Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
knasigakarin profilbild

knasigakarin

Kvinna ·

22 dec, 2023

Rippling! Mentor anatomiska

Bröstförstoring

För nästan exakt 4 veckor sedan gjorde jag en bröstförstoring med mentor anatomiska cpg 322, 330cc. Mitt utgångsläge var en 75aa, knappt. (har aldrig förstått eller lagt energi på bh-storlekar då jag inte trivts i någon oavsett) Tunn över bröstkorg, samt smalt mått över bröstkorg, endast 11,5 i bröstbredd och jaa.. lite egen bröstvävnad. Kirurgen rekommenderade just anatomiska mentor pga utgångsläget. Nu sedan ett par-tre dagar så har jag haft kännbar rippling (vänster klyfta). Nu i duschen, när jag glider lätt med handen pga kombinationen tvål och vatten, upptäckte jag även rippling på utsidan (mot sidan) på vänster bröst. Höger bröst har jag förstås även känt igenom och känner liiiiiite rippling mot klyftan när jag verkligen känner efter. Ripplingen känns endast tydligt när jag för handen nerifrån/underifrån bröstet och därefter uppåt. (oavsett i dusch eller ej) värt att tillägga, än så länge så syns ej ripplingen utan är endast kännbar. edit. nu några dagar senare har jag upptäckt mer rippling framförallt vä. bröst. En hel del vågor undertill, ut mot sidan och nere vid klyftan men även höger har undertill, flera vågor. Nu några dagar senare, även åt sidorna och mot klyftan. Varav en som man kan ana syns.. Kan det vara traction rippling? Alla ytor som inte är täckta av muskeln är iprincip utsatta för rippling? Känns ju värdelöst. Böjer jag mig framåt så känns brösten som två russin pga all rippling. Även när jag ligger ner känns rippling 7 veckor gamla- Kännbar rippling, än mer tydlig. Nu även synbar rippling i klyftan, undertill och på sidorna. Men inte i alla lägen.. Ni som haft kännbar rippling efter ungefär 4 veckor (gärna med mentor anatomiska) hur har det utvecklat sig?

35

Sortera efter

cherrytits

Kvinna ·

06 jan, 2024

knasigakarin skrev:

cherrytits wrote:

knasigakarin wrote:

Puffar upp igen, någon måste ju ha erfarenhet.. ?‍?

Tror tyvärr inte du kommer få det korrigerat kostnadsfritt, eftersom det inte räknas som en komplikation utan som "normalt" då de allra flesta får det. Ett byte till runda släta implantat skulle kanske kunna minska ripplingen?

Jaaa precis, det är nog tyvärr inget dom kommer att korrigera. Men tycker ju inte detta är ”normal” rippling med tanke på att alla ytor som inte bröstmuskeln täcker har rippling. På båda bröst, känns inte normalt även om det inte klassas som komplikation på det sättet. Har tid hos sjuksköterska och kirurgen nu på Måndag så ska dom iallafall göra en bedömning.
Är ju jättenöjd med resultatet i övrigt och är nästan 100 på att jag inte skulle vara det med runda släta..

Varför skulle du inte vara nöjd med runda släta implantat? Motivas ergonomix är ju ungefär som anatomiska implantat i formen och ifall du väljer släta implantat minskar risken för rippling. Det låter nästan som du har fått traction rippling, vilket är vanligare med grövre texturerade implantat som anatomiska implantat är, eftersom textureringen ska minska risken för rotation. Risken för BIA-ALCL är ju större med grov texturering också. Finns flera på forumet som bytt från anatomiska till runda med mindre mindre texturering eller släta just för att de fick problem med grov rippling: https://plastikoperationsforum.se/node/111585 Men förhoppningvis så blir din rippling bättre när det gått ett tag, eftersom du fortfarande är väldigt nyopererad så kan det fortfarande bli bättre när kapslarna blivit tjockare :)
Gilla

Linda-Li

Kvinna ·

09 jan, 2024

Hur går det för dig? Var det igår du hade tid på kliniken, och vad sa de iså fall..?
Gilla

knasigakarin

Kvinna ·

10 jan, 2024

Linda-Li skrev:

Hur går det för dig?
Var det igår du hade tid på kliniken, och vad sa de iså fall..?

I Måndags var det, jättegullig sjuksköterska som var så snäll och förstående. Men när Per sedan kom in så fick jag bekräftat att det finns ingenting att göra, det här får man räkna med. Bara att gillar läget iprincip, med tanke på mitt utgångsläge. Tråkigt att det inte var något jag blev varnad för att jag skulle vara i ”riskzonen” dock. I framtiden skulle man kunna göra fettransplantation, kostsamt dock och han sa att det inte var aktuellt just nu. Han meddelade också att det inte kommer att hjälpa att byta implantat utan det kommer att bli samma resultat oavsett implantat? jaja.. nu får jag väl vänta och se.. :(
Gilla

Petra1979

Kvinna ·

11 jan, 2024

Nu ser man ripplingen väldigt bra på dina senaste upplagda bilder, förstår att du är missnöjd. Jag har storleken större Cpg 322 i 375cc M+ fick ingen som helst rippling men jag hade mer egen vävnad än dig, C:a 150 höger och 175cc vänster. Dina bröst är supersnygga, verkligen ! bra form och storlek på din kropp.
Gilla

Linda-Li

Kvinna ·

12 jan, 2024

Jag håller med, verkligen jättefina bröst.! Formen och storleken är helt perfekt. Tråkigt med ripplingen ? Har förstått nu att det är ganska vanligt. Hade inte tänkt på det så mycket innan. Det syns ingenting framifrån, om det nu kan vara någon tröst. Men jag förstår känslan. Jag håller tummarna för att det ska bli lite bättre ju längre tiden går ❤️
Gilla

knasigakarin

Kvinna ·

16 jan, 2024

Petra1979 skrev:

Nu ser man ripplingen väldigt bra på dina senaste upplagda bilder, förstår att du är missnöjd.
Jag har storleken större Cpg 322 i 375cc M+ fick ingen som helst rippling men jag hade mer egen vävnad än dig, C:a 150 höger och 175cc vänster.

Dina bröst är supersnygga, verkligen ! bra form och storlek på din kropp.

Tack! Så skönt för dig, önskar verkligen jag hade sluppit detta med. Nu är det det enda jag tänker på.. Tyvärr har det blivit ÄNNU värre de senaste dagarna nu. Det syns på flera ställen i klyftan när jag står upprätt och känns väldigt mycket mer nu också när jag står upprätt. Är som att dra över revben typ, den känslan (om man för handen mjukt över). Så så så besviken. Går liksom inte att dölja bra o en bh eller liknande. Opererade ju ändå brösten för att äntligen kunna känna mig bekväm i att gå i en bikini osv, men nu känns det bara sjukt. Kommer att få ha heltäckande bikini, det var ju inte riktigt vad jag ville med alla pengarna jag har lagt. Har ändå försökt lägga på mig i vikt för att se om det blir bättring, har säkert gått upp 4-5 kilo. Men det blir bara värre och värre, nu förstår jag ju att det kommer att bli ännu värre om jag skulle gå ner dom kilona med. Är helt säker på att det är traction rippling nu med, ena stället i klyftan med rippling får ett blåmärke om jag lutar mig åt sidan. Då implantatet åker ut lite åt sidan och nyper tag och drar med huden så att det blir blått där huden nyps med och stramar. Så hemskt att vara orolig för att brösten ska mjukna mer och mer för jag vet att ripplingen kommer träda fram desto mjukare dom blir. Önskar jag kunde njuta av dom istället men det här kommer ju aldrig ordna upp sig av sig själv.
Gilla

jocelyn1987

Kvinna ·

17 jan, 2024

knasigakarin skrev:

Petra1979 wrote:

Nu ser man ripplingen väldigt bra på dina senaste upplagda bilder, förstår att du är missnöjd.
Jag har storleken större Cpg 322 i 375cc M+ fick ingen som helst rippling men jag hade mer egen vävnad än dig, C:a 150 höger och 175cc vänster.

Dina bröst är supersnygga, verkligen ! bra form och storlek på din kropp.

Tack!
Så skönt för dig, önskar verkligen jag hade sluppit detta med. Nu är det det enda jag tänker på..
Tyvärr har det blivit ÄNNU värre de senaste dagarna nu. Det syns på flera ställen i klyftan när jag står upprätt och känns väldigt mycket mer nu också när jag står upprätt. Är som att dra över revben typ, den känslan (om man för handen mjukt över).
Så så så besviken. Går liksom inte att dölja bra o en bh eller liknande. Opererade ju ändå brösten för att äntligen kunna känna mig bekväm i att gå i en bikini osv, men nu känns det bara sjukt. Kommer att få ha heltäckande bikini, det var ju inte riktigt vad jag ville med alla pengarna jag har lagt.
Har ändå försökt lägga på mig i vikt för att se om det blir bättring, har säkert gått upp 4-5 kilo. Men det blir bara värre och värre, nu förstår jag ju att det kommer att bli ännu värre om jag skulle gå ner dom kilona med.

Är helt säker på att det är traction rippling nu med, ena stället i klyftan med rippling får ett blåmärke om jag lutar mig åt sidan. Då implantatet åker ut lite åt sidan och nyper tag och drar med huden så att det blir blått där huden nyps med och stramar.

Så hemskt att vara orolig för att brösten ska mjukna mer och mer för jag vet att ripplingen kommer träda fram desto mjukare dom blir. Önskar jag kunde njuta av dom istället men det här kommer ju aldrig ordna upp sig av sig själv.

Åh jag lider verkligen med dig :( Så tråkigt att det inte blev som du tänkt. Vad är lösningen på detta, ta ut implantaten, byta?
Gilla

knasigakarin

Kvinna ·

17 jan, 2024

jocelyn1987 skrev:

knasigakarin wrote:

Petra1979 wrote:

Nu ser man ripplingen väldigt bra på dina senaste upplagda bilder, förstår att du är missnöjd.
Jag har storleken större Cpg 322 i 375cc M+ fick ingen som helst rippling men jag hade mer egen vävnad än dig, C:a 150 höger och 175cc vänster.

Dina bröst är supersnygga, verkligen ! bra form och storlek på din kropp.

Tack!
Så skönt för dig, önskar verkligen jag hade sluppit detta med. Nu är det det enda jag tänker på..
Tyvärr har det blivit ÄNNU värre de senaste dagarna nu. Det syns på flera ställen i klyftan när jag står upprätt och känns väldigt mycket mer nu också när jag står upprätt. Är som att dra över revben typ, den känslan (om man för handen mjukt över).
Så så så besviken. Går liksom inte att dölja bra o en bh eller liknande. Opererade ju ändå brösten för att äntligen kunna känna mig bekväm i att gå i en bikini osv, men nu känns det bara sjukt. Kommer att få ha heltäckande bikini, det var ju inte riktigt vad jag ville med alla pengarna jag har lagt.
Har ändå försökt lägga på mig i vikt för att se om det blir bättring, har säkert gått upp 4-5 kilo. Men det blir bara värre och värre, nu förstår jag ju att det kommer att bli ännu värre om jag skulle gå ner dom kilona med.

Är helt säker på att det är traction rippling nu med, ena stället i klyftan med rippling får ett blåmärke om jag lutar mig åt sidan. Då implantatet åker ut lite åt sidan och nyper tag och drar med huden så att det blir blått där huden nyps med och stramar.

Så hemskt att vara orolig för att brösten ska mjukna mer och mer för jag vet att ripplingen kommer träda fram desto mjukare dom blir. Önskar jag kunde njuta av dom istället men det här kommer ju aldrig ordna upp sig av sig själv.

Åh jag lider verkligen med dig :(
Så tråkigt att det inte blev som du tänkt.

Vad är lösningen på detta, ta ut implantaten, byta?

Det kirurgen sa var att det inte spelar någon roll om jag byter implantaten, att det kommer bli rippling oavsett. Nu har jag ju läst upplevelser här dock som inte stämmer överens med det. Han tyckte mest att jag skulle gilla läget och inte tänka på ripplingen.. lättare sagt än gjort. ? Och om jag stör mig för mycket skulle en fettransplantation vara lämpligt i framtiden.. men inte i nuläget. Väldigt dyrt dock, och nu har jag lagt nästan 60.000 redan, på randiga bröst ??‍♀️
Gilla

heejsaaan

Kvinna ·

17 apr, 2024

Blir rippling värre med tiden? Har lite svagt på moina bröst med men visste ej vad det var. Jag funderar på att ta ut mina helt och hållet
Gilla

knasigakarin

Kvinna ·

27 apr, 2024

heejsaaan skrev:

Blir rippling värre med tiden? Har lite svagt på moina bröst med men visste ej vad det var. Jag funderar på att ta ut mina helt och hållet

Är nog lite olika, mitt högra bröst där jag har mindre rippling än det vänstra har inte blivit värre. Det vänstra har blivit gradvist värre och värre, nu känns det som att det stannat av och har varit ungefär samma i några veckor.
Gilla

Mirena22

Kvinna ·

30 okt, 2024

Hej, hur har det gått för dig? Är rippligen kvar? Fan jag blir orolig att sånt kan faktiskt lätt hända. Vore bra att veta om man är i riskzonen för sådant.. Har inte tänkt på detta förut. Hoppas verkligen att det blivit bättre.
Gilla

Lovan

Kvinna ·

07 nov, 2024

Fy vad tråkigt att höra att du fått sådana problem med rippling! Hoppas att det är något som blir mindre märkbart där implantaten har hamnat på plats mer och huden har töjt ut sig mer!
Gilla

Katharina

Kvinna ·

07 nov, 2024

Blir oxå rädd av att läsa detta. Fy vad tråkigt :( nu har det gått ett år, är det lika hemskt? Ser att du och jag är i samma storlek i kropp. Jag har oxå valt mentor Cpg bakom muskeln samt typ samma storlek. Blir livrädd nu att samma ska hända mig :( ja velar varje dag om jag ens ska genomföra operationen. Läser man sånt här så vill man typ skippa den. Hoppas du mår bra idag oavsett!
Gilla

Alag29

Kvinna ·

23 nov, 2024

Blir också supernervös av att läsa detta, så hemskt att detta ens kan hända. Har OP inbokat 12/12 med samma typ av implantat som du har, känns inte roligt att läsa detta!
Gilla

Katharina

Kvinna ·

24 nov, 2024

Hade bokad op i december oxå. Avbokade min i veckan. Inte bara enbart pga detta inlägg såklart men måste tänka ett varv till. Tänk om man bara hade vetat innan att det skulle bli komplikationsfritt ?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem