också. Samtidigt är jag livrädd för rippling i klyftan.. Lite rippling undertill eller så är inte hela välrden för mig, men det skulle kännas jättetråkigt om det blev synlig rippling i klyftan :( Jag ser att du kommer lägga in 44cc högprofil, vi kom fram till 485cc mellanprofil åt mig på konsultationen, vet du om det är stor skillnad mellan högprofilen och mellanprofilen? Jag kom mig inte ens för att fråga, då jag tänkte att mellanprofilen vore det naturliga valet då jag inte vill ha allt för mycket put. Nu började jag ändå fundera på om högprofil vore ett alternativ, månne ripplingsrisken är mindre då (om de är mera fyllda än mellanprofilen, eller är det månne formen som är bredare men fyllnaden samma)?

Baraboom
Kvinna ·

Honey
Kvinna ·
Tack Baraboom, vad gulligt av dig :) Jag ska försöka klura ut det hela, har bokat tid för operation inom kort så jag får försöka fundera ut det här så fort som möjligt :)

Anonym användare
485 cc mellanprofil hittar jag dock inte i implantatlistorna, bara moderate plus profile som är 475 cc som är ett mellanting mellan mellanprofil och högprofil. De 485 cc jag hittar är i ultra hög profil.
Jag ska ha 440 cc högprofil som är 12,7 cm i bredd, 12,7 cm i höjd och 5,3 cm i put.
Ifall det är 475 cc i moderate plus profile du ska ha så är det 13,8 cm i bredd, 13,8 cm i höjd och 5,2 cm i put.
Alltså skiljer det mellan dessa två profiler bara 1 mm i put men 1,1 cm i bredd och höjd.
High profile implantat är smalare än mellan och mellan plus profilerna med liknande cc.
Jag är inte helt säker men jag tror alla Perthese är lika fyllda oavsett profil, men du kan ju fråga din kirurg han vet ju det säkert.
Jag är också rädd för att få synlig rippling särskilt i klyftan vore det synd att få men jag tar den risken i och med att jag verkligen vill ha så mjuka och naturliga bröst. Med Perthese får man ju mest fyllning nertill och så får man den där naturliga skidbacken eftersom de inte blir fylliga upptill och så runda som Mentor och Allergan blir. Har du funderat något kring ifall du vill att de ska vara fylliga upptill också eller hur du vill ha det?
När har du bokad operation förresten? Ska själv operera mig hos Patrik den 24 april.

Anonym användare
http://www.mentorimplants.se/pdf/0907007-Rev-C-Catalog_Perouse.pdf
Här kan du se katalogen med Perthese implantaten 🙂

Honey
Kvinna ·

Anonym användare
Jag har haft flera olika fastheter och ytor (4 olika). Dock varken perthese eller silimed utan allergan och mentor. Är opererad av Patrik. Hade som grövst rippling i klyftan med de fastaste texturerade implantaten. Har minst nu med de mjukaste släta. Har knappt något fett på bröstkorgen. All min egen vävnad ligger precis under bröstvårtorna och upptill så har bara supertunn hud som täcker underpolerna samt in och utsidorna.
Kan tilllägga att jag hatade mina bröst när jag hade fastast implantat. Blev två hårda porrbröst som typ var orubbliga, fick lätt klyfta men kändes som att dom satt fastklistrade på bröstkorgen. Rörde sig inte alls som bröst borde göra :( Var så tacksam över att få byta till släta allergan responsive som var mjukare. Blev mycket bättre form och känsla. Sen bytte jag till släta mentor som är lite mjukare och fick ännu bättre känsla och följsamhet samt mjukare rippling mot med alla tidigare implantat.

Lucan87
Kvinna ·
Vill mest också påpeka när de gäller perthese och mentor att Mentor har livstids garanti och är dessutom ett dyrare implantat än perthese, perthese är ett dotterbolag till mentor,
och vad jag har läst här inne så efter ett tag kommer perthese implantat sjunka ner ordentligt då de inte e maxfyllda som de andra implantaten, många som blivit missnöjda när de har blivit så platta upp till..
men om ni vill ha de resultatet av en ordentligt skidbacke så är det ju bra. =) Lycka till tjejer :)

Anonym användare
Mentor är inte maxfyllda, snarare underfyllda och sladdriga mot allergan som är 95% fyllda.
Hur mycket skidbacke man får beror inte enbart på implantatfastheten utan storleken på underpolen har stor betydelse. Man kan få skidbacke utan minsta bollighet med de fastaste runda implantaten om skidbacken är tillräckligt stor.
Krångligt! Tror tyvärr inte att silimed är ett bra alternativ för dig då då de är de fastaste på marknaden i princip!