Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lilltutten profilbild

Lilltutten

Kvinna ·

02 aug, 2018

Bröstförstoring i oktober 2018

Bröstförstoring

Har nu bokat in min op! Äntligen! Väldigt förväntansfull och vill nu att tiden bara ska springa iväg och att oktober ska komma fort, fort, FORT! (Även om jag gillar sommaren också värmen vi har också) ;) Tänkte att vi kanske är fler som ska opereras samtidigt och här i den här tråden kunde samlas och dela våra tankar, funderingar, osv inför op och även efter. Jag har min op inbokad på Nordiska Kliniken hos Patrik Höijer den 22 oktober 2018. Kommer lägga in 500cc i båda brösten. Motiva Round Full. Hur ser det ut för er?

231

Sortera efter

Jhildenborg

Kvinna ·

07 okt, 2018

Camillag skrev:

Är det någon som har mer ont i antingen höger eller vänster bröst? Idag har jag haft väldigt ont i vänstra bröstet, det spänner, värker och typ bultar. Känns så obehagligt, som bröstet ska sprängas vilken sekund som helst

Idag har jag knappt haft ont alls, bara obehagkänsla pga att dom är så svullna. Däremot imorse hade jag ont på just högra sidan under bröstet. Det sved och jag hade svårt att komma upp ur sängen. Men det gick sedan över. Jag har snitten under brösten.
Gilla

juliestar

Kvinna ·

07 okt, 2018

Spennende å lese om dere som har gjennomført, takk for at dere deler! :)
Gilla

Jimena

Kvinna ·

08 okt, 2018

Camillag- jag har inte haft sådär jättejätteont men ja, däremot har jag haft mer ont/svullnad/obehag i en. Den vänstra kör på ren anarki, känns som den vill in i armhålan o den spänner o gör ont o är typ 25% större än höger. Ser inte klok ut. Haha
Gilla

AquaAura

Kvinna ·

08 okt, 2018

Vet ni om det är okej att använda ansiktslotion och lipsyl på operationsdagen? Kommer vara så torr annars :(
Gilla

Jojjo29

Kvinna ·

08 okt, 2018

Jag tror inte att du ska smörja in dig men ta med dit och smörj efteråt. Lypsyl borde ju vara ok.
Gilla

Jimena

Kvinna ·

08 okt, 2018

Aquaaura- du får inte använda det innan OP. Men jag hade lypsyl så fick ääääääääntligen smörja efter. Hahahaha. Typ det första jag bad om när jag vaknade efteråt.
Gilla

rosali

Kvinna ·

09 okt, 2018

Hej alla! Jag hakar på här. Opererade mig i fredags på Art Clinic hos Carolina Borén i Göteborg. Förstoring med 610cc bakom muskeln. Tycker det är jobbigt att vara sååååå begränsad. Har gjort en lägeskorrigering med, så Carolina har varnat mig för att de kan "ploppa tillbaka" till tidigare ficka om jag inte är riktigt försiktig de första 4 veckorna.... Detta är min tredje operation så nu hoppas jag på 3e gången gillt! Dock första hos Art Clinic. Hittills är jag såååå nöjd med Carolina, från konsultation till operation och mitt nuvarande resultat. Är det någon mer som har ont i revbenen under ärren? Gör som ondast där tycker jag :(
Gilla

snutt

Kvinna ·

09 okt, 2018

Ploppa tillbaka😕? Jag opade mig år 2013 400cc texturerade runda mentor. Ska nu den 16e okt opa om mig. Ska då få dom högre upp då de sjunkit för mycket. Vill ha mer upptill å mer klyfta. Ska byta till ev ny sort släta hp extra 650. Då de ska va mindre risk för rippling. Även ev sy under. Är lite nervös för hur de kommer bli 😲


(skulle visst citerat)?
Gilla

rosali

Kvinna ·

09 okt, 2018

snutt skrev:

Ploppa tillbaka😕? Jag opade mig år 2013 400cc texturerade runda mentor. Ska nu den 16e okt opa om mig. Ska då få dom högre upp då de sjunkit för mycket. Vill ha mer upptill å mer klyfta. Ska byta till ev ny sort släta hp extra 650. Då de ska va mindre risk för rippling. Även ev sy under. Är lite nervös för hur de kommer bli 😲

(skulle visst citerat)?

Ja de kan tydligen falla tillbaka i sin gamla ficka?? Så läskigt!! Åh spännande. Framför eller bakom? Mina var katastrof innan, såååå långt isär och olika höjder och allt möjligt konstigt. Skönt att det är gjort nu! Min tidigare kirurg mätte aldrig min bröstkorg utan bara körde på standardstorlek.. De hamnade därför långt isär och efter omoperationen blev dem om möjligt ännu gräsligare. Min senaste kirurg mätte noga och anpassade implantaten utefter min bredd på bröstkorg osv... såååå skönt, de känns redan jättebra även om de är så nya!! Lycka till med din kommande operation!
Gilla

snutt

Kvinna ·

09 okt, 2018

rosali skrev:
snutt skrev:

Ploppa tillbaka😕? Jag opade mig år 2013 400cc texturerade runda mentor. Ska nu den 16e okt opa om mig. Ska då få dom högre upp då de sjunkit för mycket. Vill ha mer upptill å mer klyfta. Ska byta till ev ny sort släta hp extra 650. Då de ska va mindre risk för rippling. Även ev sy under. Är lite nervös för hur de kommer bli😲

(skulle visst citerat)?

Ja de kan tydligen falla tillbaka i sin gamla ficka?? Så läskigt!! Åh spännande. Framför eller bakom? Mina var katastrof innan, såååå långt isär och olika höjder och allt möjligt konstigt. Skönt att det är gjort nu! Min tidigare kirurg mätte aldrig min bröstkorg utan bara körde på standardstorlek.. De hamnade därför långt isär och efter omoperationen blev dem om möjligt ännu gräsligare. Min senaste kirurg mätte noga och anpassade implantaten utefter min bredd på bröstkorg osv... såååå skönt, de känns redan jättebra även om de är så nya!! Lycka till med din kommande operation!



Bakom som ja har nu tror ja. De nya inläggen ska de ha fått hem innan ja opereras sa han på konsulationen. Så ska bestämma helt hur de blir på opdagen, va gäller strl mm.
Åh, de låter lite skrämmande att de kan falla tillbaka i gamla fickorna.
Ska åka buss å tåg till jönköping på morgonen. Hm, va snygg en ska va i håret duschad i descutan å osminkad haha, omg. Får hoppas de inte e så många vakna så tidigt på morgonen😀.

Vilka opererade dig som inte anpassade din bredd på bröstkorgen? Va fasen😲🙁
Skönt de känns bra nu iaf👍🙂

Tack ja hoppas de kommer bli bra🙂
Gilla

Pillanpro

Kvinna ·

09 okt, 2018

Jag skulle gjort min op den 3/10 men hittade en knöl i ena bröstet två veckor innan op:( så kag fick avboka min op å gå på mammografi istället... men det va ingen fara med knölen vad dom kunde se :) men dom va helt fantastiska på art clinic då jag fick tillbaka alla pengar:) men ska boka en ny tid i vår om allt går som det ska då jag måste hålla koll på knölen i bröstet ett tag till :)
Gilla

Uggla

Kvinna ·

10 okt, 2018

Jimena skrev:

Uggla - en månad?! Hahahah näääääeee. Nu vill jag gråta. Men hoppas trycket lättar lite om man blir av med tejp och allt iaf. Nu känns det som den skaver in i revbenen.

Jag vågade mig faktiskt ut själv idag! Jag chansade o satte en sten i portdörren och tack o lov var den kvar när jag kom tillbaka så kunde öppna med hjälp av benet o klämma in mig med ryggen istället för att dra upp den med armen.

Jag har nu varit på återbesöket och har även hunnit med att börja jobba. Det går bra, men känns ibland i vissa rörelser men det känns idag (dag 9) mycket bättre än tidigare för mig. Vid återbesöket blev jag av med förbanden i armhålorna, nu ska de luftas. Hade tidigare inte alls ont där utan bara i musklerna samt på revbenen och ena axeln, men har nu snarare ont i ärren istället från och till. I ena armhålan fick jag en ganska stor blödning (blåmärket sträcker sig ca 2 dm). De är fortfarande svullet på båda sidor men inga tecken på infektion i alla fall tack och lov. Tejpningen runt brösten samt tortyren ska sitta i totalt fyra veckor, därefter ska jag börja ha Freyan dygnet runt i sex mån. Jag har minst fem skavsår utspritt efter tortyren. Jag får nu duscha, men ska fortfarande vara försiktig på överkroppen. Jag sover fortfarande sittande, i liggande trycker det för mycket och även i sidoläge (sidoläge avrådde de dessutom från fortfarande). Hur sover ni andra?
Gilla

arli

Kvinna ·

10 okt, 2018

rosali skrev:

Hej alla! Jag hakar på här.
Opererade mig i fredags på Art Clinic hos Carolina Borén i Göteborg. Förstoring med 610cc bakom muskeln. Tycker det är jobbigt att vara sååååå begränsad. Har gjort en lägeskorrigering med, så Carolina har varnat mig för att de kan "ploppa tillbaka" till tidigare ficka om jag inte är riktigt försiktig de första 4 veckorna.... Detta är min tredje operation så nu hoppas jag på 3e gången gillt! Dock första hos Art Clinic.
Hittills är jag såååå nöjd med Carolina, från konsultation till operation och mitt nuvarande resultat.
Är det någon mer som har ont i revbenen under ärren? Gör som ondast där tycker jag :(

Opererade mig 1/10 (också min 3e och jag hoppas med på tredje gången gillt ;) gjorde första på dåligt ställe sen andra på citadell och nu en korrigering på citadell) och är lite öm i revbenen. Inte ont direkt men öm.
Gilla

Jimena

Kvinna ·

11 okt, 2018

Uggla - fy. Man blir inte av med plåster heller? Jag tror jag blivit ganska benådad från fysiska smärtor. Mer än på ryggen har jag fått klåda från tortyren. Får jag fråga er. Har någon typ, blivit deprimerad? Jag har läst om det att det är ganska vanligt, men jag mår sååååå dåligt. Inte lite deppig utan jag har fått börja ta mina lugnande mediciner och jag bara gråter hela tiden och är rädd och ledsen och förtvivlad utan anledning. Det låter dramatiskt och jag ÄR det, jag börjar gråta när min pojkvän fråga hur jag mådde. Eller när han sa hejdå i förrgår bröt jag ihop för jag fick känslan att han aldrig skulle komma tillbaka. Konstant förtvivlad. Har någon av er drabbats av det?
Gilla

Jimena

Kvinna ·

11 okt, 2018

Lohose - grattis till nya tuttar! :))
Gilla

Noa

Kvinna ·

11 okt, 2018

Jimena skrev:

Uggla - fy. Man blir inte av med plåster heller?
Jag tror jag blivit ganska benådad från fysiska smärtor. Mer än på ryggen har jag fått klåda från tortyren.

Får jag fråga er. Har någon typ, blivit deprimerad?
Jag har läst om det att det är ganska vanligt, men jag mår sååååå dåligt. Inte lite deppig utan jag har fått börja ta mina lugnande mediciner och jag bara gråter hela tiden och är rädd och ledsen och förtvivlad utan anledning.
Det låter dramatiskt och jag ÄR det, jag börjar gråta när min pojkvän fråga hur jag mådde. Eller när han sa hejdå i förrgår bröt jag ihop för jag fick känslan att han aldrig skulle komma tillbaka.
Konstant förtvivlad.
Har någon av er drabbats av det?

Men usch att du mår så dåligt. Jag har tur och inte fått några humörsvängningar (förutom de vanliga när jag jag mens förra veckan hahahaha). När jag mår mindre bra hjälper det mig att få vara ute, så jag går på promenader och sånt. Hoppas du mår bättre snart. Kram
Gilla

Jimena

Kvinna ·

11 okt, 2018

Noa - haha men Gud vad vi synkar allt. Också haft mens precis. Så har haft pms o det är inte samma grej. Har läst att man kan bli deppig men jag är helt förtvivlad. Vet inte hur jag ska jobba när jag bara gråter och tror att folk ska dö. Tack för tips. <3 jag har försökt gå minst en promenad om dagen o göra sånt jag blir glad över men sen kommer det över mig som en våg o allt känns så hopplöst. Jag har haft ångest o depression förut så vet inte om man är extra sårbar eller något. Men såhär har jag nog aldrig känt. Min pojkvän sa att det kanske är avtändning/abstinens eftersom morfin är så starkt. Men jag slutade ju med allt typ dag två-tre. :/
Gilla

Elba0055

Kvinna ·

11 okt, 2018

Hej alla! Jag har också bokat tid nu!! 22e oktober är det dags. Spännande! Jag är som många andra osäker på storlek. Med ristestet känns 350cc bra. Har ingen egen vävnad och vill inte ha onaturligt stora. Hur tänker ni med storlek? Visst blir min 350cc mindre än en 350cc för någon som redan har egen vävnad?
Gilla

Fiajanson

Kvinna ·

11 okt, 2018

Funderar också något gräsligt på storlek, 345 eller 390 cc. Ristest i sportbehå med 390 känns bra och ser inte ”onaturligt” opererat ut. När jag provade på kliniken upplevde jag det mycket större och valde 345. Har 0.0 egen vävnad, ska göra under muskel så undrar hur mycket det sjunker in?
Gilla

snutt

Kvinna ·

12 okt, 2018

Fiajanson skrev:

Funderar också något gräsligt på storlek, 345 eller 390 cc. Ristest i sportbehå med 390 känns bra och ser inte ”onaturligt” opererat ut. När jag provade på kliniken upplevde jag det mycket större och valde 345. Har 0.0 egen vävnad, ska göra under muskel så undrar hur mycket det sjunker in?

Hej Ja har 400cc och hade väldigt små egna bröst. Kika å se om du får nån uppfattning 🙂
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem