Malin88
Kvinna ·
21 dec, 2011
Nii som vill gå ner i vikt! Pepptråd!
Träning, hälsa, kost och viktJag vill verkligen gå ner några kilo då jag gått upp ca 5 kilo sen i somras :S har aldrig vägt såhär mkt i hela mitt liv och har så svårt att ändra mina matvanor som är väldigt onyttiga. Vet det är många som har samma problem och försöker gå ner i vikt så tänkte det hade vatt kul om vi samlades i en tråd och peppade varandra, ge tips på goda nyttiga recept och träningsformer. Kul om alla skriver sina mått och vikt och säger om man gjort framsteg. Jag har svårt att komma på vad man ska äta när man ska äta nyttigt. Jag har svårt att äta det som inte är gott, och jag älskar potatis, pasta och ris. Efter nyår ska jag försöka ta tag i mina matvanor och träna regelbundet. Om jag fortsätter såhär kommer snart magen puta mer än brösten :) Just nu väger jag drygt 56 och min målvikt är 52-53. Och det vill jag kunna hålla sen. Hoppas ni hänger på :) skulle va kul att följa andra och ta tips, är nog lättare då när man följer andra som gör framsteg :)
Sortera efter
Malin88
Kvinna ·
21 dec, 2011
sofia_
Kvinna ·
21 dec, 2011
Jag följer gär med efter nyåret då ;)
Pixel
Kvinna ·
21 dec, 2011
Calibra
Kvinna ·
21 dec, 2011
Äppecidervinäger finns på ICA, finns även kapslar ;)
Anonym användare
22 dec, 2011
Hakar på här efter nyår jag med!
Min familj är helt LCHF frälst och min syster har gått ner 20kg, min mamma 5 kg, hennes man 12 kg, jag 4 kg och min man 5 kg. MEN jag tycker att det är skitsvårt att hålla fast vid det. Hur kul är det liksom med grekisk yougurt till frukost och ägg och ägg och ägg och ägg hela jävla tiden. Man spyr på ägg efter ett tag. Så jag och min man har fullkomligt gett upp detta, men vill hitta något nytt. Jag tror faktiskt också på att äta regelbundet och att träna. Tror itne att kolhydrater är speciellt farligt så länge man kombinerar det med grönsaker och kött. Det svåra är sötsuget, som faktiskt försvinner med LCHF kan jag erkänna. Jag är coca cola beroende så det är min stora last, måste sluta med cola!!! Men det är ju sååå gott. Annars gillar jag itne godis faktiskt...men ostbågar sitter aldrig fel.
Jag tror ändå att man kan unna sig lite onyttigheter en dag i veckan, så länge man håller sig till det och så länge man tränar ordentligt. Jag ska iaf hoppa på tåget igen efter nyår och försöka äta regelbundet och träna dagligen. Vi har gym som tillhör bostadsrättsföreningen så det handlar bara om att gå 10 steg, ibland är även det svårt.
Är, precis som många andra skriver, inte så fokuserad på min vikt, mer på min form. Jag har 109 cm runt rumpan (ääälskar min rumpa) och har 75 runt midjan tror jag, vill ha 65 cm igen som jag hade när jag var på cykelsemester för några år sedan. Vill ha muskler helt enkelt!
Anonym användare
22 dec, 2011
Kan du inte få ta lite av mitt fett då? jag donerar gärna ;) kan man göra så idag??
Anonym användare
22 dec, 2011
Anonym användare
22 dec, 2011
Malin88
Kvinna ·
22 dec, 2011
Calibra
Kvinna ·
22 dec, 2011
Malin88
Kvinna ·
22 dec, 2011
Calibra
Kvinna ·
22 dec, 2011
Haha, ja det blir ju lite tokigt ;)
lalle
Kvinna ·
24 dec, 2011
jag väger 60kg och vill väga som innan op 52 :)
ska börja träna på gym efter nyår!
ska köra 2-4 gånger i veckan och äta rätt :)
jag hoppas det gör så jag går åt rätt väg!
måste iaf gå ner innan sommaren!
har bara mage nu :P
jag mår dåligt när jag sitter ner då får jag 3 magar!!! urssss :(
Anonym användare
24 dec, 2011
Jag hänger gärna med här! Behöver lite extra motivation nu känner jag. Jag har under 2011 gått ner 21 kg, nu har jag 9 kg kvar till målvikt.
Längd 160 cm
Vikt 64 kg( fast för tillfället 67, har samlat på mig förfärligt mkt vätska efter operationen för 4 dagar sen, magen är som en spärrballong haha).
Målvikt 55 kg
I början av november gick jag med i viktväktarna online, tycker det hälper mig att hålla koll och tänka efter en extra gång innan jag äter ngt onyttigt. Det som är bra är att jag ändå kan äta vad jag vill med lite planering och prioritering.
Nayna
Kvinna ·
25 dec, 2011
Ok tjejer julen o frosseriet e över nu kör vi! Nån som har tips på goda sallader?
Tösan
Kvinna ·
25 dec, 2011
Malin88
Kvinna ·
25 dec, 2011
Nayna
Kvinna ·
25 dec, 2011
Visst! Vilket frosseri och snart ska man komma i nyårsklänningen :P
Ja det e ju det som e problemet jag vet inte vad som blir gott att lägga i...
amandad
Kvinna ·
25 dec, 2011
Jag väger 68 :( vill ner till 58. hade fin kropp när jag vägde 55 men nästan för smal. så därför känns 58 bättre
Malin88
Kvinna ·
25 dec, 2011