Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Marina profilbild

Marina

Kvinna ·

11 dec, 2011

Jag tar ut implantaten och transplanterar fett...

Bröstförstoring

Jag har, som flera av er vet, haft en lång rad komplikationer och aldrig fått de skidbackebröst med naturligt utseende jag strävat efter. 

Nu orkar jag faktiskt inte trassla med fler olika implantat, då alla komplikationer jag haft (utom möjligen den första infektionen, då en stor del av min egen vävnad dog, men förmodligen även den) på något sätt varit relaterade till just implantaten.

Utan implantat hade jag varken haft muskelpåverkan, dubbelkonturer, rippling eller synliga kanter och synliga veck på kapseln (Se gärna menyn Av Intresse, där det finns beskrivningar av olika komplikationer). 

Ganska mycket av de senaste turerna kring mina bröst finns beskrivet i denna tråd, men jag tänkte starta en ny, då den blivit lång, och eftersom jag nu inleder ett nytt kapitel.

 Efter att ha försökt med framflytt, som förvisso hjälpte till ganska stor del mot MFD (muscle flex deformity), men inte tog bort muskelpåverkan helt, och istället - kanske delvis pga av större implantat i försök att få en bättre form - står jag inför valet att antingen injicera fett ovanpå implantaten för att försöka dölja ripplingen, eller ta ut dem och bara injicera fett.

För mig har tsorleken inte varit det primära. Min historia började med att jag sökte en kirurg för att göra ett lyft, men blev rekommenderad att lägga in små implantat istället för att slippa ärr på bröstet. Då jag hade haft en egen d/e-kupa och hade åtminstone en c-kupa, lockades jag av tanken på att slippa ärren, och tyckte att det ju ändå inte skulle bli mer än jag hade haft, så visst! Jag fick en infektion, vävnad dog och i operation två, då implantaten togs ut, hade jag bara en a/liten b-kupa kvar, och att gå från e till a på ett par år var mer än jag pallade med, så sen fanns liksom inte alternativet att nöja mig med lyftet.

Men efter en 15 år lång följetong av komplikationer, med ett sex år långt avbrott då jag trodde att inget mer fanns att göra, tills för ett par år sen, finns nu möjligheten att ersätta åtminstone lite av implantatens volym med fett, och nu åker de faktiskt ut. Mina bröst är idag inte mina vänner, utan känns mer som aliens - och ibland tycker jag mest synd om dem, för allt de varit med om.

Jag skulle aldrig ha betalat för en fettsugning i vanliga fall, har inte så mycket fett att jag tycker det är värt det, för även om jag inte är nån liten tjej har jag ganska mycket muskler och är helt enkelt lite "bred" av naturen. (Jag hade jobbat mig ner ett par kg inför konsultationen, och då sa kirurgen att jag gärna fick lägga på mig lite, så han hade att ta av!! - så slutdietat för tillfället...) Framför allt har jag inga ridbyxlår eller någon enskild depå jag gärna skulle ta bort - det ligger lite här och där, men lår och höft, samt innerknä, är väl de bästa depåerna. 

Men man tar ju helst fettet på så få ställen per gång som möjligt för att minimera jobb och läkning, så jag bad dem börja vid knäna och gå uppåt då - av följande skäl:

-att man sen ska ha kompressionsplagg på i ett par månader, och jag har hellre långa tights i januari än i april.

-att det ser mer normalt ut att ha fett runt lår och höft än att vara slimmad där efter en fettsugning, och ha kvar runt knäna.

De tar ju bara det som behövs för transplantationen, så det blir inte så himla mycket. 250 cc per ben liksom.

Får väl se om jag ändrar mig precis vid operation, om vi diskuterar läget då.

Jag är tyvärr inte så ung längre (39 år) och kan därför inte räkna med så mycket elasticitet i huden, men jag hoppas att den ska dra ihop sig någotsånär ändå. Man gör ogärna ett lyft i samband med fettinjektioner, då man behöver så frisk och opåverkad vävnad som möjligt för att det injicerade fettet ska kunna genomväxas av kärl så fort som möjligt, vilket är nödvändigt för att förse det med syre och näring så det överlever.

Jag biter nu ihop, och  inser att jag förmodligen kommer att ha riktigt trista hängbröst med 490cc implantat mindre och ca 125 cc fett mer efter den första operationen (20 dec i år, 2011). Jag får desutom inte ens använda BH på två veckor då inget får trycka emot för att fettet ska få bästa möjliga förutsättningar att fästa.

Sen kan man upprepa proceduren tre månader senare och fylla på lika mycket till. Eller, egentligen ska Per Windh, min kirurg på ArtClinic i Göteborg, injicera det dubbla, men man räknar med ett sk "take" på 50%.

Med lite tur, kan omgång två få ett bättre take, men det vågar han förstås inte lova, utan det får isåfall bli bonus. 

Så, jag får i slutändan, efter ingrepp nr två i mars/april, kanske 250 cc fett istället för mina 490 cc implantat. Plus egen vävnad på ca 200 cc, varav det mesta sitter upptil, då mitt bröstveck sänkts i omgångar, genom alla operationer. Om man nu kan jämställa de olika typerna av volym, vilket egentligen är svårt, så får jag 450 cc istället för 690. Men jag har ju haft 225 cc implantat utan att känna mig för platt - de vara bara fula och fulla av komplikationer.

Drar huden inte ihop sig, kommer jag att behöva göra ett lyft, tidigast i sommar, för att det ska gå tre månader mellan ingreppen. Så jag kommer nog att ha hyfsat hängiga bröst i sommar.😕

Men vet ni, det känns ändå rätt! Jag har aldrig tyckt om känslan av implantaten, och kan jag få egen vävnad, som ser okej ut, gör det mig inget om jag går från en f-kupa till en c/d. Bara den nu blir någorlunda fin, i slutändan!
Och jag korsar alla fingrar och tår, och önskar av tomten att jag får tillbaka något av min känsel, då nerver åtminstone teoretiskt borde ha lättare att växa igenom fett än implantat. Jag har kanske 10% kvar av ursprunglig känsel, absolut ingen erogen upplevelse utom den "psykiska", och det gör bara ont när nån rör mina bröstvårtor. 

Så, nu ger jag mig iväg på vad som förhoppningsvis blir den sista resan. Håll tummarna för mig!

Bild från jan 2014 uppladdad efter fyra transplanter plus ett antal lyft för att få det jämnt.

205

Sortera efter

Smothie

Kvinna ·

28 jan, 2013

Vilken stålkvinna du är! Förstår inte att jag missat detta men kanske va tur att jag op mig innan. Tror du hjälper många när du visar vilken kämpe du är!
Gilla

Marina

Kvinna ·

29 jan, 2013

Jag lossade på bandaget och kollade. Som vanligt ser det ju så fint ut när det är svullet och spänt, inga ojämnheter som direkt syns... Nu är det bara att bereda sig på att det mesta försvinner, så får vi se om det blir skidbacke av det sen. Just nu ser det inte tomt ut i underpolen i alla fall : :) :)
Men hur 17 tänkte de, jag drog med ett helt 30 cm Mepiformband, och så har jag fått en liten fyrkant på var bröstvårta som inte ens täcker hela vårtgården, och inget på de lodräta ärren?? Och inte sett röken av den oanvända tejpen heller. Jag hoppades mitt sista paket skulle räcka att tejpa 3-4månader om jag var försiktig med det, men där sprack ju det - och ett nytt paket = 500 kr. Nåja, jag har gått plus på det hela ändå, som gratis-demopatient, men det kändes onödigt.
Jag satte som hastigast dit en bit på de lodräta ärren nu, men jag ville inte stå utan värmebandaget nån längre stund, då de absolut inte får bli kalla, allt för att fettet ska fästa så bra som möjligt.
Hoppas, hoppas, hoppas att det kan bli bra nu! 
Imorgon ska jag till jobbet i vart fall, bara att bita ihop.
Gilla

Marina

Kvinna ·

04 feb, 2013

Var ju inte fin när jag kom ur tejpen direkt. Jag reagerar ganska kraftigt på tejp som drar, oavsett om det är micropore eller stora varianter. Har lagt in en bild på sidan, i min profil, i mitten är det ett 2 cm långt sår där huden lossade och åkte med tejpen av redan efter ett par dagar (jag var ju tvungen att lossa där det sved och kliade som värst). Aj som f-n✉️.
Den tejp som syns är den lilla över "sug-snitten".
Brösten tar jag inga bilder på än, men de ser för närvarande ut som om nån ritat ett U och ställt rakt ut från kroppen mot kl 3. Helt knäpp form alltså, men å andra sidan är de helt färska, de ska ju svullna av och en del av fettet kommer inte att bli kvar, så min prio ett just nu är att hålla brösten varma (med fleece i en för stor BH) men huvudet kallt och inte noja.
Gilla

mamma395cc

Kvinna ·

07 feb, 2013

Ajajaj, det ser inte skönt ut!! Hoppas formen rättar till sig och att du slipper genomgå detta ännu en gång! Håller tummarna! <3
Gilla

Marina

Kvinna ·

07 feb, 2013

Tack!
Var hos alltid lika gulliga Frida och tog stygnen och blev ompysslad igår, Per tittade in en kortis också.
Han sa att nu väntar vi i tre månader och ser vart de tar vägen, dvs vilken form de slutligen antar. Det finns en svag antydan till skidbacke, och den hoppas jag på, men jag är inte riktigt lika hoppfull om underpolen. Hur som helst är det väl ännu ett steg åt rätt håll. :)
Det är inte möjligt att fettsuga mer nu, så mer påfyllning kan jag alltså inte få. Det enda som kan göras är väl möjligen ett lyft till, antar jag, för det blev inte mycket resultat av det förra, av nån konstig anledning. 
Vårtgårdarna har töjt ut sig nån cm i diameter trots att jag tejpat mest hela tiden, och det oroar mig, för nu vill jag inte ha dem större. Vänster bröstvårta gör dessutom rejält ont i korta "knip", men det är väl bara nån nerv som spökar.
Men nu är det värme på tuttarna och is i magen som gäller. 
Jag gör vad jag kan med mepiform och silikonsalvestift (Prosil) och alla möjliga och omöjliga kosttillskott för att det ska läka så fint som möjligt och att så mycket fett som möjligt ska stanna kvar. (Zink, järn, c-vitamin - för sårläkning;  bromelain, curcumin/gurkmeja - för att dämpa svullnad och inflammation; Q10 - för syresättningen och pueraria mirifica på svag dos -för att växtöstrogenerna ska gynna fettinlagringen i brösten - när jag nu ändå hade kvar från innan det blev förbjudet att sälja dem i Sverige)
Gilla

Marina

Kvinna ·

18 feb, 2013

Uppdaterar nu då det gått tre veckor och två dagar - det går ganska bra, är less som skam på mina kompressionsbyxor bara. 12 dagar kvar nu på heltid, sen får jag ha dem "bara" dagtid i fem veckor till. Fy för den lede, vad de är "räliga".
Brösten ser inte fylliga ut undertill, när jag sträcker armen uppåt, och lite ojämnt är det väl, men det ser inte längre urgröpt ut och vid första anblicken tänker man inte på ojämnheterna heller. Svullnaden har lagt sig ganska mycket , tror jag, och de känns fasta och naturliga - men de kommer att mjukna mer, för det har de ju gjort efter varje gång. Då kommer de också att bli lite jämnare i formen. Än har jag inte fått skidbacke, men det är närmare skidbacke än det var sist jag skrev. Underpolen har inte antagit en rundad form i profil, men den är i vart fall bättre.
Vårtgården är nog 4,5 cm nu, om jag mäter rätt genom tejpen. Dvs den har tänjts ut en cm efter lyftet 3 dec. :/ 
Men ärren blir fina!
Om jag klämmer med handen på mina gamla implantat och så på brösten, så känns de som nåt mitt emellan 325 och 470 cc, så ungefär 400 cc då kanske: Högst ovetenskapligt, och det är ju svårt att jämföra silikon och egen vävnad, men det ger en uppfattning i vart fall. Sen är ju jag tämligen bred, så de blir ingen enorm byst, men en c/d-kupa är det i vart fall.
Det är jag fullt nöjd med. :)

Men jag vill återerövra resten av figuren som lidit rätt mycket av det senaste året. Jag har skrivit till Per och frågat när jag kan börja hålla igen utan att riskera att mer försvinner från brösten än vad det ändå skulle göra vid vilken viktnergång som helst.
 
Summa summarum är jag vid gott mod.
Det vore bara roligt om pojkvännen kunnat säga nåt lite mer positivt än "Det är ju bra om du blir nöjd" när jag tog mod till mig och visade resultatet igår utan tejp eller nåt. (Sist såg han mest ut att känna avsmak, så jag har typ inte riktigt velat, men nu tyckte jag ändå det såg såpass ut att jag kunde göra ett nytt försök... Jag får väl vänta några veckor till...)😲 Hur har era karlar reagerat egentligen, på brösten under läkning? Har ni visat dem innan de hunnit bli riktigt fina, eller dolt er?
'
Gilla

MissM

Kvinna ·

19 feb, 2013

Jag hoppas att din resa snart är över Marina.
När jag hade stora infekterade sår fick maken inte se. Jag ville knappt själv titta och jag är endå van med såromläggningar på jobbet. Min make hade nog klarat det bättre än jag dock. Han gillade mina bröst innan op trots att de såg för hemska ut. Han får säga vad han vill, långa bröst är INTE snygga ;-).
Gilla

Marina

Kvinna ·

19 feb, 2013

Haha, förstår dig så väl, det är  ju inte det finaste. Till saken hör att min pojkvän är väldigt känslig för sår och sånt, och han vill helst att jag har BH på så han slipper se.. tejpen - hoppas jag. Det hade varit väldigt värdefullt att få lite positiva kommentarer om brösten efter ett års extra kämpig resa, men det är inget värt om jag måste be om dem - han ska ju mena det, om det ska betyda nåt... 
Gilla

MissM

Kvinna ·

19 feb, 2013

Jag hoppas att han snart vänjer sig eller att du snart är läkt. Jag förstår ditt behov av att få höra spontana positiva kommentarer från honom. Du har genomgått så många ingrepp och haft en del otur.
Hur mycket fett har du lyckats behålla? Vad är det för värmebehandling? Jag är fortfarande sugen på att transplantera fett. Jag är skeptiskt till att jag skulle trivas med silikon.
Gilla

Marina

Kvinna ·

20 feb, 2013

Det är ingen direkt värmebehandling , men brösten ska hållas varma med vadd eller varma kläder, samtidigt som man ska undvika att utsätta dem för tryck under den första tiden. 
Det har ju inte gått 6 v sen op ännu, så det är lite tidigt att säga, men jag är absolut nöjd med storleken nu, så om bara formen vill sig också, så... Sen behöver jag gå ner 6 kg för att vara där jag var för ett år sen, innan jag åt upp mig, så vi får se vad som är kvar sen... men även om 50-75 cc försvinner och jag själv är i form, är jag nog ok med det, bara formen på brösten får bli fin..!
Gilla

Casiopeia

Kvinna ·

20 feb, 2013

Så spännande att höra din historia. Jag hoppas innerligt att det blir ett fint resultat nu och att du kan få känna att din operationsresa tar slut.
Gilla

MissM

Kvinna ·

21 feb, 2013

OK då förstår jag.  Jag vill fortfarande prova att transplantera fett, men jag har inte råd just nu. Jag hoppas att så småningom kunna göra det.  Då är det bra att veta alla små tricks för att så mycket som möjligt skall överleva :-).
Gilla

ollie

Kvinna ·

21 feb, 2013

Gud vilken story! Intressant läsning men känner verkligen med dig! Fy vad jobbigt att gå igenom detta så många gånger. Hoppas hoppas att du slipper fler operationer!
Gilla

mamma395cc

Kvinna ·

02 mar, 2013

Marina skrev:
Det vore bara roligt om pojkvännen kunnat säga nåt lite mer positivt än "Det är ju bra om du blir nöjd" när jag tog mod till mig och visade resultatet igår utan tejp eller nåt. (Sist såg han mest ut att känna avsmak, så jag har typ inte riktigt velat, men nu tyckte jag ändå det såg såpass ut att jag kunde göra ett nytt försök... Jag får väl vänta några veckor till...)😲 Hur har era karlar reagerat egentligen, på brösten under läkning? Har ni visat dem innan de hunnit bli riktigt fina, eller dolt er?
'
Min man har inte velat titta efter mina op, hans reaktion har varit : nej usch! Vill inte se tejp å blåmärken etc... Har tjatar på mig om hur länge jag måste ha kvar tejpen.. ;0) Marina nu har det ju gått två veckor till för dig sen op, hur känns det nu?
Gilla

Marina

Kvinna ·

03 mar, 2013

Jag har precis slutat använda tejp, orkar inte mer. Kör med Prosil-salva istället, Det är inga rynkor kvar runt vårtgården, utan det har slätats ut, men de är förstås lite väl rödaktiga i färgen.
Mja - nu tittar han om vi har en intim stund och klämmer på dem och så, men han har inte fällt en enda positiv kommentar och han kastar inte ens ett öga om han kommer in i ett rum och jag står utan BH. :(
Jag försöker tänka att jag stuntar väl i vad han tycker, han får ta mig som jag är (haha, i dubbel bemärkelse, oavsiktlig humor), men det är ju inte speciellt kul.
Gilla

via_dolorosa

Kvinna ·

03 mar, 2013

Gott att se att denna tråd fortfarande är aktiv, men jag tycker allt att din man borde visa mer intresse...
Gilla

MissM

Kvinna ·

03 mar, 2013

Jag blir lite ledsen av att höra att din man är så likgiltig. Han borde förstå att du behöver hans stöd.
Gilla

Marina

Kvinna ·

07 mar, 2013

Tog foton på dem idag, men usch, förstår honom måste jag säga. De ser inte så fina ut... Men det påstås att fettceller växer till sig efter 6-18 månader, så det kanske rent av kan bli bättre med tiden då. Casiopeia hade bra länkar.
Ljuset på mitt badrum är synnerligen elakt, men han vill ju inte titta i sitt heller. Jag stod och duschade igår när han borstade tänderna och han tittade inte på mig en enda gång. Han tittade på skåpsluckorna. Nu börjar det verkligen kännas ledsamt..!
Får väl hoppas att det är för att han vet att jag inte stortrivs själv och inte vill att jag ska känna mig förlägen, men... va...
Ska träffa Per en kort stund på tisdag morgon och dokumentera det hela, sen ska jag försöka bli av med de extra kilon jag lagt på mig för att ha att ta av. Hörde att kursdeltagarna hade fått gå och fika medan Per och Hilkka jobbade för att få ut fett på mig, det tog visst sin lilla tid..! 💋 Hur är det möjligt??
Så nu ska jag försöka få tillbaka figuren i övrigt; jag har äntligen kunnat börja träna igen, och jag ska köra en kur med RF, Triactive, finns under flera namn, för huduppstramning på magen och insida lår, jag ska gå klart en kur Carboxy på baksida lår mot celluliter och 12 april ska jag göra en Veinwave-behandling mot alla jäkla spindelkärl jag har på benen. Jag har dem typ överallt, räknat upp till halva låret, men värst på insidan av knäna, ena udnerbenet och på baksidan av låret en dm ovanför knät. Inte har det blivit bättre av postoperativ LPG precis heller. Så nu är det operation "städning" efter op som gäller! Jag skulle hemskt gärna vilja känna mig fin snart.
Gilla

Anonym användare

07 mar, 2013

Har läst hela tråden nu och vill bara skicka massa av kärlek och hjärtan till dig Marina <3 <3 Tack för att du delar med dig, bamsekramar till dig!! Jag tror du är alldeles perfekt fin på ditt sätt och jag hoppas verkligen att som du skriver, att du ska få känna dig fin för det förtjänar du verkligen. Tack igen och massor av styrkekramar till dig!
Gilla

Marina

Kvinna ·

07 mar, 2013

Tack!!:)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem