Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lillishg profilbild

Lillishg

Kvinna ·

19 jan, 2018

Träna 2-3 veckor efter bröstförstoring?

Tubulära bröst, korrigering

Vet att det redan finns massor med trådar om träning efter operation men där hittar jag mest information kring rekommendationer från kirurger. Jag är ute efter berättelser baserade på egen erfarenhet. Efter hur länge ni vågat er på träning? Vilken nivå låg ni på innan? Tog det lång tid att komma tillbaka? Efter hur många veckor kan man börja träna underkopp med låga vikter/egen kroppsvikt? Jag tränar i dagsläget på gym mellan 4-6 ggr i veckan. Inte superseriöst med ambition att tävla, men jovisst blir även jag stressad av att inte få röra på mig 5-7 veckor. Tänkte att jag redan efter 2-3 veckor ska gå till gymmet och börja träna ben lätt 2-3 ggr i veckan. Jag har nämligen slitit ett tag på gymmet med min röv och ser helst inte att den ska tina bort under tiden jag ligger hemma haha....^^ Finns det någon som börjat träna igen efter så kort tid? Hur gick det? Rekomenderar ni det? Förusatt att man känner sig pigg då förstås :)

29

Sortera efter

tvåbarntvåbröst

Kvinna ·

21 feb, 2018

Min kirurg sa jag kunde börja löpträna efter 4 veckor och styrketräna 2-3 månader efter op, jag fick känna efter lite hur det kändes. Är det bara risk för blödning som gör att man inte ska träna? eller kan det bli komplikationer med själva inläggen, att det aldrig kommer på rätt plats om man börjar för tidigt. Eller kan man få ont för att muskeln krampar mer efter träning? Hur känns det för er som löptränar, för där blir det ju lite "studs"? finns det risk att brösten kan bli mer hängiga om man inte använder bra stöd från början? någon med erfarenhet?
Gilla

Skövde2018

Kvinna ·

21 feb, 2018

Opererade mig igår, redan rastlös. Tränade 7 dagar i veckan innan, tränar triathlon. Har svårt att se mig själv vara still så länge. Pratade med min kirurg som sa att promenader även långa typ 1 mil är ok direkt efter operation så länge inte pulsen stiger. Min plan är promenader på 1 mil om dagen och sköta kosten. Förhoppningsvis kunna träna åtminstone ben, mage och cykla om 4 veckor.
Gilla

Lillishg

Kvinna ·

22 feb, 2018

tvåbarntvåbröst skrev:

Min kirurg sa jag kunde börja löpträna efter 4 veckor och styrketräna 2-3 månader efter op, jag fick känna efter lite hur det kändes.
Är det bara risk för blödning som gör att man inte ska träna? eller kan det bli komplikationer med själva inläggen, att det aldrig kommer på rätt plats om man börjar för tidigt. Eller kan man få ont för att muskeln krampar mer efter träning?

Hur känns det för er som löptränar, för där blir det ju lite "studs"? finns det risk att brösten kan bli mer hängiga om man inte använder bra stöd från början? någon med erfarenhet?

Vad konstigt. Min kirurg rekommenderar visserligen ingen träning på minst 6 veckor, men löpträning, zumba och liknade träning där brösten "skumpar" var verkligen totalförbjudet de första tre månaderna. Styrketräning som inte involverar bröstmusklerna hade han lite mer överseende med. Spinning och lättare styrketräning hade jag OK på efter 4 veckor förutsatt att allting kändes bra i övrigt. Det låter ju dock rimligt att vara försiktig med brösten i första taget. Behövde springa efter bussen drygt tre dagar sedan, det gjorde absolut inte ont men det kändes lite obehagligt...och då snackar vi att jag sprang ungefär i 30 sek haha ;) Fick dessutom hålla i brösten när jag sprang för annars hade det känts alldeles för underligt haha. Dock har jag lagt in ganska stora implantat + mycket egen vävnad så jag landar på runt 800 cc allt som allt, det kanske är skillnad på storlek också när det kommer till hur tidigt man kan börja med löpning igen. Tror dock starkt på att inte skumpa i onödan de första månaderna, känns som att det är bäst att låta brösten sjunka och falla på plats innan man börjar studsa de upp och ner haha :)
Gilla

Fitforme

Kvinna ·

23 feb, 2018

Kört på 4-5 träningar i veckan nu, inte myclet överkropp dock. Kört lite magövningar. Funkat jätte bra nu när jag kör squats med fri stång ca. 40 kg. Undrar bara vad risken är när man svettas och får upp flåset? Någon som vet? Nu är det 4 veckor & 2 dagar sen jag oprades.
Gilla

Lillishg

Kvinna ·

27 feb, 2018

Idag exakt tre veckor sedan op kan jag konstatera att det har gått finfint att träna. Har tränat ben med lättare vikter 3 gånger i veckan, har inte varit några som helst konstigheter. För några dagar sedan började jag lägga till armar och axlar i träningsschemat. Har hittills inte känts konstigt alls att träna överkropp men har endast använt mig av fria vikter. Jag har inte vågat mig på att köra i kabelmaskin än eller överhuvudtaget utföra några som helst "drag" övningar. Efter dagens pass slängde jag även in 30 minuter mage på slutet och även detta helt problemfritt ^^ Nu kan jag svara på min egen frågeställning till er andra som undrar: Ja, det är möjligt att komma igång med träningen redan efter två veckor. Självklart är det individuellt hur ont man har, men jag som knappt besvärades av smärta etc. efter op har kunnat köra igång med träningen utan problem. Vissa övningar behöver man nog stå över ett tag till och jag har inte vågat mig på att träna rygg eller bröst än men ut över detta har jag ändå kunnat köra på nästan som vanligt. Blir tyvärr att använda sig av lite lättare vikter än vanligt och jag saknar att kunna utföra en del basövningar men annars har det gått över all förväntan :)
Gilla

Lillishg

Kvinna ·

28 feb, 2018

Finns det någon här som tränar yoga/bodybalance förresten? Om ja, när kan man komma igång med det igen må man tro? Vill så gärna gå på yogaklasser men har inte riktigt vågat mig dit än. Kanske får testa lite positioner själv på gymmet för att se hur det känns :) Men tills dess..någon som har erfarenhet av yoga och bröstförstoring?
Gilla

Tamarind

Kvinna ·

01 mar, 2018

Det är nog bäst att lyssna på kirurgens rekommendationer ändå, visst kan det gå bra att träna tidigare än 5-6v eftet op men ibland är det nog ren tur att man inte får komplikationer av det. Hellre ge kroppen tid att läka ordentligt innan än att träna för tidigt för att man blir stressad annars och därmed riskera att brösten sätter sig fel.
Gilla

Lillishg

Kvinna ·

02 mar, 2018

Tamarind skrev:

Det är nog bäst att lyssna på kirurgens rekommendationer ändå, visst kan det gå bra att träna tidigare än 5-6v eftet op men ibland är det nog ren tur att man inte får komplikationer av det.
Hellre ge kroppen tid att läka ordentligt innan än att träna för tidigt för att man blir stressad annars och därmed riskera att brösten sätter sig fel.

Absolut är det bäst och det tror jag att alla här är överens om. Denna tråd handlade dock OM det går att köra igång rent fysiskt, inte om komplikationer. Eftersom jag har provat kan jag svara att JA det går:)) Men tack för input, det var snällt.
Gilla

Tamarind

Kvinna ·

02 mar, 2018

Visst GÅR det, säkert för de flesta till och med. Ville mest påpeka att även om det känns lugnt så ska man komma ihåg att man tar en risk :) Sorry för off topic ifall du tyckte det ^^
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem