Annapanna
Kvinna ·
02 jan, 2017
Lagt ut bukbilder på svullnad. Någon som känner igen sig?
BukplastikHej på er! Nu har jag lagt ut både bild från dagen innan op och 3 bilder från igår, 13 dagar post op. Som ni ser är jag väldigt svullen över magen, ryggen, låren och rumpan. Alias borde vara Svullas ist :) hehe.. Ser ut som en tunna och det är väldigt tungt. Det gör riktigt ont och jag fasar över den dagliga duschen... Är det någon som känner igen sig? Ser svullnaden normal ut? Jag var ganska smal innan op, upplevde mest att det var huden som var jobbig. Men det var inget som syntes utanpå kläderna. Vet inte varför jag blivit såhär svullen. Jag hade en stor delning på 10 cm, och kräktes var 20:e min de första 13h efter op.. Det kan ha gått upp 3 stygn, eftersom det vid dessa tillfällen kändes som en byxknapp som smälldes upp inuti. Kan svullnaden ha förvärrats av detta? Eller var det pga att kirurgen fettsög för att förfina resultatet? Ni andra som är mycket svullna, ser detta "värre" ut? Det här var jobbigt att lägga ut. Men känns samtidigt viktigt att inte bara visa "lyckobilder". Även om de är roligare att se såklart :) Så sluta inte med det heller!! Men jag önskar själv att det fanns mer för mig att kunna relatera till. Förhoppningsvis kan detta hjälpa någon annan tänker jag. Hoppas på lite svar här ifrån forumet! Vill gärna veta om det finns fler som känner igen sig i denna jättesvullnaden?
Sortera efter
Annapanna
Kvinna ·
13 jan, 2017
Mamma20112014
Kvinna ·
13 jan, 2017
Annapanna
Kvinna ·
16 jan, 2017
Jeez
Kvinna ·
16 jan, 2017
Jeez: önskar jag också tog bilder och mätte mig varje dag. Men jag glömmer och är lat. Hehe.
Min svullnad är oförändrad. Det har ju aldrig skvalpat på mig. Det är mer mjukt, men när jag spänner magen blir det sten hårt. Får se vad de säger nästa fredag på mitt tredje återbesök. Då har det gått mer än 6 v.
AnnaP: tack :) ja jag känner mig faktiskt väldigt stark (psykiskt). Har aldrig sett mig själv som en "svag" person, klagar nästan aldrig, väldigt självständig (kan själv attityd), och väldigt oberoende av andra. Men nu har jag fått uppleva något annat. Blivit nästan beroende av er här inne, kan inget själv längre (tom barnen får dammsuga) och klagar minst 10 ggr om dan. Så detta är något nytt för mig. Men bara tillfälligt hoppas jag :)
Mamma20112014
Kvinna ·
16 jan, 2017
Jeez
Kvinna ·
16 jan, 2017
Mamma20112014
Kvinna ·
16 jan, 2017
Jeez
Kvinna ·
17 jan, 2017
Jeez: ja då förstår jag att du vill boka ett möte. så kul och spännande med USA! Älskar det landet. Vart när det av? Sydkusten?
Jag har fått sår i mitt buksnitt. Precis ovanför fifin. Det började med ett stort hål som inte ville läka. Sen kom ett litet till, och ett litet till. Sen ett mellan stort och nu har jag fått ytterligare ett par till. Det började för fyra veckor sen när tråden började tränga sig ut ur snittet. Så just nu har jag ett område på ca 20 cm där jag luftar, alltså ingen tejp, och tvättar två ggr om dan. Pågrund av detta har jag fått badförbud när jag är i Thailand. Och idag skulle jag egentligen även vara 100% gördelfri, men det vågar jag inte utan väntar till på fredag efter återkontrollen.
Jag har ett sista möte bokat med Peter i slutet på mars. Efter det ska vi inte ses fler gånger. När ska du på din slutkontroll?
Såg din bild ikväll, wow, så bra det har blivit. Svullnaden har verkligen gått ner! Jayyy!!
milen
Kvinna ·
20 jan, 2017
milen
Kvinna ·
20 jan, 2017
panpan
Kvinna ·
21 jan, 2017
Solvig
Kvinna ·
21 jan, 2017
milen
Kvinna ·
22 jan, 2017
Jeez
Kvinna ·
22 jan, 2017
Jag har inte fått några kostrestriktioner av Helena. Förstår att man inte ska gå upp en massa i vikt efter op men har ändå gått upp två kg då jag inte tränat och jag är van vid att träna. Kanske därför min övre mage putar nu? :/ Har ni andra lyckats hålla vikten?
Solvig
Kvinna ·
23 jan, 2017
Jag har inte fått några kostrestriktioner av Helena. Förstår att man inte ska gå upp en massa i vikt efter op men har ändå gått upp två kg då jag inte tränat och jag är van vid att träna. Kanske därför min övre mage putar nu? :/ Har ni andra lyckats hålla vikten?
Jag fick inte heller det av Tuve, mer gå ner ett par kilo efter operation hellre än innan (frågade om hag skulle försöka gå ner innan). Har gått ner 3 kilo, fråga mig inte hur. Inte tränat och är svullen...[/ Oj, så skönt att du gått ner! Jag tycker det är jättesvårt att gå ner när jag inte tränar. Men har börjat träna nu så kommer väl iaf inte gå upp mer hoppas jag.
Annapanna
Kvinna ·
23 jan, 2017
somegirl89
Kvinna ·
25 jan, 2017
Sann68
Kvinna ·
25 jan, 2017
somegirl89
Kvinna ·
25 jan, 2017
Sann68
Kvinna ·
07 feb, 2017
Visar 61 till 80 av total 83 objekt