Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Malin88 profilbild

Malin88

Kvinna ·

31 mar, 2011

Hur tränar man rumpan STÖRRE?

Träning, hälsa, kost och vikt

Jag vill kunna träna och gå ner i vikt utan at förlora rumpan. Känns som den krympt massor :S

Har nån nåt tips hur man kan träna rumpan så den blir större och putigare? Jag springer, kör crosstrainer och motioner och gör rumpövningar, men det verkar som de gör rumpan bara mindre och mindre haha. Jag vet att det går att träna upp rumpan men hur? 🤭

76

Sortera efter

Anonym användare

15 apr, 2011

haha, inte riktigt någon korppsbyggare. Men har en sambo som tränar riktigt hårt. Tack vare

honom har jag lärt mig en hel del;) Och så har jag väldigt lätt att få muskler.

Kan bero på att jag har korta muskler. En kompis som tränar lika hårt och har mer vikt

får inte på samma sätt "bulliga" muskler då de hennes är längre. Så det är också väldigt individuellt.

Och det beror inte alltid på hur lång man är, det är längden på musklen som räknas.

Min rumpa är inte stenhård. Har ju fett där på också ;) skulle nog säga fast och har inga celluliter.  En tjej har svårt att bli lika hårda som killar då de har mkt mindre kroppsfett.. Men om jag skulle deffa nu så skulle jag säkert bli mkt hårdare. Men att deffa är väldigt jobbigt.

Äter väldigt mkt kött och grönt, äter bara fullkorns pasta, bulgur, quinoa, bröd m.m

så håller mig till det... och tränar lite hårdare ist. 

Innan bröstop tränade jag riktigt hårt. Sen har det gått lite utför.. men nu har jag tagit tag i träningen ingen:)

Men jäkla musklepåverkan stör träningen. Där har jag också en anledning att sätta framför ist.

Undra hur alla fitness brudar gör? Undra om dom har framför eller bakommuskeln?

Cookie: det är sant,det behöver inte alltid vara så. Jag har fått exakt samma lår som mamma men hon har en väldigt platt rumpa och jag har då en väldigt putig. Men hade inte jag tränat hade ja säkert sett ut som henne. Man kan ju ärva från pappas sida också :P Och grattis att du har en putig rumpa från första början! Sådana är lättast att "forma". Små och platta rumpor behöver MAAAAT för att sedan kunna bygga upp någonting av det...

Mkt av träning är TEKNIK! Kör du exempel vis utfall eller benpress, tänk att spänna skinkorna extra mycket. Mycket handlar om att komma i kontakt med musklen vilket är välidgt svårt. VIssa pass går skit bra medan andra pass går det inte alls lika bra.

Gilla

Anonym användare

15 apr, 2011

Jag tror att man bör sätta implantaten framför muskeln om man gillar att träna mycket. Just nu tränar jag inte alls, har haft en lång sjukperiod och pluggar just nu dygnet runt i princip så fick ta en paus. Men i sommar ska jag börja med min kampsport igen och om jag har råd blir det nog att gymma lite också! Jag har alltid gillat att köra med maskinerna på gymmet, inte varit så mycket för konditionsträningen. Den får man ju ändå på kampsporten. ;)

Just nu har jag varit sjuk jättemycket senaste veckorna. Gått ned från 52kg till 45... så är typ ett benrangel just nu (och mina bröst som redan var små innan har typ helt försvunnit nu 😢, vill operera dem NUUU!). Haft världens halsfluss så inte kunnat äta någonting alls i princip. Men när jag blir frisk igen ska jag försöka börja äta bra igen. Brukar äta GI-mat när jag kan. Långsamma kolhydrater, mycket protein osv. :) Mitt ex var också väldigt intresserad av träning. Så jag lärde mig en del av honom också, han hade en jättebra bok som handlade om styrketräning och mat osv.

Gilla

Anonym användare

26 apr, 2011

Okej... har hittat en bild på en tjej med typ världens snyggaste rumpa... 😲 Nu är den iförsig inte äkta! Hon har tydligen sprutat in macrolane i den för att få den så där putig. Men tror ni att det är möjligt att komma åtminstone nära resultatet med hård träning? Benen får jag gärna på köpet! Sjukt snygga ben! Här är bilden:

http://elinjaconelli.blogg.se/images/2010/fp_5667546__6_109860946.jpg

Här är även lite andra bilder på snygga rumpor enligt mig:

http://www.amorvincitomnia.se/wp-content/uploads/2011/03/amor-vincit-omnia-rumpa.jpg

http://zuzibuz.blogg.se/images/2010/rumpa_121725455.jpg

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSJ6Dw5ReJhuSd5ej7wjG4DhP64_iw5tTkzpUQVGBlaKgjL0G-z&t=1

http://www.hipgirlie.com/wp-content/uploads/2008/11/a_butt_to_be.jpg

http://1.bp.blogspot.com/_Rj5WR2t_eD4/TQ4PIZ9FkuI/AAAAAAAANZw/Eutl6iNqyNs/s640/sexy-ass-butts-0.jpg (denna dock nästan lite för stor)

http://fattony.transworld.net/files/2009/02/ass.jpg

Hihi ja jag gillar rumpor! ;) Vill ha tillbaka min! :( Fast helst lite fastare och utan celluliter då. ;D

Gilla

Malin88

Kvinna ·

26 apr, 2011

cookie: hehe ja alla de bilderna va väldigt snygga rumpor!! tror de går o träna till viss del, fast mkt beror nog på hur man själv är byggd.

om jag kollar på min rumpa i ljuset så är den full med celluliter :( hatar dom. ändå är jag smal. o då ska man inte tala om hur de ser ut när man spänner rumpan!

men det är snyggt när den är så putig o går ut så mkt :)

Gilla

Anonym användare

26 apr, 2011

Hihi visst är de! :D Jo klart det beror mycket på hur man är byggd! Men jag tycker du har väääldigt fin och putig rumpa efter vad jag sett på bloggen! Så tror du har goda möjligheter att få den ännu snyggare om du vill det! 🤭 Är nog svårare att få en putig rumpa med träning om den är pytteliten och platt från början.

Hade en väldigt putig rumpa en gång i tiden. Blev kallad J-Lo osv. Men så försvann den... eller den typ plattades till, krympte och började hänga mer istället. :P Har blivit väldigt smal nu ju också (vilket jag gillar!) men då försvann ju rumpan också... vill ha smala ben och midja som jag har nu, men tillbaka min gamla rumpa. :P haha!

Jag har också massvis med celluliter på lår och rumpa framförallt... syns sjukt mycket när jag spänner rumpan... uuh. 😢 Men får fortsätta med gummikopporna och så börja hårdträna så kanske de försvinner. :P

En fråga till er som kan träning? Såna där gummiband, är de bra om man vill få STORA muskler? Finns ju såna där jättegummiband som man typ spänner under fötterna och runt axlarna och som man sen typ gör knäböj med osv. Eller måste man ha tunga hantlar för att få resultat? Vill gärna ha en hävstång (heter det så?) men får inte köpa nån för min pappa... blä att bo hemma. :P

Gilla

Malin88

Kvinna ·

26 apr, 2011

Men då lär ju du med ha bra förutsättningar om den va putig innan :) för de finns de som är feta men ändå har platt rumpa. O när man tränar upp den så åker den upp typ o hänger inte på samma sätt :) tror bodypump är väldigt bra för rumpan. Min vän är PT i det o har en väldigt fast o rätt stor rumpa :)
Gilla

Anonym användare

26 apr, 2011

Jo jag tror också det faktiskt! :) Tror jag kan få tillbaka rumpan. ;)

Jaa bodypump är säkert bra! Det kanske jag ska testa!

Gilla

Anonym användare

01 maj, 2011

Jag har precis börjat träna nu! eller har kört en månad ca varannan dag!

Det känns som jag bara har värmt upp innan, nu sista gångerna har jag insett att man ska köra tills man känner att man inte orkar mer, då ska man köra lite till för huvudet säger ifrån snabbare än kroppen! Det är så man får resultat!

Eller jag hoppas det iaf ;)

Man ska skaka, darra och vara knallröd, benpress, rygglyft och utfall!

Lycka till!

Gilla

Anonym användare

01 maj, 2011

maja-a skrev:

Jag har precis börjat träna nu! eller har kört en månad ca varannan dag!

Det känns som jag bara har värmt upp innan, nu sista gångerna har jag insett att man ska köra tills man känner att man inte orkar mer, då ska man köra lite till för huvudet säger ifrån snabbare än kroppen! Det är så man får resultat!

Eller jag hoppas det iaf ;)

Man ska skaka, darra och vara knallröd, benpress, rygglyft och utfall!

Lycka till!

