Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Hella profilbild

Hella

Kvinna ·

19 jun, 2012

Vad händer med en mild DB

Bröstförstoring

Är det någon av er som har en mild DB - typ bara en skugglinje - och som fått veta hur/om den kommer att förändras? Alltså om den kommer att fortsätta vara en skuggning eller om man måste räkna med att det blir mer och mer DB med tiden.

När jag var på konsultation fick jag ju veta att jag skulle räkna med en mild DB/skugglinje, men jag blev så orolig av det att jag avbokade operationen eftersom jag började fundera på hur bröstet kommer se ut om några år. 

43

Sortera efter

via_dolorosa

Kvinna ·

27 jun, 2012

Jo, man ser en väldigt mild skuggning av DB. Men den är så mild så jag tror den kommer försvinna av sig själv slutligen när implantatet förhoppningsvis har tvingat din egna vävnad att smälta in ännu mer.

Gilla

Hella

Kvinna ·

27 jun, 2012

Väldigt snygga bröst. De kan du vara stolt över! :-)
Om det var en så mild DB som min kirurg menade att jag skulle räkna med då skulle jag nog kunna ta det. Men det är sant som du skriver - olika ljus gör säkert att man ser den olika mycket. Tycker du att DB'n varierar under månaden? Jag misstänker nämligen att om jag opererade mig så skulle den variera för mig eftersom mina bröst är lite olika fasta beroende på var i månaden jag är. Om din DB å andra sidan bara beror på att det gamla vecket lämnat en liten skuggning , då kommer det nog att synas mindre och mindre allt eftersom det gamla vecket töjs ut. 

Gilla

Dorpan

Kvinna ·

28 jun, 2012

Tackar!!! Jag är jättenöjd med storleken och allt...utom min skugga... Ja, jag tycker ju att det syns mer vissa dagar (vet inte om det beror på var i månaden jag är med tanke på mensen, om det var det du menade..har kopparspiral och blöder typ hela tiden..så jag har ärligt talat ingen koll på mensen längre..) Men så försökte jag fånga det på bild och det var rätt svårt. Ser själv tydligare i spegeln. Fast så granskar jag dem oxå ..ha ha. Min kille säger att han ser lite lite ibland, men inte jämt, så ja, jag hoppas att det "växer" bort. Ska försöka få upp någon annan bild i annat ljus, så kanske det blir annorlunda.
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem