3 Frågor
Fråga kirurgen
Välkommen till den sektion på POF där våra medlemmar möter de verkliga experterna! Kanske har du konkreta frågor om just ditt fall, eller har du läst om något du gärna vill höra plastikkirurgernas åsikt om? Här kan du som medlem ställa din egen fråga och få svar från aktiva plastikkirurger från svenska kliniker, utan kostnad.Samtidigt lär du känna kirurgerna lite mer och kan lätt besöka deras profilsida när du får förtroende för någon, för att se mer om deras verksamhet och bilder på deras resultat. Passa på!
OBS! Inga svar på denna sida ska anses utgöra individuell medicinsk rådgivning och du ingår inget patient-läkarförhållande med den svarande kirurgen enbart p g a svaren. Svaren ska mer ses som allmän information eller fingervisning om vad man troligen kommer att få höra vid en ev konsultation.
Sortera efter

Anonym användare
16 sep, 2026
Kan man kombinera intimkirurgi med diskretion - hur går själva konsultationen till?
Jag skäms över att ens boka. Kan ni beskriva hur en konsultation praktiskt går till så att jag vet vad jag ger mig in på innan jag vågar ta steget?
Annan Intimkirurgi
Hej,
Tack för att du hör av dig. Det är helt förståeligt att en konsultation för intimkirurgi kan kännas utlämnande, men du behöver absolut inte skämmas. Jag är van vid den här typen av frågor och bemöter dem professionellt och respektfullt.
Konsultationen börjar med ett samtal medan du är fullt påklädd. Du får i lugn och ro berätta vad som besvärar dig, om det gäller utseende, obehag eller funktion, och vad du hoppas kunna förbättra. Vi går även igenom din hälsa, eventuella läkemedel, tidigare operationer och andra omständigheter som kan påverka en behandling.
För att kunna bedöma om en operation är lämplig behövs vanligtvis en kort undersökning. Du får då klä av dig på underkroppen i enskildhet. Endast det område som behöver undersökas exponeras, och undersökningen görs så varsamt och diskret som möjligt. Jag berättar hela tiden vad som ska göras och ingenting sker utan ditt samtycke. Du kan när som helst be oss att pausa eller avbryta.
Efter undersökningen klär du på dig igen och vi fortsätter samtalet. Du får information om din anatomi, vilka behandlingsalternativ som kan vara aktuella, vilket resultat som är realistiskt samt vilka risker, ärr och läkningstider som ingår.
En konsultation innebär inte att du förbinder dig till en operation. Du kan komma enbart för att få en professionell bedömning och sedan fundera i lugn och ro. All personal omfattas av tystnadsplikt och ditt besök hanteras med samma sekretess som all annan vård.
Varmt välkommen när du känner dig redo. 🩵
Vänliga hälsningar,
Virginia Gonzalez
Specialist i Plastikkirurgi och Allmänkirugi

Anonym användare
06 maj, 2026
Vaginal försnävning efter förlossning, hjälper det verkligen, eller är det bättre med bäckenbottenträning?
Hej! Jag är 39 år, har fött tre barn (det sista vakuum) och upplever att det är "vidare" än innan vaginalt. Jag märker det vid samlag, vi har båda tappat känsla, och vid träning händer det att det "kommer luft". Jag har gjort bäckenbottenträning i ett år med en uroterapeut och det har hjälpt en del men inte tillräckligt. Hur stor effekt kan jag förvänta mig av en vaginalförsnävning kontra fortsatt träning? När bedömer ni som kirurger att operation är motiverad? Och hur permanent är resultatet, kan det "ge efter" igen efter ett tag eller om man tränar tungt? Det här är inget som är helt enkelt att prata om, så uppskattar verkligen ett seriöst svar.
Annan Intimkirurgi
Hej!
Det du beskriver är en vanlig men för många också en svår sak att prata om. Efter flera vaginala förlossningar, särskilt om någon skett med sugklocka, kan man få både en försvagning av bäckenbotten och en mer anatomisk förändring i mellangården och slidöppningen. Det kan ge minskad friktion vid samlag, känsla av att det blivit vidare och ibland besvär med att det kommer luft vid träning eller rörelse.
Fortsatt bäckenbottenträning är fortfarande värdefullt, särskilt om den har gett viss förbättring. Träning kan förbättra muskelstyrka, kontroll och stöd. Däremot har träning sina begränsningar om problemet till stor del beror på att vävnaderna har tänjts ut eller att det finns en bristning eller defekt i mellangården som inte återfått sitt ursprungliga stöd. I sådana fall kan man nå en platå där fortsatt träning inte förändrar anatomien särskilt mycket.
Det man brukar bedöma inför en eventuell operation är just om det finns en tydlig anatomisk förklaring till besvären, till exempel en vidgad slidöppning, svag eller defekt mellangård, ärr efter förlossning eller samtidig prolaps. Om besvären är tydliga, påverkar samliv eller funktion och kvarstår trots väl genomförd träning, då kan kirurgi vara motiverad. Vanligtvis handlar det då om att man bygger upp stödet igen i mellangården (perinealkroppsplastik) och ofta kombinerar detta med att man gör slidan snävare genom att minskar bredden på det bakre slidväggen. Man behöver anpassa detta utifrån vad man hittar vid undersökning så exakt vad man behöver göra kan variera mellan olika personer.
Det jag brukar råda mina patienter som vill diskutera en vaginalförsnävning är att det är viktigt att man inte har någon komplicerad, obehandlad förlossningsskada, t ex skada på slutmuskler i ändtarmen. Detta ska enligt min mening alltid bedömas av en gynekolog först för att se om det är något som ska behandlas av dem istället. Man ska inte heller ha en allvarlig inkontinens eftersom detta också är något som ska bedömas av en gynekolog i första hand innan man överväger en vaginalförsnävning hos en plastikkirurg, enligt min mening. Små defekter efter förlossningar såsom slemhinneflikar eller skada på inre blugdläppar kan dock många gånger korrigeras samtidigt.
När det gäller effekt brukar kirurgi kunna ge mer än fortsatt träning om huvudproblemet är just den anatomiska vidgningen. Däremot ska man vara försiktig med att lova en exakt grad av “försnävning” eller att känslan blir som före graviditeter och förlossningar. Resultatet beror på vävnadskvalitet, eventuell muskelskada, ärrbildning och hur stor del av besvären som beror på att det har blivit en anatomisk töjning av vävnaderna och hur mycket som kan ha andra orsaker. En alltför aggressiv försnävning är inte heller önskvärd, eftersom det kan ge smärta eller spänning vid samlag eller göra att mensblod samlar sig på in sidan..
Resultatet är ofta relativt hållbart om läkningen blir god och man inte genomgår nya vaginala förlossningar, men det är inte att betrakta som helt oföränderligt. Vävnader påverkas fortsatt av ålder, hormonella förändringar, bindvävskvalitet och långvarigt tryck nedåt, till exempel vid uttalad förstoppning, kronisk hosta, övervikt eller tung belastning över tid. Det betyder inte att man inte kan träna efteråt, men man brukar vilja att läkningen får stabiliseras ordentligt och att man samtidigt fortsätter tänka på bäckenbottenfunktion och tryckkontroll.
En vaginalförsnävning kan med fördel kombineras med annan intimkirurgi om man har sådana önskemål. Detta kan t ex vara inre blygdläppsplastik, eller fettsugning av venusberget.
Sammanfattningsvis, det här är min egen uppfattning efter att ha jobbat med denna typ av operationer i flera år: Det är ett bra ingrepp för att återställa den normala töjning som blir efter vaginala förlossningar, men inte ett ingrepp man ska göra för att reparera en allvarlig förlossningsskada.
Johan Thorfinn
överläkare / docent i plastikkirurgi
Linköping

Anonym användare
13 apr, 2026
Intimkirurgi efter förlossning – vilka alternativ finns?
Efter min senaste förlossning (vaginal, med bristning grad 2) känner jag att saker och ting inte riktigt är som förut. Det känns slappare och jag har ibland lite läckage vid träning. Min barnmorska sa att det kan förbättras med bäckenbottenträning, men efter 2 år känner jag ingen större skillnad. Finns det kirurgiska alternativ som kan hjälpa? Jag tänker inte bara på det kosmetiska utan framförallt på funktionen. Vad brukar ni rekommendera?
Annan Intimkirurgi
Tack för att du delar med dig – det du beskriver är något vi ofta möter efter vaginal förlossning, särskilt vid bristningar.
När besvär som känsla av slapphet eller ansträngningsinkontinens kvarstår trots långvarig bäckenbottenträning, kan det bero på förändringar i vävnadens elasticitet och stöd.
I de fallen finns det idag icke-kirurgiska behandlingsalternativ som kan vara ett bra nästa steg. En metod vi arbetar med är radiofrekvensbehandling (FormaV), som stimulerar vävnaden och kan bidra till förbättrad spänst och stöd, vilket i sin tur kan minska upplevd slapphet och vissa lättare besvär med läckage.
För många patienter med mild till måttlig problematik kan detta vara ett effektivt alternativ utan behov av kirurgi.
Det är dock viktigt att göra en individuell bedömning för att förstå orsaken till dina besvär och säkerställa att rätt behandling väljs. I vissa fall kan det också vara aktuellt att komplettera med specialistbedömning inom bäckenbotten.
Med vänliga hälsningar,
Victoriakliniken