Du menar träna rumpa eller? :) Vad kör du för övningar? Utfall med vikter eller? :D Tänkte börja med det ikväll jag. :) Gör olika magövningar, armhävningar och rygglyft varje kväll redan så tänkte lägga till rumpträningen nu. ;) Pappa har ett par 7,25kg hantlar som jag tänkte göra utfall med typ. Hoppas det funkar! :P En skivstång får jag nämligen inte köpa... :(

Gilla

Anonym användare

02 maj, 2011

Till anonym1985 & tubulärnomore (samt fler som är insatta i styrketräning!):

Hittade en bra hemsida där de beskriver tekniken för knäböj!

http://www.athleticdesign.se/athletics/squat_article_1.html#applikation1

Tyvärr har jag ingen skivstång och har inte råd med gym just nu, ni som är bra på styrketräning, kan det funka lika bra med tunga hantlar, en i varje hand? Jag har ett par hantlar på 7,25kg styck. För mig är det väldigt tungt för tillfället (är rätt svag), så blir nog perfekt till att börja med! Jag tänkte att om jag gör djupa knäböj som på länken med en hantel i varje hand, och så håller jag armarna längs med kroppen rakt nedåt med liksom handflaten in mot kroppen (fast knuten hand då förstås eftersom jag håller i hantlar). Fungerar det att hålla vikterna på det sättet?

Helst vill jag ju ha en skivstång att ha på axlarna, men som sagt har jag ingen sån och får inte heller köpa en för min käre far... 😡

Typ 3 x 10 reps eller nåt sånt hade jag tänkt på knäböjen.

Sen 3 x 10 reps på utfall med hantlar.

Sen 3 x 10 en övning som jag inte vet vad den heter men som min pappa tipsade om. Man står med ena benet bakåt på en pall t.ex. och så böjer man sig nedåt med vikter i händerna. Blir väl som knäböj ungefär antar jag fast på ett ben?

Tror ni jag kan köra de tre övningarna med mina hantlar och få resultat? Mycket protein efteråt också förstås! Tacksam för svar! :) Vill som sagt få STORA rumpmuskler så rumpan blir stor och putig!

Gilla

Anonym användare

08 maj, 2011

Vad tror ni om detta klippet: http://www.youtube.com/watch?v=TD9H24V7rrM&feature=related ? Det är ju väldigt enkla övningar som man kan göra hemma. Tror ni det ger resultat?

Gilla

Anonym användare

08 maj, 2011

Cosmolly skrev:

Vad tror ni om detta klippet: http://www.youtube.com/watch?v=TD9H24V7rrM&feature=related ? Det är ju väldigt enkla övningar som man kan göra hemma. Tror ni det ger resultat?

Joo..jag tror nog man tränar rumpan med de övningarna. Frågan är bara om den inte snarare blir MINDRE och fastare istället? Just för att man inte använder vikter utan bara sin egen tyngd.

Det är förresten de två första övningarna jag har börjat göra nu, fast med vikter i händerna. Men jag känner mest bara i framsida lår, inte så mycket rumpa fast jag försöker spänna rumpan. :(:(

Gilla

tinkerbell1

Kvinna ·

08 maj, 2011

Också sugen på att gå tillbaka till gymet(min rumpa försvinner nu),är det tre månader efter op man ska vänta el vad?

Gilla

Cissi87

Man ·

21 maj, 2011

Ett tips till alla er här inne, köp kettlebells! Den gör verkligen underverk! Jag började göra swings med 12 kg sen öka därifrån, sen kan man köpa lättare vikter om man vill för andra övningar!
Gilla

Anonym användare

21 maj, 2011

Swings... är det detta: 

http://thefitnessworkout.com/wp-content/uploads/2010/10/kettlebell-swing.jpg

? :) Vad kostar kettlebells ungefär?

Gilla

Cissi87

Man ·

22 maj, 2011

Ja, det är swings :) Jag köpte min 12 kg för ca 400:- på intersport, det är ett av dom billigaste jag hittat!

Gilla

Malin88

Kvinna ·

22 maj, 2011

såna har jag på gymet. brukar göra utfall med dom. men vad kan man mer göra för övningar med dom?

Gilla

Anonym användare

22 maj, 2011

Åh kanske satsar på en sån då! :D

Ja vad kan man göra för olika övningar för större rumpa förutom swings med en kettlebell? :)

Gilla

Cissi87

Man ·

22 maj, 2011

Kolla på youtube för övningar, det finns så otroligt mkt för hela kroppen!

Gilla

Anonym användare

22 maj, 2011

Kul! :) ska nog köpa en sån när jag har råd :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem