Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Linuli

Linuli

Kvinna ·

Operation i April19?

Bröstförstoring

Hej! Någon som redan bokat operationstid till April? Jag har bokat den 5.4, man kan avboka/ändra tiden fram till 2-3 veckor före operationen. Jag vill verkligen förstora brösten för har nästan helt obefintliga nu men min mamma fick bröstcancer som 40 åring så är orolig ifall implantaten gör de svårare att upptäcka en eventuell bröstcancer. Jag har bokat två läkartider under februari för att konsultera dem angående detta. Men jag hoppas så att jag kan opereras! :)

1479

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Vikki skrev:

Hur mår ni idag?
Själv kommer jag inte upp ur sängen. Blir då yr, illamående och trött. Har sovit en hel del.

Jag förstår inte. Duschar ni överkropp också? Eller varför ta av bh:n?

Jag har duschat hela kroppen, lyckades tvätta håret också men kunde borsta det efter. Fick sitta en stund på toastolen efter duschen då jag blev väldigt yr.
Gilla
Ladybug88

Ladybug88

Kvinna ·

Hej! Någon av er som nyligen opererats nu som gjort både lyft och implantat? Jag ska göra både lyft o implantat nu på måndag och är sjukt orolig för hur ont man har direkt när man vaknar o första dagarna :C
Gilla
Pimasa

Pimasa

Kvinna ·

Palma: Ser att vi va på Nordiska Kliniken samma dag. Vilken tid opererades du?
Gilla
casiba

casiba

Kvinna ·

Ladybug88 skrev:

Hej! Någon av er som nyligen opererats nu som gjort både lyft och implantat? Jag ska göra både lyft o implantat nu på måndag och är sjukt orolig för hur ont man har direkt när man vaknar o första dagarna :C

Jag tänkte fråga samma. Ska också göra lyft + implantat på måndag! Börjar bli nervös nu. Suger åt mig allt ni skriver! Så roligt att vi är fler som genomgår samma resa och kan hjälpas åt :)
Gilla
Vikki

Vikki

Kvinna ·

Ja ok, trodde inte man fick duscha överkroppen. Jag duschade halva kroppen nyss, tvättade mig med en handduk och bytte kläder. Usch vad ont jag fick nu under högra bröstet.
Gilla
TyTy

TyTy

Kvinna ·

Vikki skrev:

Ja ok, trodde inte man fick duscha överkroppen. Jag duschade halva kroppen nyss, tvättade mig med en handduk och bytte kläder. Usch vad ont jag fick nu under högra bröstet.

Ja, gäller verkligen att vara försiktig och göra allt väldigt lugnt. Duschade igen för en stund sen på samma sätt, kändes läskigare att vara utan BH:n idag, kändes mer. Antagligen är det mer svullet/spänt/tungt och därför det känns så, jag går runt som en T-Rex, med överarmarna ut och dessutom med världens sämsta hållning. Man är verkligen inte sexigaste varelsen på jorden just nu! ;)
Gilla
Vikki

Vikki

Kvinna ·

Hahaha samma här. Idag tycker jag det spänner/gör mer ont och jag går framåtlutad och måste trycka in övre delen av magen. Alltså jag ser ut som en Alien. Hur länge kommer det spänna så här mycket? Har ni koll? Förstår att det är olika för alla men ändå..
Gilla
Vikki

Vikki

Kvinna ·

En helt annan fråga: Har ni tips på någon bra film på Netflix? Eller serie?
Gilla
TyTy

TyTy

Kvinna ·

Tror det blir bättre efter dag 3/4 i snitt. Bara att ha tålamod och vila, är ju väldigt mycket vävnad som ska tänjas, växa och vänja sig efter ”attacken”. Billions är en bra serie, funkar att se som par med! Annars har jag just nu svårt att komma på tips på rak arm...
Gilla
casiba

casiba

Kvinna ·

”Störst av allt”, den första svenska Netflix-producerade serie, är jättebra!
Gilla
Palma

Palma

Kvinna ·

Pimasa, jag opererades kring halv tre, du då? Jag hat inte tagit ngt snabbverkande morfin idag och inget långtids nu ikväll kör alltså bara panodil nu. Hur gör ni andra? Har ni op via armhåla eller bröst?
Gilla
TyTy

TyTy

Kvinna ·

Palma skrev:

Pimasa, jag opererades kring halv tre, du då? Jag hat inte tagit ngt snabbverkande morfin idag och inget långtids nu ikväll kör alltså bara panodil nu. Hur gör ni andra? Har ni op via armhåla eller bröst?

Jag har i bröstvecket. Men har bara alvedon och en sorts morfinliknande tablett, är lite olika från klinik till klink verkar det som.
Gilla
Apelsin

Apelsin

Kvinna ·

Shasha skrev:

Apelsin skrev:

Shasha skrev:

Mufflon skrev:

Efter min första bröstop köpte jag en fin tränings bh, och en jättefin spets bh som ger tillräckligt stöd för att användas som läk bh. Utprovat av den proffsiga personalen på Gustav Melbin, så jag kunde ha urringat från början.
Tänkte göra samma nu fast fokusera mer på bekväm sport bh än stadig. För jag kan köpa en till senare men den måste va bekväm nog att sova i.

Mina förhållningsregler efter op på proforma är lite annorlunda. Ta det lugnt och inget flås men rekommenderad att ta promenader från dag ett.
Sen får jag börja ganska direkt efter ett par veckor med lugn träning av underkropp men absolut inte bröstmuskler.
Inget skump på minst tre månader dock får jag använda bröst musklerna i lätt träning redan efter 6 veckor..
tror dock jag kommer ta det väldigt försiktigt i början.

Ang illamående medicinen så är den du fått utskrivet bra grejer. Fortsätter du ändå må illa kan du ringa din läkare och fråga om du kan lägga till dom jag föreslog. Illamående är ibland komplext och kan behövas kommas åt från olika håll.
Jag har tagit omeprazol samma morgon innan op och sen fortsätter med postafen så länge jag äter morfin och omeprazol vid behov.

Japp, ska kolla efter en snygg behå om man vill ha lite urringat så ska jag träla på med de här två läkbehåarna resten av tiden. Vad gäller med sportbehå när man börjar träna? Stöd underifrån men att de inte får "trycka ihop" eller vad gäller? Jag fick absolut inte ha något som trycker på fickorna underifrån nu i 3 mån men om man så smått börjar träna får man väl ha något som stödjer där den stunden tänker jag?

Shasha, fy vad hemskt! Ramla är väl det man önskar sig minst av allt....Jag nöjer mig med promenad runt parken. Jag fick kolla på NK´s BHar i onsdags och sade till ssk att "det här ser ju ut som träningstoppar". Ssk svarade att de också är träningstoppar, "jättebra". Jag vet ju inte än men såg att man kan korsa i ryggen för bättre stöd. Jag köpte två (svart+hudfärgad), ska ju ha dem länge sen och kan man nu använda dem när man kan träna så är det ju ännu bättre. Ssk sade att tjejerna som jobbar där använder dem på sin träning. Kanske någon som har testat??
Jag vet inte min storlek ännu så de kommer inte att skicka dem förrän om ett par veckor när jag vet storlek.
Jag skulle gärna ha tips på någon fin BH med spets :-)/A


Apelsin- vet du märke på den från NK? Som funkar till träning. Kanske kan jag hitta på nätet?

Äsch, tänkte inte på att se efter märket, det var dumt. Jag hade redan betalt mina så.....Jag kan tyvärr inte beställa mina ännu, jag behöver vänta till bröstens storlek har stabiliserat sig. Men vill ju absolut inte ha en som är för stor, då hjälper den inte så bra. Får du inte informationen innan så kan du få den av mig när jag beställt hem, men det tar ju en tid ännu. Den BH man går hem med kommer från "Mirabelle"./A
Gilla
Vikki

Vikki

Kvinna ·

Tack för tipsen på serier! Ska kolla! Jag tar långverkande morfintabletter 2/dygn plus diklofenak och panodil. Är det normalt att vara så trött? Jsg har sovit tre ggr under dagen, sov hela natten också. Jag vaknade nu och känner att jag vill sova igen. Tanken är att mina tre barn ska komma hem imorgon. Det blir jobbigt.
Gilla
Vikki

Vikki

Kvinna ·

Jag har op via bröstvecket skulle jag tillägga.
Gilla
TyTy

TyTy

Kvinna ·

Ja, jag tror att det är normalt att vara trött, men vissa blir nog dessutom trötta av morfinet verkar det som. Att sova är ju bra för kroppen, men förstår att det blir jobbigt med pigga barn på det... tror du att du kan testa att dra ner på nån morfintablett kanske? Bara ta den för natten?
Gilla
Pimasa

Pimasa

Kvinna ·

Palma, Ok, jag opererades vid 09 tiden, åkte hem vid halv två så då gick vi om varann. Satt en massa folk i väntrummet när jag gick, kanske du va en av dom :)
Gilla
Blåbäregott

Blåbäregott

Kvinna ·

Hahaha kan relatera så mycket, jag gjorde bröstförstoring i torsdags och ser ut som en Trex??
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Tjejer, är det någon här som opererats eller ska opereras som är med i Motivas studie?
Gilla
Shasha

Shasha

Kvinna ·

Vikki skrev:

En helt annan fråga: Har ni tips på någon bra film på Netflix? Eller serie?

Outlander?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem