Malin88
Kvinna ·
04 maj, 2011
Har börjat med LCHF metoden
Träning, hälsa, kost och viktJag började med LCHF metoden i söndags och har redan märkt skillnad. Har knappt ätit några kolhydrater och väldigt fet mat och mkt grädde denna veckan. Har ätit stora måltider och inte gått hungrig och ändå gått ner 2 kg. Vägde 54 i söndags och nu drygt 52 kg. Har inte vägt de på länge så visst kan man gå ner med den metoden :) Så den rekommenderar jag! Hittills iaf! Ska bli kul o se lite längre framåt.
Men jag är egentligen inte ute efter o gå ner massa i vikt utan bara nåt kilo och för att få bort mitt jobbiga sockerberoende. Och tror det är ett bra sätt o få bort det :)
Ville bara tipsa om det ni som vill gå ner i vikt. Bara man gör rätt och äter enligt reglerna så funkar de nog för de flesta :)
Sortera efter
Pixel
Kvinna ·
12 jan, 2012
Juli11
Man ·
14 jan, 2012
via_dolorosa
Kvinna ·
14 jan, 2012
Undra hur det blir för en person som redan är normalviktig då? Finns det några studier? Ja, lightproduketer är sent ut sagt ett skämt, rena lurendrejeriet... Ska man äta fett ska man äta riktigt. Intressan det här mé olika bantningsmetoder...
Juli11
Man ·
15 jan, 2012
citadellboobisar
Kvinna ·
15 jan, 2012
LCHF tycker jag är bra, missförstå mig inte!
JAg testade i ca 4-6 veckor, men jobbar 3 skift och alltid, ALLTID när jag jobbade natt blev jag as dålig! Jag sjönk kopiöst mycket i blodsocker fast jag åt och åt! En gång var det riktigt illa jag sjönk till 2,1 mmol/l....när man närmar sig 1,5 mmol/l så är man oftast medvetslös och värdet dalar fort!
Så med detta vill jag säga, att personer som jobbar 3 skift kanske borde ta sig en funderar innan de börjar...o alla diabetiker, detta är perfekt för er!
Och väljer man att börja med LCHF, var observanta på hur er kropp reagerar under tiden och hur ni mår.....för det kan bli galet och farligt!
Matrevolutionen är fantastisk. Ändrade typ hela min världsbild när jag läste den, och jag satt verkligen och sträckläste genom den. LCHF gör också underverk för min mage så det är därför jag fortsatt med det (och för att jag genom matrevolutionen fått reda på hur rätt det är att äta så och hur bra det är för en) även fast jag inte lyckats gå ner något i vikt.