Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Annapanna profilbild

Annapanna

Kvinna ·

02 jan, 2017

Lagt ut bukbilder på svullnad. Någon som känner igen sig?

Bukplastik

Hej på er! Nu har jag lagt ut både bild från dagen innan op och 3 bilder från igår, 13 dagar post op. Som ni ser är jag väldigt svullen över magen, ryggen, låren och rumpan. Alias borde vara Svullas ist :) hehe.. Ser ut som en tunna och det är väldigt tungt. Det gör riktigt ont och jag fasar över den dagliga duschen... Är det någon som känner igen sig? Ser svullnaden normal ut? Jag var ganska smal innan op, upplevde mest att det var huden som var jobbig. Men det var inget som syntes utanpå kläderna. Vet inte varför jag blivit såhär svullen. Jag hade en stor delning på 10 cm, och kräktes var 20:e min de första 13h efter op.. Det kan ha gått upp 3 stygn, eftersom det vid dessa tillfällen kändes som en byxknapp som smälldes upp inuti. Kan svullnaden ha förvärrats av detta? Eller var det pga att kirurgen fettsög för att förfina resultatet? Ni andra som är mycket svullna, ser detta "värre" ut? Det här var jobbigt att lägga ut. Men känns samtidigt viktigt att inte bara visa "lyckobilder". Även om de är roligare att se såklart :) Så sluta inte med det heller!! Men jag önskar själv att det fanns mer för mig att kunna relatera till. Förhoppningsvis kan detta hjälpa någon annan tänker jag. Hoppas på lite svar här ifrån forumet! Vill gärna veta om det finns fler som känner igen sig i denna jättesvullnaden?

83

Sortera efter

leena

Kvinna ·

08 feb, 2017

Hej Jag upplevde svullnad länge och det tar upp till ett år innan det lägger sig och detta verkar vara individuellt för alla. För mig har det gått ett år nu och jag har snart ett återbesök. Är din svullnad väldigt stor och vattnig ska du ringa in direkt tycker jag. Får ännu en svullnad på övre delen av magen och varför förstår jag inte men min läkare kan helt säkert ge mig svar då vi träffas.
Gilla

Solvig

Kvinna ·

18 feb, 2017

Jag svullnar också på övre delen av magen. Främst EM och kväll kan jag se lite gravid ut fast bara på övre delen av magen. Nedre delen är helt platt hela tiden. Annapanna hur går det för dig? Är det bättre?
Gilla

Jeez

Kvinna ·

23 mar, 2017

Hur går det för dig AnnaPanna?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem