Silicon dream
Man ·
12 sep, 2014
Vill gå ner i vikt och behöver hjälp
Träning, hälsa, kost och viktJag behöver hjälp av er tjejer med ett träningsschema. Ska börja träna på gym (SATS) och har tänkt träna åtminstone 3-4 dagar per vecka men är så novis på detta och behöver få tips på lämpligt schema och vilka övningar jag bör satsa på. Mitt mål är att gå ner i vikt, önskvärt är 9 kg. Jag vill få bättre flås och bli vältränad och få bort massa fett på oönskade ställen, lägre vilopuls och mindre underhudsfett. Jag tänkte väl främst träna styrketräning vilket jag förstått bränner mest. Men skulle vilja gå på några pass också och då undrar jag vilka pass man ska satsa på? Hur tränar man bäst hamstrings och rumpa? PW är det bäst att ta direkt på morgonen fastande innan frukost dom dagar jag inte tränar på gym? Jag vill verkligen komma i riktig bra form så hjälp mig med upplägg och bra övningar och pass.
Sortera efter
Silicon dream
Man ·
21 okt, 2014
Silicon dream
Man ·
21 okt, 2014
Stronglifts är för nybörjare och medel...vill inte vara en besserwisser här 🙁 dessutom kommer detta att hjälpa dig något oerhört mycket vid löpträning då du får en benmuskulatur som hjälper dig att bli en bättre löpare tillsammmans med att du skyddar dina t.ex knä från förslitningar och skador.
Det är bevisat att man kan träna styrka till man dör, detsamma kan man inte säga om cardio.
Du kan inte blanda styrka o hård kondition på samma dag t.ex...det är även där bevisat att cardio motarbetar ens muskeltillväxt. Det du går ner i under nämda helg är vätska och inte fett. Mitt tips är: Ställ undan vågen några månader och kör hård styrka med höga reps varannan dag för uthålliga muskler och cardio den andra dagen. Du kommer att se i din spegel vad som händer med din kropp. Men att äta rätt är nyckeln till det hela. Det är otroligt viktigt att veta vad du går ner i, är det fett eller muskler som du gör dig av med under din marsch mot 50 kg. Försök att få i dig rikligt med protein gärna 150gr om dagen, få i dig rätt sorts fett och kolhydrater. Nötter och mandlar, fibrer havregröt, kvarg, banan, bär, potatis, fisk, kyckling och grönsaker. Du måste ligga på ett kcalunderskott när du vill ta bort fett som du säkert vet själv men tänk på att i början när man tränar styrka lägger man lättare på sig muskler och det tar tid att bränna fett. Du kan typ bränna ½ kg fett i veckan vid rätt viktminskning. Ta bort vågen ett tag 😀 den visar inte något alls om din kropp och hur du formar den!! Kör hårt!
Silicon dream
Man ·
22 okt, 2014
bluekobolt
Man ·
22 okt, 2014
Där finns en väldigt bra bok om man vill lära sig lite mer om kroppen och hur det hela fungerar:
http://www.bokus.com/bok/9789174379310/forma-kroppen-och-maximera-din-prestation-om-kost-och-traning-pa-vetenskaplig-grund/
bluekobolt
Man ·
22 okt, 2014
Stronglifts är för nybörjare och medel..
Midnattsfrost
Kvinna ·
22 okt, 2014
Silicon det är 171 kalorier i 45 g havregryn fördelat på 5,9 g protein, 3,2 g fett och 27 g kolhydrater.
Jag är på jobbet och kämpar nu. Önskar att jag kunde träna snart...
Silicon dream
Man ·
22 okt, 2014
Midnattsfrost
Kvinna ·
22 okt, 2014
käkar inte 45 g då utan snarare 20 g. Mycket äggvita blir det och kvarg, och shakes.
Silicon dream
Man ·
23 okt, 2014
Midnattsfrost
Kvinna ·
23 okt, 2014
Jo alltså jag har det inte som gröt då utan blandar det med vatten och proteinpulver i en shaker..
Havregryn är bättre än fil och yoghurt.
Risken med att inte äta på morgone och gå och vänta är att man a) kan föräta sig eller b) kroppen sätter dig i svältläge.
Silicon dream
Man ·
23 okt, 2014
Midnattsfrost
Kvinna ·
23 okt, 2014
Nej jag anklagade dig inte för det - det är bara lätt hänt att det blir så :)
Inga bra kolhydrater, försöker undvika laktos och nej laktosfri är inge vidare bara dyrt. Jag vill ha något med bra kolhydrater på morgonen och som mättar. Jag skulle kunna häva fil utan att bli mätt :P
Nej ajg vet tyvärr itne det - men koppla upp dig på deras wi-fi och gå in på soundcloud kanske? :)
Silicon dream
Man ·
24 okt, 2014
Silicon dream
Man ·
24 okt, 2014
Silicon dream
Man ·
24 okt, 2014
Silicon dream
Man ·
24 okt, 2014
Midnattsfrost
Kvinna ·
24 okt, 2014
Pygme
Kvinna ·
25 okt, 2014
Silicon dream
Man ·
25 okt, 2014
Silicon dream
Man ·
25 okt, 2014