Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Neva profilbild

Neva

Kvinna ·

02 feb, 2020

Vi som har/ska göra bukplastik 2020

Bukplastik

Hej! Nytt år och jag tänker mig att vi kör en ny tråd för oss som ska eller redan hunnit göra bukplastik 2020. Själv har jag äntligen bokat op och det blir i Mars hos Mattias på Nordiska kliniken. Är det någon som hunnit operera sig i år? Hur har det gått och hur mår ni?

637

Sortera efter

Cherry Davis

Kvinna ·

17 feb, 2020

Hej! Jag ska göra stor bukplastik samt fettsugning mage, rygg samt bröstlyft (utan implantat). Jag ska opereras på Reformkliniken om snart 4 veckor. Börjar kännas lite pirrigt och är så förväntansfull :-) Behöver planera för lite praktiska saker som hur jag ska inreda sängen, böcker att läsa, filmer att titta på osv. Jag brukar sällan vara sysslolös så det blir nog en utmaning att inte få tråkigt......Sedan vilka kläder jag skall ha efter operationen osv.
Gilla

Trebarnsmamman84

Kvinna ·

17 feb, 2020

Hej Rimpan Va spännande att din operation är så nära! Stort lycka till och uppdatera oss gärna hur du mår efteråt när du är pigg nog!
Gilla

Tabita

Kvinna ·

17 feb, 2020

Lycka till, Rimpan! Vet inte vad du har för arbetskläder, men förhoppningsvis passar inte byxorna efteråt, eftersom du bör bli smalare runt midjan och bredare över rumpan? Jag har gjort en full bukplastik, sydda muskler och fettsugning (mest för formen, jag var inte överviktig). Nu har det gått drygt 5v, och jag är kanske lite smalare runt midjan, men över höfter och ärr är jag så svullen att jag är större än före operationen! Räknar med att vara svullen så jag inte kan köpa nya kläder minst tre månader.
Gilla

Sonia

Kvinna ·

17 feb, 2020

Cherry Davis skrev:

Hej!
Jag ska göra stor bukplastik samt fettsugning mage, rygg samt bröstlyft (utan implantat). Jag ska opereras på Reformkliniken om snart 4 veckor. Börjar kännas lite pirrigt och är så förväntansfull :-)
Behöver planera för lite praktiska saker som hur jag ska inreda sängen, böcker att läsa, filmer att titta på osv. Jag brukar sällan vara sysslolös så det blir nog en utmaning att inte få tråkigt......Sedan vilka kläder jag skall ha efter operationen osv.

Hej :) Jag är inne på dag 12 postop och sitter ff i mjukiskläder :). Fettsugningen är det som är värst, känner inte av någonting från buksnittet. Många sköna kuddar så du ligg-/sitter så bra som möjligt. Massor av serier att binge:a. Jag har inte kunnat koncentrera mig på att läsa, har varit för trött för det.
Gilla

Rimpan

Kvinna ·

17 feb, 2020

Sonia skrev:

Rimpan skrev:

Sonia skrev:

Rimpan skrev:
Sonia skrev:

12 dagar postop och jag har fått duscha hela kroppen för första gången! Heeelt slut nu, haha. Bukärret ser fint ut, bara naveln som är lite läskig. Fortfarande blåslagen efter fettsugningen, men även det ser fint ut även om jag är svullen och hård ff.

Hej,
Jag hoppas jag gör rätt nu...helt ny här :)
Jag måste fråga, får man inte duscha på så länge?? Jag är galet nervös för just naveln eftersom dom ska göra en ”ny” under op, varför är naveln läskig? Ser det obehagligt ut efteråt? Vågar inte googla bilder heller, då kanske man blir ännu mer rädd inför op nu :)

Välkommen till ett trevligt forum :).
Ja, du ska ju inte duscha innan ditt första återbesök så det har blivit många kattatvättar mha tvättlappar (köpte en 10-pack på IKEA) och hårtvätt separat. Det har varit förvånansvärt ok faktiskt, men sedan är inte jag en person som duschar varje dag normalt heller ^^. Min navel har också blivit flyttad och rekonstruerad och ja den ser lite läskig ut eftersom den inte klar sas. Lite svullet och så.
Hehe, du ska aldrig googla sånt får bara upp massa skräckbilder. Lyssna på ÖNH-läkaren (och ja han är läkare på riktigt): https://www.youtube.com/watch?v=rkV6m-chLM8
Fråga på om det är mer du undrar över :).

Tack snälla för att du orkade svara :) Alltså till mig sa dom att jag måste duscha på dag tre ? Känns ju dö läskigt med påse och allt!! Ska försöka kolla det där klippet :) Sjukt nervös idag... bara timmar kvar nu ju... ?


Rekommendationerna verkar variera kraftigt mellan olika kliniker.Jag vet när blivit snittad tidigare då har jag typ fått dusch dagen efter. Men på min klinik var de tydliga med att inte duscha innan återbesöket.
Stort lycka till idag!

Hej igen, Ja väldigt vad många får olika besked, jag ser ju inte fram emot första duschen :( Läskigt!! Nu är det exakt 12 timmar kvar tills jag blir sövd, har tid 8:30 men dom räknar med att starta op vid 10 tiden ?? Mindre nervös nu ikväll faktiskt, fick ett samtal från narkosläkaren vid 17 tiden. Allt känns ordentligt och tryggt ?? Uppdaterar när jag vaknat till, kanske dröjer någon dag innan man orkar göra något :) Tack snälla för omtanken :)
Gilla

sälis

Kvinna ·

17 feb, 2020

Hej tjejer! Vad kul att jag hittade denna tråden. Och kul att lösa era positiva erfarenheter. Jag har bokat tid för att sy ihop magmusklerna och laga ett navelbråck den 24/3 på Victoriakliniken. Jag har gjort 3 kejsarsnitt innan så jag inbillar mig att smärtan efteråt är någorlunda snarlik, hehe, men fortfarande sååå nervös. Ska göra en bröstförstoring för första gången samtidigt också så kommer säkert vara lagom mörbultad. Ska bli kul att få följa er och dela med mig av min erfarenhet sen :)
Gilla

Sonia

Kvinna ·

17 feb, 2020

sälis skrev:

Hej tjejer!
Vad kul att jag hittade denna tråden. Och kul att lösa era positiva erfarenheter.
Jag har bokat tid för att sy ihop magmusklerna och laga ett navelbråck den 24/3 på Victoriakliniken. Jag har gjort 3 kejsarsnitt innan så jag inbillar mig att smärtan efteråt är någorlunda snarlik, hehe, men fortfarande sååå nervös. Ska göra en bröstförstoring för första gången samtidigt också så kommer säkert vara lagom mörbultad.

Ska bli kul att få följa er och dela med mig av min erfarenhet sen :)

Välkommen :)!
Gilla

sälis

Kvinna ·

18 feb, 2020

Sonia skrev:

sälis skrev:

Hej tjejer!
Vad kul att jag hittade denna tråden. Och kul att lösa era positiva erfarenheter.
Jag har bokat tid för att sy ihop magmusklerna och laga ett navelbråck den 24/3 på Victoriakliniken. Jag har gjort 3 kejsarsnitt innan så jag inbillar mig att smärtan efteråt är någorlunda snarlik, hehe, men fortfarande sååå nervös. Ska göra en bröstförstoring för första gången samtidigt också så kommer säkert vara lagom mörbultad.

Ska bli kul att få följa er och dela med mig av min erfarenhet sen :)


Välkommen :)!

Tack! Och tack för att du delar med dig av dina erfarenheter och gör oss andra lite lugnare :)
Gilla

Trebarnsmamman84

Kvinna ·

18 feb, 2020

Hej Sälis, Va kul, vi gör nästan samma operation, jag är inbokade den 11/3 på Akademikliniken. Ska till kliniken imorgon igen för att testa implantaten, då jag testade en annan form, för ca 1,5 år sedan. Det lutar åt 265 cc mini, round.
Gilla

sälis

Kvinna ·

18 feb, 2020

Trebarnsmamman84 skrev:

Hej Sälis,
Va kul, vi gör nästan samma operation, jag är inbokade den 11/3 på Akademikliniken.
Ska till kliniken imorgon igen för att testa implantaten, då jag testade en annan form, för ca 1,5 år sedan. Det lutar åt 265 cc mini, round.

Hej Trebarnsmamman84! Vad kul att vi för samma! Då får vi följa varandra i processen, men är ju nästan två veckor efter dig så förhoppningsvis kommer du börja känna dig som människa igen när det är dags för mig. Jag ska också in och prova storlek igen. På första konsultationen går allt så snabbt och man vill ju inte ångra sig sedan. Samordnaren som vi träffade efter konsultationen sa att dem flesta ångrar att dem inte tog större och att den vanligaste storleken var 320. Spännande att se vad du kommer fram till. Lycka till imorgon med provningen :)
Gilla

Trebarnsmamman84

Kvinna ·

18 feb, 2020

Förhoppningsvis är man människa igen efter två veckor. Jag har planerat tre hemma och jag hoppas att det räcker. Min oro är att kunna ta hand om familjen under dessa veckor. Mina yngsta kommer bo borta den första veckan så jag kan vara sängliggandes om det behövs! Hur länge planerar du att vara hemma?
Gilla

Cherry Davis

Kvinna ·

18 feb, 2020

Sonia skrev:

Cherry Davis skrev:

Hej!
Jag ska göra stor bukplastik samt fettsugning mage, rygg samt bröstlyft (utan implantat). Jag ska opereras på Reformkliniken om snart 4 veckor. Börjar kännas lite pirrigt och är så förväntansfull :-)
Behöver planera för lite praktiska saker som hur jag ska inreda sängen, böcker att läsa, filmer att titta på osv. Jag brukar sällan vara sysslolös så det blir nog en utmaning att inte få tråkigt......Sedan vilka kläder jag skall ha efter operationen osv.


Hej :)
Jag är inne på dag 12 postop och sitter ff i mjukiskläder :). Fettsugningen är det som är värst, känner inte av någonting från buksnittet. Många sköna kuddar så du ligg-/sitter så bra som möjligt. Massor av serier att binge:a. Jag har inte kunnat koncentrera mig på att läsa, har varit för trött för det.

Tack Sonia för tipsen :-)
Gilla

Anonym användare

18 feb, 2020

Hej! Jag ska göra en stor bukplastik och sy ihop magmusklerna nu på torsdag på Proforma Clinic. Har gjort en bröstförstoring där även år 2015. Jag börjar bli SJUKT nervös nu, har till och med även funderat på att avboka hela operationen ? fast att det här är verkligen något jag vill göra efter 3 graviditeter och en ständigt putande mage. Men känns läskigt ändå att sövas ner så länge, och sen oroar jag mig över smärtan!
Gilla

Sonia

Kvinna ·

18 feb, 2020

December29 skrev:

Hej! Jag ska göra en stor bukplastik och sy ihop magmusklerna nu på torsdag på Proforma Clinic. Har gjort en bröstförstoring där även år 2015.
Jag börjar bli SJUKT nervös nu, har till och med även funderat på att avboka hela operationen ? fast att det här är verkligen något jag vill göra efter 3 graviditeter och en ständigt putande mage. Men känns läskigt ändå att sövas ner så länge, och sen oroar jag mig över smärtan!

Jag gjorde stor bukplastik, ihopsydda magmuskler, fettsugning mag, rygg, flanker lovehandles för 2 veckor sedan. och faktiskt är det fettsugningen som varit värst nu efteråt. Själva buksnittet känns inte för mig. Ja, det är läskigt att vara sövd så länge, men det kommer gå hur bra som helst! Smärtan kuperas väl av den smärlindring du får. Fråga om du undrar något :).
Gilla

Trebarnsmamman84

Kvinna ·

18 feb, 2020

Vad har ni för förväntningar på ert resultat av operationen o finns det några rädslor att det inte kommer bli som ni önskar? Själv är jag mest orolig för komplikationer men även för att jag är ganska smal o är rädd att huden inte blir snygg då den sträcks. Att det vertikala snittet blir för långt o synligt. Jag har redan två kejsarsnittsärr som är jättetunna o fina som ligger tätt. Gällande brösten, är det nog att de ska bli för stora.
Gilla

Micdah

Kvinna ·

18 feb, 2020

Jag opererades 28/1 på Art clinic av Peter Zackrisson full bukplastik med sydda magmuskler. Idag tre veckor senare är jag väldigt svullen men mår bättre och bättre för var dag?
Gilla

Neva

Kvinna ·

19 feb, 2020

Tänk att det var jag som startade den här tråden när jag bokade min op men har varit så nervös sen dess att jag knappt vågat logga in här. Har varit rädd för att läsa skräckhistorier och se massa läskiga bilder haha. Så skönt att det gått bra för er som opererats! Sonia, jag kommer göra som du tror jag det blir. Fettsugning mage och rygg plus stor bukplastik. Är så sjukt nervös, framförallt över hur man ska må efteråt samt hur navel och ärr kommer se ut. Förresten, det här med sprutor i magen efter op, är det nått som alla tar?
Gilla

Sonia

Kvinna ·

19 feb, 2020

Neva skrev:

Tänk att det var jag som startade den här tråden när jag bokade min op men har varit så nervös sen dess att jag knappt vågat logga in här. Har varit rädd för att läsa skräckhistorier och se massa läskiga bilder haha. Så skönt att det gått bra för er som opererats!

Sonia, jag kommer göra som du tror jag det blir. Fettsugning mage och rygg plus stor bukplastik. Är så sjukt nervös, framförallt över hur man ska må efteråt samt hur navel och ärr kommer se ut.

Förresten, det här med sprutor i magen efter op, är det nått som alla tar?

Det är helt naturligt att vara nervös, det är ju ett stort ingrepp. Jag tror det är klokt att göra både fram och bak sas, kirurgen rekommenderade mig det också för då blir det fint på båda sidor. Ja, det kostare mer, men du slipper bli missnöjd över att framsidan är fin medan ryggen och sidorna ser ut som tidigare. För mig handlade denna op om såväl funktion som estetik. Jag hade en diastas på cirka 5 cm och en mage/tarm som inte fungerade alls. Att jag sedan ville ha tillbaka min platta mage och snygga till mig skäms jag inte en sekund över. Fragminsprutorna hänger ihop med längden på din op, allt över 1 h tarvar tyärr Fragmin. Jag valde att ta mina sprutor i låren, pallar inte att sticka i magen ^^. Försök tänka på att det är för din egen del, kyl med is innan för att minska smärtan. Det går utmärkt att sticka genom gördeln, då får en inte riktigt samma känsla som när en ser huden. När är det du har din op-tid?
Gilla

sälis

Kvinna ·

19 feb, 2020

Trebarnsmamman84 skrev:

Förhoppningsvis är man människa igen efter två veckor. Jag har planerat tre hemma och jag hoppas att det räcker. Min oro är att kunna ta hand om familjen under dessa veckor. Mina yngsta kommer bo borta den första veckan så jag kan vara sängliggandes om det behövs!
Hur länge planerar du att vara hemma?

Jag har samma oro, hur det ska gå att ta hand om barnen som är 1 år, 2,5 år och snart år...Men jag får också vara helt själv den första veckan och sen har vi hjälp av mamma som kommer att bo hos oss. Men jag planerar att vara så lite aktiv som möjligt 4 första veckorna.
Gilla

Anonym användare

19 feb, 2020

Hej! Hur mår du idag? Hur känns det efter man sytt ihop magmusklerna?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem