
saha
Kvinna ·
Vi som ska göra bröstförstoring april 2014
Hej tjejer!
Hittade ingen tråd för oss som ska göra bröstförstoring i april så gjorde en här där vi kan diskutera och tagga tillsammans! Själv opereras jag den 16 april på KKAB i Falköping, sååå taggad!!! Någon mer som ska opereras där samma dag kanske??
Puss på er!
Sortera efter

meride
Kvinna ·

AlexC
Kvinna ·

Smika
Kvinna ·
Smika: Har du fått dina beställda bhar ännu? Hur sitter din Sophie? Min satt illa så jag skall prova att returnera imorgon. Underbandet var jättestort och kupan var antagligen för liten. Av tre köp satt en bra, badräkten =) Kram!
mina kom idag, de sitter inte bra :(
åh så trist, underbandet stort, kupan också stor. Jag behöver antagligen köpa 30 D eller 30 DD !? Vad ska du beställa för strl nu?
Ahh, det är ju tråkigt när man så gärna vill ha dem. Jag returnerade min 34e och bad om en 32ff... får se hur det blir. Annars kanske jag ska åka till change imorgon, de kanske har ngt som funkar. Har äntligen barnvakt =))
skickade du med returpengar och har du mailat dem eller skickade du bara tillbaka det? KONSTIGT ATT det är sån skillnad, min abecita kimberly är så liten i 70 E men sophie i 32 E var för stor ffa i kupan, nu beställde jag 32 DD & 30 DD... hoppas jag kan ha någon av dem eller båda ;P
SÅ Snygga alexC :)
Linis jag tänker på dig, kram
Nu har jag uppdaterat med 5 veckors bild (men bilderna liggeri oordning men se bildtexterna ;) ) men vet ej om det syns någon direkt skillnad de sista veckorna. De känns i alla fall bredare på nå vis (på utsidan)...

AlexC
Kvinna ·

meride
Kvinna ·
Smika: Ja det är underligt med storlekarna, undrar om vi någonsin kommer hitta rätt storlek på den där rackaren =) Jag läste på figleaves hemsida och skickade därför bara tillbaka kläderna med en lapp fär jag skrev att jag ville byta, varför och till vad. Jag gick till posten o stoppade det i ett vanligt vadderat kuvert, 16kr för kuvertet och 86kr för portot. Jag tänker att de pengarna är absolut värt det om jag får tillbaka rätt storlekar. Jag läste ngnstans att ett par tjejer beställer samma storlekar på sophien som de har hos change, och att det funkade för dem...
Var på just Change igår och fick prova massor av saker. Ville köpa en sportis men jag varkade vara mellan storlekar så ingen passade. Men inhandlade en snygg svart BH och en snajsig bikini =) Kommer lägga upp bilder när jag för tid till att prova i fota!
AlexC: sååå snyggt det har blivit! Kul att se utan tejpen =) jättefina!

AlexC
Kvinna ·

meride
Kvinna ·
oo oo glömde säga att dina ser fantastiskt fina ut också Smika! De är lite som min, jag kan se skillnad till det bättre men kan inte sätta fingret på vad som ändrats. De ser liksom bara mjukare o mer avslappnade ut =)

Våga-2014
Kvinna ·

Mandelblom
Kvinna ·
Jag chattade med kundservice på Figleaves.com, och hon var jättetrevlig och hjälpte mig så att jag fick rätt storlek när jag beställde Panache Sophie, har 30E (dvs 65E) i den. Efter det beställde jag Abecita Kimberley från Sportamore och den finns inte i 65E så jag tog 70D vilket ju är nästan samma och den passar också. Har också köpt två till på Gustav Mellbin (affär på Södermalm i Stockholm) där expediten var jättetrevlig, hjälpsam och duktig, en Freya Deco Nude i storlek 65E och en Abecita (ej Kimberley utan en finare bh som jag inte sett här) i 70D. Så nu har jag 4 bh:ar, bygelfria, förutom Proformas läkbh som jag inte kommer att använda mer, men behåller som minne. Mina gamla finaste bh:ar (många är jättefina) får dottern, om hon vill, har inte frågat än. Hon fyller 12 om en månad och hennes bröst har ju börjat växa så hon kanske tycker det är spännande med riktiga bh:ar även om de inte passar. Eller är det konstigt? När jag var 11-12 minns jag att jag lekte med en kompis att vi hade bröst och vi stoppade in papper innanför tröjorna.

Mandelblom
Kvinna ·
Det finns föresten ett särskilt forum för Kläder, bh, op-plagg mm där ni kan hitta jättebra info samt folk som säljer felköpta bh:ar.

Smika
Kvinna ·

Bara-jag
Kvinna ·
Batgirl! Ursäkta sent svar! Har köpt 70F på lindex!

Batgirl
Kvinna ·
Batgirl! Ursäkta sent svar! Har köpt 70F på lindex!

Smika
Kvinna ·

meride
Kvinna ·
Smika: Hejsan, bra tips! Annars fick jag min sophie härromdagen med nya storleken, 32ff, och den sitter ganska bra. Brösten blir vääääldigt spetsiga av den, speciellt när en är van vid tillplattande sportisar.
Jag kan också tipsa om den här:
http://www.figleaves.com/uk/product/FIG-113518/figleaves-active-High-Impact-Non-Wired-Sports-Bra/?size=&colour=Black
- hot tamales! Snacka om skruvstäd! =) Med den på rör de sig inte en milimeter. Och att axelbanden är smala så den funkar under linnen om man inte vill ståta med sportbh i sommar.
Nu förtiden tycker jag att jag är tillbaka i vardagen. 7 veckor gamla nu. Kan lyfta o bära barnen, städa, handla, powerwalk:a, cykla m.m... Har fortfarande ont i mitt ena snitt, mer vissa dagar än andra, men tar inget för det eller så.
Hur går det för er andra? =)

AlexC
Kvinna ·

meride
Kvinna ·
alexc: oooh, skönt att infektionen gett sig så att du slipper det nu när vädret börjar bli varmt o svettigt. =) Så spännande med opdatumet! Har du kommit fram till ngn storlek/profil än? Och oj, jag ser att du ökat en bh storlek efter lyftet, brukar det vara så? jag trodde kirurgen automatiskt tog bort lite när han lyfte. Elle är det p g a att tjejerna är "vassare" nu så de drar lite större? 😀

Boobs2014
Kvinna ·

AlexC
Kvinna ·

arigato
Kvinna ·
Smika: Har du fått dina beställda bhar ännu? Hur sitter din Sophie? Min satt illa så jag skall prova att returnera imorgon. Underbandet var jättestort och kupan var antagligen för liten. Av tre köp satt en bra, badräkten =) Kram!
mina kom idag, de sitter inte bra :(
åh så trist, underbandet stort, kupan också stor. Jag behöver antagligen köpa 30 D eller 30 DD !? Vad ska du beställa för strl nu?
Ahh, det är ju tråkigt när man så gärna vill ha dem. Jag returnerade min 34e och bad om en 32ff... får se hur det blir. Annars kanske jag ska åka till change imorgon, de kanske har ngt som funkar. Har äntligen barnvakt =))