miamosara
Kvinna ·
17 nov, 2013
Träning efter operation
BukplastikSortera efter
miamosara
Kvinna ·
26 feb, 2014
Guess81
Kvinna ·
13 mar, 2014
miamosara
Kvinna ·
14 mar, 2014
tvillingmamman
Kvinna ·
14 mar, 2014
Så skönt att höra och få lite träningstips. Tränar i vanliga fall jättemycket och känner att kroppen börjar längta efter ett svettigt pass.
Eftersom det bara gått tre veckor sedan min op så har jag inte vågat göra något, mer än någon promenad.
Men ska prova lite av era tips med gummiband och hantlar. Men kommer att vara försiktig så att man inte förstör något.
NeverSoScared
Kvinna ·
18 mar, 2014
Jag gjorde min OP för 5månader sedan nu i mars. om jag känner runt min navel å känn det lite obehag på insidan. kan det vara vätska än tro. å dr svullnar ja nogen hel del. påminner om hur magen putade ut mest där innan OP. fastnu självlart mindrepå annat vis.. mn åh.. vill börja tränaden mr riktigt, men vet inte hur. känns som allabarnlyft förstör..
nuärdetdax
Kvinna ·
19 mar, 2014
kiran
Kvinna ·
19 mar, 2014
miamosara
Kvinna ·
20 mar, 2014
nu är det dags: kul att du kunnat börja träna :-) låter som att du tar det klokt också, det är bra.
Kiran: spännande och bitvis frustrerande resa du har framför dig, förstår precis vad du menar med den skräckblandade förtjusningen.
Jag har äntligen kunnat lägga på mer vikt på både knäböj och har även börjat köra marklyft- detta efter sex månader så det går inte så fort här men jag har ju hela livet på mig. körde 40 kg djupa stående knäböj och 50kg marklyft och blev så glad för det kändes helt ok.- brutal träningsvärk flera dagar efteråt👍. ska på återbesök nästa vecka...spännande. Sväller fortfarande lite efter hård träning men inget som stör eller någon annan än jag skulle märka, knappt att guben ser det även om jag påpekar det.
Guess81
Kvinna ·
22 mar, 2014
miamosara
Kvinna ·
29 mar, 2014
NeverSoScared
Kvinna ·
13 maj, 2014
miamosara
Kvinna ·
13 maj, 2014
NeverSoScared
Kvinna ·
13 maj, 2014
oroan
Kvinna ·
14 maj, 2014
NeverSo, jag är lika "dum" som du ;)! Smyger här inne för att läsa, jag känner att jag vill öka min styrka i kroppen nu och enligt min klinik (Art Clinic Göteborg) så kan jag börja försiktigt med sit ups ....Tänker INTE göra det när jag nu läser om att det faktiskt inte är en bra magövning just med tanke på delad bukmuskulatur.
Det är om 4 dagar 3 månader sedan jag opererades och jag är igång med powerwalk 3-5 mil i veckan, cykling och de sista 2 veckorna har jag varvat in 10-15 minuters jogg i PW rundorna. Men är helt förvirrad i hur jag ska träna magen?? Provade plankan på knä med insugen mage igår...det känns ju inte som det tar alls??? Gör jag fel? Kan jag göra armhävningar på knä nu med? Litar inte på kliniken riktigt...de känns inte 100 % experter på detta när de rekomenderar sit ups!
Bråcket
Kvinna ·
16 maj, 2014
Hänger på här. Ska operera mig i augusti! Sy ihop bukmusklerna och ta bort skinn. Tränar ca fem dagar i veckan och försöker planera lite till efter OP med övningar. Fick från kliniken att promenader kan jag börja med snarast (lugna) sen öka på efter hand. Springa ung fyra veckor efter OP om allt är ok. Kan börja med lite styrka av den typen inga vikter (tåhävningar, knäböj utan vikter). 6 månader efter op kan jag börja ta i ordentligt igen (typ lyfta soffa).
miamosara
Kvinna ·
17 maj, 2014
Oroan och Never so scared: alla är vi barn i början och jag är och har varit under många år en tvättäkta träningsnörd....man snappar upp en hel del under åren men jag har ännu massor att lära. Bra never so att du gör det du känner att du kan...det är en bra start, olga brukar lägga upp ganska många snuttar på FB och finns även många träningstips på youtube..
Oroan: du gör klokt i att inte börja med situps...man kan göra dem men gör man dem fel gör de mer skada än nytta. testa filma dig när du gör knäplankan så du inte står med rumpan i vädret, det är ofta det man gör och då tar det mycket mindre på magmusklerna. om du står bra och står längre än en minut borde du kunna testa på tårna....man får anpassa sig och vi är alla olika starka och hållning och kroppsform påverkar också vad som är jobbigt för en men lätt för en annnan. Du kan absolut göra armhävningar på knäna...om du även här tänker på att inte skjuta ut rumpan kommer dessa också ta på magmusklerna.
spännande bråcket :-) satsa på mycket benträning nu innan op. Det hjälpte mig enormt att vara stark i bål och ben. Försök träna ihop magmusklerna innan också så gott det går. lycka till :-)
Bråcket
Kvinna ·
18 maj, 2014
Tack!
Kör på med ben och löpning. Håller på att lägga upp en "förepoerationen"plan med magövningar av typen rehab för att ytterliggare träna de inre. Ska införskaffa stepbräda att kunna ha efter operation att köra benövningar på.
För träningen är jag mest fundersam över hur jag ska komma igång med efter OP, inte köra för hårt eller mesa för mycket.
Och smärta efter OP självklart. Att ta mig upp och ner i sängen, lägga sig till rätta osv. Har gjort en bröstförstoring och där hade jag inga problem alls efter OP. Inget ont eller problem.