KallaFötter
Kvinna ·
03 jan, 2015
Pepptråd för viktminskning!
Träning, hälsa, kost och viktHej på er!
Efter min bröstoperation (för två år sedan) smög sig fem jobbiga extrakilon på och de har adrig släppt taget. Men nu har jag fått nog! Det vankas rejäl korr nu i vår och då ska vikten stämma.
Jag tänkte att den här tråden kunde vara en pepp för oss som vill gå ner några kilo. Någon som är med? :)
Sortera efter
9April
Man ·
05 jan, 2015
Anonym användare
10 jan, 2015
Snuttboll
Kvinna ·
10 jan, 2015
Få inte panik! Du har säkert bara bundit vätska, kör på och vänta ut 🙂
Nieve
Kvinna ·
10 jan, 2015
Det bästa tipset jag kan ge alla som vill ändra sin kost! Ta bort ALLT hemma som inte tillhör din kost/diet eftersom det kan fresta och få dig ur fokus. Hemma hos mig kom jag och min pojkvän överens om hurdan mat vi ska ha hemma och det är bara se till att kompromissa. Men vi har alltid kylskåpet/frysen fylld av alla former av nyttiga/hälsosamma livsmedel. Vi exkluderar allt med e-ämnen och som inte är naturliga livsmedel. Vi gör allt mat från grunden och tack vare detta håller jag en sund vikt, plus att jag presterar extra bra på min träning.
Och kosten är A och O om man ska gå ner i vikt. Ingen träning i världen kan kompensera dålig kost.
Anonym användare
10 jan, 2015
Vonkan
Kvinna ·
10 jan, 2015
Anonym användare
10 jan, 2015
Vonkan
Kvinna ·
10 jan, 2015
Midnattsfrost
Kvinna ·
10 jan, 2015
Anonym användare
10 jan, 2015
Nieve
Kvinna ·
10 jan, 2015
Jag menade det som generellt tips, inte enbart riktat till dig. :)
Men min spontana reaktion, du äter för lite!Kollade på din sida också och för att få ut vikt och längd på dig, för att göra en bättre analys. Men jag tror du borde öka ditt intag, för kroppen har säkerligen hamnat i ett svältläge, vilket innebär att du inte går ner i vikt alls eftersom all energi kroppen får används ytterst sparsamt då den lärt sig att den måste hushålla sig på mindre. Kroppen är inte så dum som vi tror. Sen vet jag inte exakt hur pass aktiv du är, men om du rör på dig normalt och tränar ex 3 ggr i veckan i medelhög puls, ja då har du verkligen satt din kropp i en svältposititon.
Så mitt förslag är att äta lite mer och ha ett mindre kaloriunderskott än vad du har nu. Dvs om ditt normala dagsbehov är 2000 så kanske du ska landa på ett underskott av enbart 300 och inte 700 som du har nu... Dvs att du ska äta 1700 kcal per dag. Det brukar jag rekommendera till dem som vill ha råd av mig, att inte ha så stort kaloriunderskott. Sedan kan du testa att "chocka" kroppen emellanåt med en dag i veckan att äta mer kolhydrater så att kroppen inte anpassar sig. Dvs ingen cheatday som många tycks ha, utan carbday. Finns mycket information om det på nätet. Hoppas du iallafall fick lite kött på benen ändå :)
Nieve
Kvinna ·
10 jan, 2015
Varifrån har du fått att 1800 kcal är din dagliga förbrukning? Låter väldigt lite för mig... Min basala metabolism (alltså om jag ligger ner i sängen hela i 24 h) är ca 1500 kcal, och jag tränar och rör på mig normalt så plusminus 2000 kcal är det som håller min vikt. Och jag väger ändå mindre än dig... Så 1800 låter lite...
Anonym användare
10 jan, 2015
Vonkan
Kvinna ·
10 jan, 2015
Nina
Kvinna ·
10 jan, 2015
Pygme
Kvinna ·
10 jan, 2015
Anonym användare
10 jan, 2015
Anonym användare
10 jan, 2015
Nieve
Kvinna ·
10 jan, 2015
Njaaa... Ta ett ex, vi säger att rekommendationen att du förlorar ett halvt kilo i veckan på en kost med 500 kcal i underskott. Och personen i fråga väger 50 kg. Efter ett år, dvs 52 veckor senare, tror ni att personen då väger 25 kg? Nej, kroppen anpassar sig. Du kommer att infinna dig i en platå någon gång, där kroppen säger emot din vilja. Man kan inte banta bort sig själv. Det är omöjligt.
Fiffi: jag tycker generellt att du ska öka ditt intag för jag gissar att du är väldigt aktiv annars, du är ju en förskolelärare så du rör på dig hela tiden oavsett om du tränar eller inte. Du har ett väldigt aktivt jobb till skillnad från många andra som jobbar i kontorsmiljöer. Sedan kan du testa att någon gång i veckan ge dig själv lite mer energi, det tror jag kommer göra gott för ditt psyke och din kropp. Du måste vara snäll mot dig själv. Hellre en långsam viktnedgång som du kan hålla resten av ditt liv, än en snabb sådan som när sedan när du återgår till "normal" kost går upp de kg du gick ner... Det finns inga quick fixes som företag som vill sälja sina "superbra" produkter försöker få oss att tro.
Pygme
Kvinna ·
10 jan, 2015