Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Säkert profilbild

Säkert

Kvinna ·

18 dec, 2012

Frågor om Proformaclinic!

Bröstförstoring
Hej! Jag är ny här på forumet och tycker det är toppen att kunna läsa vad andra tycker och lära av andras erfarenheter! Nu undrar jag om ni kan hjälpa mig med några funderingar! 
Jag har tittat runt här på forumet och många verkar ha opat sig på Proforma. De bilder jag har sett före/efter har tagits väldigt nära inpå operationen så jag tycker det är svårt att säga hur slutresultatet blivit, alla ser så svullna ut. Jag hoppas att jag när jag blivit silvermdlem kan se bilder här på forumet. 
Jag undrar om ni som opererat er på Proforma är nöjda med resultatet? 
Ville ni ha ett naturligt resultat eller ett "fejkat" resultat? 
Vad var det som gjorde att ni valde just Proforma? 
Gör Proforma alla snitt i armhålan? 
De använder mentorimplantat- är det style? 
Vet ni om de använder samma mätmetod som akademikliniken? 
Ja, några av alla mina funderingar. Ni behöver såklart inte svara på alla frågor! 
Tack på förhand! 
38

Sortera efter

zzofia

Kvinna ·

29 dec, 2012

Och även ett present kort på valfri behandling
Gilla

Anonym användare

29 dec, 2012

Det är tråkigt att dom lägger till kostnader så där.. för både örjan och michael gör oftast riktigt fina bröst. 
Gilla

dakt73

Kvinna ·

29 dec, 2012

Men utgångs priset e ju billigt då 34 lax ca
Gilla

dakt73

Kvinna ·

29 dec, 2012

Håller även med zzofia, proformais best;);) visst allt kostar Även om profirma e billiga och vissa komplik kostar vilket dem inform om väldigt noggrant på konsultationen
Gilla

Opticruise

Kvinna ·

29 dec, 2012

dakt73 skrev:
Tin: lite orättvis där ang proforma Komplikationer kan ju vem som helst få och vanligast är ju kapsel o det ingår i försäkring Ang db och rippling gör dem till en kostnad Har nog inte hört nån klinik som åtgärdar komplikationer Gratis om man inte har det i försäkringen??? Innan man op kolla m vad som gäller för resp klinik I love proforma too!!!!!!
Det är inte orättvist utan enbart sanning! :) Kan räkna upp många kliniker som korrar både db,rippling,bo gratis.L&E,Citadell,Bella;AK Vilka syftar du på som inte gör det?
Kan bli en kostsam historia att få komplikationer på Proforma det är ren fakta,dom korrar endast symasti gratis.. Jag är opad på PROFORMA och nöjd ,skulle jag opa mig för första gången idag idag och lägga bakom  skulle jag def. vända mig till en klinik med bättre garantier  om jag inte var gjord av pengar förstås.  Btw så kostar en op på L&E 34000 i grundpris med ;)
Gilla

Säkert

Kvinna ·

29 dec, 2012

Tack för all input! Ja det är bra att ha på fötterna innan man bestämmer sig! Därför är det här forumet så bra!
Gilla

dakt73

Kvinna ·

29 dec, 2012

Jaja bra att vi alla väljer olika då Smaken e som baken ;)
Gilla

dakt73

Kvinna ·

29 dec, 2012

Orättvis ??? J menar m att kritisera en bra klinik Verkar som vissa här ändå fått rabatt på proforma vid problem Och komplikationer så man vet ju inte vad man ska tro om proforma
Gilla

Opticruise

Kvinna ·

29 dec, 2012

dakt73 skrev:
Orättvis ??? J menar m att kritisera en bra klinik Verkar som vissa här ändå fått rabatt på proforma vid problem Och komplikationer så man vet ju inte vad man ska tro om proforma
Orättvis var ditt egna uttryck till Tin i inlägget jag svarade på ;)  Kritik eller ej men gratis är  det inte..  Visst du behöver inte betala fullpris vid ex. framflytt ,men det är långt ifrån gratis minimum 10.000:- och då väljer man ju själv om man vill betala för korr eller välja en klinik där det ingår..  Sen håller jag med om att det är en bra klinik förrutom att jag fick fel implantat :S men det ordnade sig ändå..
Gilla

dakt73

Kvinna ·

29 dec, 2012

De e j lugnt opticruise ;)självklart inget är Gratis!!!! Allt i livet kostar om inte pengar energi ;) tråkigt att vissa tar allt personligt på pof och synd att diskussionen här spårade ur... Kan man inte diskutera och stå för sina inlägg kanske man ska fundera på att byta forum??? Gott slut o gott nytt på alla andra glada
Gilla

Opticruise

Kvinna ·

29 dec, 2012

dakt73 skrev:
De e j lugnt opticruise ;)självklart inget är Gratis!!!! Allt i livet kostar om inte pengar energi ;) tråkigt att vissa tar allt personligt på pof och synd att diskussionen här spårade ur... Kan man inte diskutera och stå för sina inlägg kanske man ska fundera på att byta forum??? Gott slut o gott nytt på alla andra glada
Tycker det var en vettig info i denna tråd.Vet ej vad som spårade ur men Gott nytt år på dig med! :D
Gilla

Anonym användare

29 dec, 2012

Vet inte vem du menar när du påstår att någon inte står för sina inlägg och borde sluta vara på POF. I den här tråden ville skaparen ha svar på frågor angående proforma. Alla har olika åsikter om det är en bra klinik eller inte, vilket är bra. Det finns för och nackdelar med alla läkare och kliniker men man ska kunna skriva både negativa och positiva saker utan att göra som du och hinta om att någon borde avsluta sitt medlemskap här. Om du har något mer som är riktat till mig ser jag fram emot det i PM. Tack för mig 🙂
Gilla

Ange

Kvinna ·

29 dec, 2012

jag kan starkt rekomendera proforma , men då kan jag inte jämföra med andra kliniker heller då jag enbart både har varit på konsultation och operation där. men lite som dakt73 säger så är det mkt saker som ingår och väääldigt lungt ,tryggt och trevligt ställe och jag är inte gjord av pengar men jag skulle göra det på proforma igen om jag skulle vela göra om något eller byta till större eller vad som.. på grund av att jag inte endast vill ha ett pris där det ingår korr utan även trivs super bra. då skulle jag hellre försöka punga ut extra stålar för att göra om eller igen där.  men självklart hade jag valt proforma om de hade varit något dyrare med och fler slags korr skulle ingå då jag valde klinik efter rekomendationer från vänner som jag känner i verkliga livet eller vad man ska säga.
 
och jag tror att de e lite såhär att många kanske bara har en klinik de verkligen kan rekomendera och alla tycker den kliniken dom har valt att göra OP på är bäst osv. och även de som har varit på fler kliniker på OP eller konsutation har ju på ett eller annat säll kommit fram till vilken klinik de gillar bäst antingen pågrund av pris eller på grund av att dom känner sig trygga och det känns bra på en av de ställen de har kollat upp.. OCH även kanske olika kliniker och rekomendationer gällande olika operationer om man har eller vill göra fler än 1 ingrepp osv. så de e jätte svårt att verkligen säga vad som är bäst och sämst. det viktiga är kanske att man kan dela med sig av de saker man tycker va posetivt och vad om eventuelld det fanns nått man tyckte va negativt osv :P  och nu till min plus och minus om den enda kliniken jag kan rekomendera
 
jag kände mig som en prinsessa på min konsuktation då allt handlade om mig och att jag skulle bli nöjd och fick till och med lite längre tid än vad som va inbokad.
personalen var super trevlig och hjälpsamma.
ett stort plus ed övernattningen i dem mycket trevliga och mordena rummen med sköna sängar  tv, dator och allt vad som fanns, lugna och trevliga narkos läkare som berättade hur allt gick till i detalj innan man skulle in på operation och vad de olika massa pillrena var och hade för inverkan innan man skulle stoppa i sig dom innan operationen. när man vaknade fanns personalen där så fort man behövde något eller ville ha nått. 3 olika maträtter att välja på till mddag plus frukt (super god mat hemmlagad) trevligt umgänge med dom andra i de små"lägenhetsrummen" i koridoren, vi va 11 st som gjorde det samma dag.  på natten runt 3 tiden blev vi lite söt godis sugna då de fixade fram fika och godis till oss :) och på morgonen fick vi fin frukost presentkort på en gratis behandling och våra försäkringar och implantats bevis plus tejp med oss innan vi lämnade kliniken , rese ersättningen satt på kontot 3 dagar senare osv.
 
självklart hoppas jag på att slippa komplikationer precis som alla andra som opar sig. men skulle jag få sånna tråkiga besked så skulle jag betala och återvända till proforma. jag är inte gjord av pengar men jag skulle fixa det på ett eller annat sätt och återgå dit.
 
 
 
om jag inte hade fått denna fina bild av proforma och inte alls kännt mig så glad över att valt som efter operationen så hade det kvittat fall de hade ingått fler försäkringar och att de skulle åtgärda det gratis. hade förmodligen inte velat utnyttja det och vågat mig tillbaka till samma ställe igen om jag hade kännt att dom inte tog hand om en lika mkt och fick en att känna sig så säker efter operationen när den väl var över . som de gjorde innan för att endast vinna en kund tex.
 
blev en himla roman här nu men den bjöd jag på så här en lördags kväll:p hoppas de inte blev rörigt och att jag stavat alldeles för mkt fel då jag bara skrivit på allt som kommit upp i mitt huvud :P 
 
mitt hjärta slår hårt för proforma clinik och örjan gribbe med personal iaf <3
Gilla

Säkert

Kvinna ·

30 dec, 2012

Tack för romanen, Ange ;) trevlig läsning! Precis som du säger vill man såklart gärna framhäva det man är nöjd med och vill gärna vara nöjd med den klinik man valt. Det är också så olika hur man är och vad man tycker är viktigt. Eftersom Proformas hemsida inte är så informativ, utan snarare urtråkig, så har det varit bra för mig att hitta info här istället. Jag har faktiskt bokat en konsultation hos Örjan i januari! Spännande. 
Gilla

dakt73

Kvinna ·

30 dec, 2012

Ååå nice, säkert :)lycka till d kommer bli kanon :);) och kul o bra story ange, instämmer helt o fullt :);)
Gilla

dakt73

Kvinna ·

30 dec, 2012

Vem el vad jag menade är redan avklarat;) trevlig helg alla Goa glada på Pof bästa sajt :);)
Gilla

Ange

Kvinna ·

30 dec, 2012

Säkert skrev:
Tack för romanen, Ange ;) trevlig läsning! Precis som du säger vill man såklart gärna framhäva det man är nöjd med och vill gärna vara nöjd med den klinik man valt. Det är också så olika hur man är och vad man tycker är viktigt. Eftersom Proformas hemsida inte är så informativ, utan snarare urtråkig, så har det varit bra för mig att hitta info här istället. Jag har faktiskt bokat en konsultation hos Örjan i januari! Spännande. 
Ja som sagt jag har inget annat att jämföra med Men jag är hel nöjd :) de bästa v allt va att Örjan rekomenderade olika storlekar och förklarade de olika modellerna och gick igenom kruxen med både framför o bakom osv, MEN det är ingen ide att fråga han vad han tycker om vilken storlek du vill ha , för det valet är helt ditt:) däremot så talar han om Ifall man kommer bära upp det bra och så:) och tar du med några bilder du googlar fram som stämmer mest i hand med vad du är ute efter så kan han se på ett ungefär vilka implantat som ger dig dom propotionerna :) de va jätte kul att prova olika implantat oxå:P Så de e bara några tips att hitta några bilder och skriva ner lite frågor innan för när man väl sitter där så är det himmla svårt att minnas allt man tänkt fråga innan :) Och lycka till nu!:) du kommer med största sannolikhet hitta det stället som känns bäst för dig i slutändan :)
Gilla

dakt73

Kvinna ·

30 dec, 2012

Instämmer m ange 100%lycks till
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem